W 2022 roku Kassel stało się stolicą sztuki. Na sto dni organizowana co pięć lat documenta przemieniła miasto w ogromne muzeum. Od dawna pragnęłyśmy wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu, aż w końcu udało nam się spełnić to marzenie. Na piętnastą edycję wystawy zaprosiło nas miasto Kassel oraz Niemiecka Centrala Turystyki. Dzięki tej współpracy mogłyśmy przygotować szereg artykułów, które pozwoliły naszym czytelnikom zapoznać się nie tylko z historią documenty, ale też z samym miastem.
Promocja przez edukację
Zaczęłyśmy od tekstu o najciekawszych miejscach w Kassel. Nasze osobiste top five – zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO, piękne parki, światowej klasy muzea i wiele więcej.
Następnie opublikowałyśmy artykuł o historii documenty. Skąd wziął się pomysł, aby w powojennych Niemczech stworzyć wystawę sztuki współczesnej? Co wyróżnia documentę ? Dla których polskich artystów wizyta w Kassel okazała się przełomowym wydarzeniem? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w naszym tekście p.t. documenta, czyli o tym, jak miasto zmienia się na sto dni w ogromne muzeum.
Wyjazd i relacje
Gdy w lipcu pojechałyśmy do Niemiec, na żywo relacjonowałyśmy podróż na Instagramie. Stories zapisałyśmy na stałe na profilu, aby móc wracać do wspomnień, a także służyć radą naszym obserwującym, którzy później wybrali się do Kassel. Niezmiernie nas cieszyło, gdy dostawałyśmy wiadomości o planowanych wyjazdach! Zwieńczeniem współpracy z miastem Kassel i Niemiecką Centralą Turystyki był jeden z naszych najdłuższych artykułów, w którym opisałyśmy całą podróż: Drezno–Miśnia–Kassel, czyli 2000 km dookoła sztuki.
Do Kassel przyjechałyśmy nie tylko dla documenty, ale też dla wspaniałych muzeów. Trudno nam powiedzieć, które spodobało nam się najbardziej – bajkowe Grimmwelt, zaskakująca Neue Galerie czy też imponująca Gemäldegalerie Alte Meister, a może muzeum sztuki sepulkralnej? Jeden z obrazów, które miałyśmy okazję podziwiać w trakcie wyjazdu, zachwycił nas tak bardzo, że postanowiłyśmy opowiedzieć jego historię naszym czytelnikom. W ten sposób w cyklu Arcydzieło do kawy pojawił się artykuł o Portrecie Saskii Uylenburgh w czerwonym kapeluszu autorstwa Rembrandta.
Teraz odliczamy czas do kolejnej przygody! Pragniemy odkrywać sztukę w każdym zakątku świata, a relacjami z podróży chcemy dzielić się z naszymi czytelnikami i czytelniczkami.
Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka