O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Pierwszy produkt, który wspiera naszą Fundację – czyli niezwykłe koszulki z dziełem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej od marki HexelinePrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Jesteśmy dziś bardzo wzruszone i zapamiętamy ten dzień na długo! To niezwykły moment w historii naszej Fundacji. Firma odzieżowa HEXELINE zaproponowała nam bardzo nietypowe wsparcie – stworzenie T-shirtu ze sztuką kobiet. Procent z jego sprzedaży wesprze misję naszej Fundacji.

Hexeline, t-shirt, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, niezła sztuka

Hexeline × Niezła Sztuka

Kup t-shirt »


Kobiety kobietom

HEXELINE to firma rodzinna z ponad trzydziestoletnią historią. Tworzą ją głównie kobiety i pewnie dlatego tak dobrze wyczuwają potrzeby swoich klientek. Dziewczyny z firmy HEXELINE od razu miały piękną i jasną wizję tego, co chciałyby na tym T-shircie przedstawić – sztukę kobiet. Czy może być coś piękniejszego na 8 marca niż hołd oddany kobietom artystkom?

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska!

Zastanawiałyśmy się długo, kogo wybrać. Jest tyle wspaniałych artystek, które zostały zapomniane, a których twórczość tak bardzo zasługuje na przypomnienie. Ku naszemu zaskoczeniu i wielkiej radości wybór HEXELINE z naszych propozycji był bardzo odważny – wybrali Marię Pawlikowską-Jasnorzewską. To postać powszechnie znana, ale nawet miłośników jej twórczości może zaskoczyć informacja, że poetka była również uzdolnioną malarką. Świat jej malarstwa to niezwykle barwna kraina, pełna symboli i baśniowej fantazji.

Maria Pawlikowska Jasnorzewska, kompozycja, sztuka polska, niezła sztuka

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kompozycja | ok. 1920, Muzeum Literatury w Warszawie

Sukces na polu sztuki był Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pisany: pochodziła z artystycznego rodu Kossaków – sławnych malarzy; była wnuczką Juliusza, córką Wojciecha i siostrą Jerzego. Można powiedzieć, że sztukę odziedziczyła w genach. Jednak nie poszła utartą ścieżką, była niezłomna w poszukiwaniu swojej pasji i własnej drogi. Jej biografia jest wzruszająca. Nigdy nie szła na kompromis ani w pracy, ani w życiu. Wybrała poezję, choć był to jeden z wielu jej talentów. Miała trzech mężów, dopiero ostatni – pilot RAF-u – okazał się tą ostateczną i wielką miłością. Umarła w wieku zaledwie pięćdziesięciu czterech lat, przegrywając nierówną walkę z rakiem. Pozostało po niej jednak nie tylko wiele pięknych wierszy, ale również niezwykłe rysunki ukazujące nieskrępowaną fantazję i talent.

Magiczny T-shirt

tshirt, hexeline, niezła sztuka

T-shirt z magicznym kodem QR

T-shirt, który w ramach tej współpracy powstał, jest magiczny, bo na metce posiada kod QR, który po zeskanowaniu przenosi do biografii artystki na naszym portalu.

Tak więc to nie tylko cudo, które wzbogaci szafę, wspaniały zakup, który wspiera naszą Fundację, ale przede wszystkim przedmiot edukacyjny, który niesie ze sobą wiedzę na temat polskiej poetki i rysowniczki, opowiada historię jej życia i pokazuje mniej znane oblicze. Bardzo się cieszymy, że właśnie ona stała się bohaterką naszej współpracy z firmą HEXELINE.

„Wiem, że o mnie wspo­mi­na­cie,
Cza­sy przy­szłe, drzemią­ce w błę­ki­cie,
Cza­sy za mgłą”.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Fragment1

fleuron niezła sztuka pipsztok

hexeline, monogram, niezła sztukaMarka HEXELINE to firma rodzinna pielęgnująca wieloletnią tradycję, której leży na sercu jakość produkowanej odzieży. Hexeline to ubrania tworzone głównie przez kobiety dla kobiet i choć oficjalna historia marki zaczyna się w 1989 roku, to sięga ona dużo, dużo wcześniej.

Pierwszy rozdział tej opowieści rozpoczyna się, gdy trzynastoletnia Halina Zawadzka – przyszła założycielka marki – szyje swoją pierwszą, bezbłędnie skrojoną damską koszulę. Dziś ta koszula, jak eksponat, dumnie wisi w siedzibie firmy.

Hexeline od lat poszukuje równowagi pomiędzy estetyką a etyką. Wysokogatunkowe materiały, minimalizacja odpadów i produkcja w małej skali stanowią fundament zobowiązania do dbałości o środowisko. Każdy haft, każdy wzór, każdy detal w ich ubraniach są wyrazem staranności i czasu poświęconego na stworzenie każdego modelu. Ubrania tworzone są w głównej mierze przez kobiety dla kobiet, w których Hexeline od przeszło trzydziestu lat odnajduje niekończące się źródło inspiracji.

Projekty i pierwowzory ubrań Hexeline powstają w Łodzi, tekstylnym centrum przemysłu. Ich limitowane kolekcje są odszywane w lokalnych zakładach krawieckich, z którymi łączy markę długoletnia współpraca. W ten sposób zmniejsza ona ślad węglowy i troszczy się o regionalnych rzemieślników. Hexeline to firma rodzinna, wierna tradycyjnemu rzemiosłu i pozostająca blisko swoich korzeni. Stawia na wytwarzanie wysokiej jakości produktów, które dzięki temu towarzyszą klientkom przez wiele sezonów. Marka wciąż odkrywa potencjał ekologicznych materiałów i technik produkcji, wypracowując własne standardy jakości i odpowiedzialności.

Droga do doskonałości to rozbudowany, wieloetapowy proces, który wymaga przemyślanej strategii i czasu. Hexeline zobowiązuje się do ciągłego rozwoju i poszukiwania rozwiązań dla wciąż obecnych wyzwań, które dostrzega. Mimo to już teraz każdy szew nosi w sobie historię, troskę o lokalną społeczność i nasze otoczenie.


  1. Fragment, https://poezja.org/wz/Maria_Pawlikowska-Jasnorzewska/5931/Fragment.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *