O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka przez historię i sztukę



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Kim byli Józef Gielniak, Ryszard Sokół i Zygmunt Waśniewski? Co łączy te trzy postacie? Z jakiego powodu przybyli na Dolny Śląsk i tu tworzyli? Jaką spuściznę zostawili po sobie?

O projekcie:

Materiały prasowe Muzeum Pana Tadeusza

Te pytania stały się trzonem projektu edukacyjnego realizowanego przez Muzeum Pana Tadeusza w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Po raz kolejny do współpracy zaprosiliśmy uczniów trzech szkół z małych miejscowości na Dolnym Śląsku.

W projekcie biorą udział:

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Piechowicach
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Smolnej

Szkoły znajdują się w małych gminach i zostały wybrane nieprzypadkowo. Każda z nich łączy się z miejscem, w którym tworzył jeden z trzech artystów-grafików wspomnianych powyżej, a którego prace znajdują się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Józef Gielniak niemal całe swoje twórcze życie spędził w sanatorium Bukowiec koło Kowar, gdzie leczył się na gruźlicę. Zygmunt Waśniewski po studiach graficznych w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przeniósł się do Piechowic, tam bowiem dostał pracę projektanta szkła w hucie szkła „Józefina” (obecnie huta szkła „Julia”). I Ryszard Sokół, znany głównie z murali oleśnickich, projektował również wnętrza i ekspozycje wystawowe w Muzeum Poczty czy Ossolineum.

Przed wakacjami planowany jest przyjazd szkół do Muzeum Pana Tadeusza. Uczniowie klas IV-VII wezmą udział w dwóch warsztatach artystycznych, podczas których będą tworzyć grafiki w technice linorytu i papierorytu. Dodatkowo, będą uczestniczyć w lekcji muzealnej poświęconej historii Dolnego Śląska.

W ten sposób chcemy przybliżyć uczestnikom projektu historię regionu, budować postawy patriotyczne i poczucie przynależności do regionu. Na zakończenie wizyty uczniowie odwiedzą Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum. Podczas wizyty zobaczą prace wspomnianych artystów.

Kolejny etap projektu zostanie zrealizowany na początku roku szkolnego 2023/2024. Tym razem planowane są plenerowe warsztaty street art, które odbędą się stacjonarnie w pobliżu szkół biorących udział w projekcie.

Prace powstałe podczas warsztatów w Muzeum Pana Tadeusza i warsztatów plenerowych street art wezmą udział w konkursie. Na zakończenie projektu laureaci konkursu wraz z opiekunami do Muzeum Pana Tadeusza zostaną zaproszeni na uroczysty wernisaż, podczas którego dyrektor muzeum wręczy nagrody oraz zaprezentowany zostanie film dokumentujący projekt.


II etap projektu:

Od 10 do 13 października 2023 pracownicy Muzeum Pana Tadeusza kontynuowali realizację projektu Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka przez historię i sztukę. Drugi etap obejmował realizację warsztatów artystycznych w szkołach zaproszonych do udziału w projekcie:

• Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Smolnej
• Szkole Podstawowej nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach
• Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Piechowicach

Przed wakacjami uczniowie rozpoczęli swoją „wędrówkę przez historię i sztukę” w Muzeum Pana Tadeusza, gdzie poznali bliżej historię Dolnego Śląska przez pryzmat twórczości trzech artystów-grafików: Józefa Gielniaka, Ryszarda Sokoła i Zygmunta Waśniewskiego. Następnie uczestniczyli w warsztatach artystycznych z linorytu i papierorytu. Zakończeniem pierwszego etapu wędrówki była wizyta w Dziale Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich, gdzie uczniowie zobaczyli z bliska prace wspomnianych twórców.

Tym razem, podczas drugiego etapu projektu, uczniowie pracowali pod okiem Marcina Mrowickiego, znanego oleśnickiego muralisty. Spotkania zostały podzielone na część teoretyczną, podczas której artysta opowiadał o historii tworzenia murali, swojej działalności twórczej oraz o Ryszardzie Sokole, który tworzył między innymi grafiki czy murale w Oleśnicy, gdzie osiadł po zakończeniu II wojny światowej. W drugiej części uczniowie stworzyli własne prace, wzorując się na technice malowania murali przy użyciu farb wodnych w sprayu.

Uczestnicy projektu nie tylko twórczo wykorzystali nabytą wiedzę, ale też zobaczyli, jak można spożytkować ją w praktyce, by powstały efektowne dzieła sztuki.


Cel projektu:

Celem projektu Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka przez historię i sztukę jest zaangażowanie uczniów szkół podstawowych z małych miejscowości w działania edukacyjno-artystyczne. Przez zajęcia realizowane w ramach projektu uczniowie poznają życie i twórczość Józefa Gielniaka, Zygmunta Waśniewskiego i Ryszarda Sokoła, a ich działalność artystyczna na Dolnym Śląsku da nam również możliwość przybliżenia uczniom historii regionu.

Mamy nadzieję, że idea projektu zachęci uczniów do dalszego poznawania Dolnego Śląska, a powstały film dokumentujący działania projektowe udostępniony na naszej stronie będzie inspiracją dla innych instytucji o charakterze oświatowym i kulturotwórczym.

Więcej informacji »


Projekt Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka przez historię i sztukę dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *