O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka przez historię i sztukęPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Kim byli Józef Gielniak, Ryszard Sokół i Zygmunt Waśniewski? Co łączy te trzy postacie? Z jakiego powodu przybyli na Dolny Śląsk i tu tworzyli? Jaką spuściznę zostawili po sobie?

O projekcie:

Materiały prasowe Muzeum Pana Tadeusza

Te pytania stały się trzonem projektu edukacyjnego realizowanego przez Muzeum Pana Tadeusza w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Po raz kolejny do współpracy zaprosiliśmy uczniów trzech szkół z małych miejscowości na Dolnym Śląsku.

W projekcie biorą udział:

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Piechowicach
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Smolnej

Szkoły znajdują się w małych gminach i zostały wybrane nieprzypadkowo. Każda z nich łączy się z miejscem, w którym tworzył jeden z trzech artystów-grafików wspomnianych powyżej, a którego prace znajdują się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Józef Gielniak niemal całe swoje twórcze życie spędził w sanatorium Bukowiec koło Kowar, gdzie leczył się na gruźlicę. Zygmunt Waśniewski po studiach graficznych w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przeniósł się do Piechowic, tam bowiem dostał pracę projektanta szkła w hucie szkła „Józefina” (obecnie huta szkła „Julia”). I Ryszard Sokół, znany głównie z murali oleśnickich, projektował również wnętrza i ekspozycje wystawowe w Muzeum Poczty czy Ossolineum.

Przed wakacjami planowany jest przyjazd szkół do Muzeum Pana Tadeusza. Uczniowie klas IV-VII wezmą udział w dwóch warsztatach artystycznych, podczas których będą tworzyć grafiki w technice linorytu i papierorytu. Dodatkowo, będą uczestniczyć w lekcji muzealnej poświęconej historii Dolnego Śląska.

W ten sposób chcemy przybliżyć uczestnikom projektu historię regionu, budować postawy patriotyczne i poczucie przynależności do regionu. Na zakończenie wizyty uczniowie odwiedzą Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum. Podczas wizyty zobaczą prace wspomnianych artystów.

Kolejny etap projektu zostanie zrealizowany na początku roku szkolnego 2023/2024. Tym razem planowane są plenerowe warsztaty street art, które odbędą się stacjonarnie w pobliżu szkół biorących udział w projekcie.

Prace powstałe podczas warsztatów w Muzeum Pana Tadeusza i warsztatów plenerowych street art wezmą udział w konkursie. Na zakończenie projektu laureaci konkursu wraz z opiekunami do Muzeum Pana Tadeusza zostaną zaproszeni na uroczysty wernisaż, podczas którego dyrektor muzeum wręczy nagrody oraz zaprezentowany zostanie film dokumentujący projekt.


II etap projektu:

Od 10 do 13 października 2023 pracownicy Muzeum Pana Tadeusza kontynuowali realizację projektu Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka przez historię i sztukę. Drugi etap obejmował realizację warsztatów artystycznych w szkołach zaproszonych do udziału w projekcie:

• Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Smolnej
• Szkole Podstawowej nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach
• Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Piechowicach

Przed wakacjami uczniowie rozpoczęli swoją „wędrówkę przez historię i sztukę” w Muzeum Pana Tadeusza, gdzie poznali bliżej historię Dolnego Śląska przez pryzmat twórczości trzech artystów-grafików: Józefa Gielniaka, Ryszarda Sokoła i Zygmunta Waśniewskiego. Następnie uczestniczyli w warsztatach artystycznych z linorytu i papierorytu. Zakończeniem pierwszego etapu wędrówki była wizyta w Dziale Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich, gdzie uczniowie zobaczyli z bliska prace wspomnianych twórców.

Tym razem, podczas drugiego etapu projektu, uczniowie pracowali pod okiem Marcina Mrowickiego, znanego oleśnickiego muralisty. Spotkania zostały podzielone na część teoretyczną, podczas której artysta opowiadał o historii tworzenia murali, swojej działalności twórczej oraz o Ryszardzie Sokole, który tworzył między innymi grafiki czy murale w Oleśnicy, gdzie osiadł po zakończeniu II wojny światowej. W drugiej części uczniowie stworzyli własne prace, wzorując się na technice malowania murali przy użyciu farb wodnych w sprayu.

Uczestnicy projektu nie tylko twórczo wykorzystali nabytą wiedzę, ale też zobaczyli, jak można spożytkować ją w praktyce, by powstały efektowne dzieła sztuki.


Cel projektu:

Celem projektu Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka przez historię i sztukę jest zaangażowanie uczniów szkół podstawowych z małych miejscowości w działania edukacyjno-artystyczne. Przez zajęcia realizowane w ramach projektu uczniowie poznają życie i twórczość Józefa Gielniaka, Zygmunta Waśniewskiego i Ryszarda Sokoła, a ich działalność artystyczna na Dolnym Śląsku da nam również możliwość przybliżenia uczniom historii regionu.

Mamy nadzieję, że idea projektu zachęci uczniów do dalszego poznawania Dolnego Śląska, a powstały film dokumentujący działania projektowe udostępniony na naszej stronie będzie inspiracją dla innych instytucji o charakterze oświatowym i kulturotwórczym.

Więcej informacji »


Projekt Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka przez historię i sztukę dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *