O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Poruszający film o Vincencie van Goghu – „At Eternity’s Gate”. Zobacz zwiastunPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas na PATRONITE »

dafoe van gogh film At Eternity's Gate

Biografia Vincenta van Gogha niezmiennie inspiruje filmowców. Ostatnio zachwycaliśmy się Twoim Vincentem w reżyserii Doroty Kobieli oraz Hugh Welchmana. O tym niezwykłym, holenderskim malarzu opowiadały też takie filmy jak: Pasja życia (1956), Vincent i Theo (1990), czy telewizyjny Vincent van Gogh: Malowane słowami  (2010).

16 listopada do amerykańskich kin (polska premiera nie jest jeszcze znana) wejdzie nowa produkcja o losach artystycznego geniusza – At Eternity’s Gate.  Premierowy pokaz odbył się już na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film zbiera świetne recenzję. Za reżyserię odpowiada Julian Schnabel, który zajmuje się nie tylko robieniem filmów, ale jest też rzeźbiarzem i malarzem. Schnabelowi największą sławę przyniósł Motyl i skafander (2007), ale warto przypomnieć, że reżyser zrobił też film Basquiat – Taniec ze śmiercią (1996). At Eternity’s Gate nie będzie więc dla Schnabela pierwszą próbą zmierzenia się z biografią wybitnej jednostki.

Do zrobienia filmu o van Goghu zainspirowała go wizyta w muzeum. Schnabel, razem ze swoim przyjacielem scenarzystą Jeanem-Clauden Carrièrem, odwiedził w Muzeum d’Orsay wystawę Van Gogh / Artaud: The Man Suicided by Society. To właśnie wtedy zrodził się pomysł na film o holenderskim artyście i jego zagadkowej śmierci. At Eternity’s Gate  skupia się głównie na ostatnich latach życia van Gogha. W główną rolę wcielił się  Willem Dafoe, który po charakteryzacji w sposób wręcz nieprawdopodobny przypomina van Gogha, którego znamy z jego licznych autoportretów.

dafoe van gogh film At Eternity's Gate

dafoe van gogh film At Eternity's Gate


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Jeśli chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »