O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Kos i poezja. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza HoffmanaPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Jaką wartość ma dziś słowo, w czasach zarezerwowanych dla obrazków, w których coraz częściej przedstawiamy świat i wyrażamy siebie za pomocą „emotek”? Jak w tej rzeczywistości odnajdują się poeci i czym jest dziś poezja? Allen Ginsberg twierdził, że poezja pozwala odzyskać świadomość o świecie, a odzyskanie tej świadomości jest „jedyną rzeczą, która może uratować świat”. Opisuje obraz, nazywa go, oswaja. I ratuje nas w tym świecie.

KOS nagroda poetycka im. Kazimierza Hoffmana, Ogólnopolski Konkurs Poetycki, niezła sztuka
Podobne odczytania znaleźć można w poezji Kazimierza Hoffmana. Tadeusz Komendant w posłowiu do jednego z tomów wierszy tego poety zapisał:

„Hoffman [chciał opisać] łaskę szczegółu: ową «przeciągającą się chwilę», która – jedyna, pozbawiona anegdotycznego balastu – pozwala wejrzeć w porządek rzeczy”.

Chcąc upamiętnić bydgoskiego poetę i wierząc w sprawczą moc słowa i poezji, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy od kilku lat ogłasza Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę Kos-a. Jest on adresowany do autorów, którzy w roku poprzedzającym wydali swój tom poetycki i ma na celu wypromowanie wyróżniających się poetów i ich twórczości.


Szczegółowe informacje »


Książki do konkursu mogą być zgłaszane przez każdą osobę fizyczną, osobę prawną, w szczególności przez: członków kapituły konkursu, autorów, wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim. Książki winny być wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku poprzedzającego jego finał.

Konkurs składa się z trzech etapów: wyboru książek wchodzących do konkursu, wskazania 5 pozycji nominowanych do nagrody oraz gali, na której wskazuje się laureata. Każdego roku na konkurs spływa prawie 200 pozycji literackich a wśród nominowanych do nagrody dotychczas znaleźli się: Urszula Kozioł, Jerzy Kronhold, Anna Matysiak, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Jan Baron, Maciej Bieszczad i Katarzyna Michalczak. W roku 2020 statuetka KOS-a oraz nagroda pieniężna trafiła w ręce Urszuli Kozioł, w roku 2021 przyznano je Piotrowi Mitznerowi.

W roku 2022 jury konkursowe zbierze się w składzie: Iwona Smolka – przewodnicząca, Wojciech Banach, Grzegorz Grzmot-Bilski, Grzegorz Kalinowski i Robert Mielhorski.

Uroczyste wręczenie nagrody głównej, połączone z promocją tomiku odbędzie się w siedzibie KPCK czerwcu 2022 (w miesiącu urodzin Kazimierza Hoffmana).

Więcej informacji »


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *