O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Nowa odsłona Galerii Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Galeria Sztuki Polskiej
Muzeum Narodowe w Poznaniu
al. Marcinkowskiego 9, Poznań
od 19 lipca 2024

W lipcu Muzeum Narodowe w Poznaniu ponownie otwiera dla zwiedzających Galerię Sztuki Polskiej, wypełnioną prawdziwymi skarbami autorstwa znamienitych artystów. Niektóre są dobrze znane publiczności, inne można zobaczyć po raz pierwszy.

Galeria Sztuki Polskiej, Muzeum Narodowe w Poznaniu, niezła sztuka

Nowa odsłona Galerii Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Klasyki, nowości, depozyty

Obok znanych już dzieł, które były i nadal będą na stałej ekspozycji, pojawią się obiekty nowo zakupione lub pozyskane do depozytu, a także wspaniałe obrazy należące do Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zostaną też zaprezentowane dzieła od lat przechowywane w muzealnym magazynie.

Na zwiedzających czekają między innymi wybitne obrazy Władysława Podkowińskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Marii Jaremy, Tadeusza Kantora czy Jerzego Nowosielskiego.

Jednak sercem ekspozycji sztuki polskiej XIX wieku jest Jacek Malczewski. Duży zbiór jego obrazów to swego rodzaju wizytówka Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wzrok przykuwają zwłaszcza Eloe z Ellenai czy Błędne koło – to prawdziwe arcydzieła!

Galeria Sztuki Polskiej, Muzeum Narodowe w Poznaniu, niezła sztuka

Jacek Malczewski, Eloe z Ellenai | 1908-1909, na ekspozycji w Galerii Sztuki Polskiej, Muzeum Narodowe w Poznaniu

Nowością otwieranej Galerii Sztuki Polskiej będzie możliwość zobaczenia po raz pierwszy od 1948 roku w całości obrazu Treść uczuciowa rewolucji autorstwa Andrzeja Wróblewskiego. Artysta przeciął to monumentalne dzieło na pół i na odwrociu namalował dwie kompozycje figuratywne: Dworzec na Ziemiach odzyskanych i Partyzantów. Zostaną one zaprezentowane w sposób umożliwiający oglądanie jednocześnie obu stron. Niemożliwe? A jednak!

Kusząca ekspozycja

Galeria Sztuki Polskiej kusi wielością form, kształtów i kolorów. Na każdym z trzech pięter zastosowano różne układy ekspozycyjne, na przykład w Galerii Sztuki Współczesnej inspirując się poznańską awangardą. Zmienione układy obrazów mogą wywołać efekt zaskoczenia!

„Nowe sąsiedztwa i zmienione konteksty pozwalają inaczej wybrzmieć poszczególnym dziełom” – mówi dr Maria Gołąb, zastępca dyrektora MNP ds. naukowych.

Dzięki podjętym działaniom aranżacyjnym powstało miejsce na większe instalacje i rzeźby, które nie muszą już stać przy ścianach i w wąskich przejściach. Stały się barwnym, pełnym wyrazu elementem
otwartej przestrzeni.

Galeria Sztuki Polskiej, Muzeum Narodowe w Poznaniu, niezła sztuka

Wacław Szymanowski, Macierzyństwo III | 1903, na ekspozycji w Galerii Sztuki Polskiej, Muzeum Narodowe w Poznaniu

Własną ścieżką

Remont Galerii Sztuki Polskiej to nie tylko nowe rozstrzygnięcia architektoniczne, nowe okna czy nowa kolorystyka, która optycznie powiększa i harmonizuje wnętrza, ale przede wszystkim nowa organizacja przestrzeni wystawienniczej. Jego nadrzędnym celem było to, aby widz sam mógł wybrać zarówno kierunek zwiedzania, jak i drogi odkrywania poszczególnych obiektów. Jak mówi dr Maria Gołąb:

„Myśląc o układzie przestrzennym, wytyczyliśmy konkretne osie widokowe, zakończone najczęściej wybitnymi dziełami. Widz, powodowany impulsem wizualnym, sam może zdecydować, w którą stronę pójść. Nasz projekt jest autorski i nowoczesny. Wykorzystaliśmy jakość przestrzeni w nowej aranżacji”.

fleuron niezła sztuka pipsztok

Kuratorzy:
dr Maria Gołąb
dr Agnieszka Skalska
dr Anna Borowiec
dr Arkadiusz Krawczyk
Zuzanna Wagner

Aranżacje:
dr Raman Tratsiuk
Identyfikacja wizualna:
dr Agata Kulczyk

Więcej informacji »



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *