O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Ikona Jerzego Nowosielskiego odkryta podczas prac konserwatorskich!Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Zbiory sztuki KUL w niezwykły sposób wzbogaciły się o kolejną ikonę jednego z najwybitniejszych artystów polskich XX w. – Jerzego Nowosielskiego. Wizerunek św. Pawła został odkryty podczas prac konserwatorskich prowadzonych w Muzeum Lubelskim. Przez blisko 60 lat był ukryty pod ikoną Chrystusa Pantokratora. Przez najbliższy rok dzieło będzie można podziwiać w Muzeum Lubelskim, a w przyszłości zajmie ważne miejsce w salach malarstwa polskiego w Muzeum KUL.

Jerzy Nowosielski, św. Paweł, ikona, malarstwo polskie, sztuka polska, niezła sztuka

Jerzy Nowosielski, Św. Paweł | lata 60. XX w., Muzeum Uniwersyteckie Historii KUL w Lublinie

W zbiorach sztuki KUL znajdowały się dotąd trzy ikony Nowosielskiego (Przemienienie na Górze Tabor, Chrystus Pantokrator i Matka Boża Orantka) podarowane przez samego artystę. W związku z realizowaną w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia KUL rozbudową Muzeum KUL dzieła zostały wypożyczone Muzeum Lubelskiemu. Pozwoliło to uniknąć sytuacji, kiedy na czas remontu cenne dzieła sztuki chowane są do magazynów. Zgodnie z praktyką muzealną każde wypożyczone dzieło sztuki przechodzi drobiazgowe przeglądy konserwatorskie, a jeśli to konieczne poddawane jest pracom konserwatorsko-restauratorskim. Tak też stało się i tym razem. Po wyjęciu z ram ikony Chrystus Pantokrator oczom konserwatorów ukazały się fragmenty innego dzieła. Za zgodą KUL konserwatorzy z Muzeum Lubelskiego oddzieli oba płótna. Pod spodem znajdował się wizerunek św. Pawła, niekwestionowane dzieło Jerzego Nowosielskiego, które przez blisko 60 lat – nienarażone na działanie promieni słonecznych – przetrwało w stanie idealnym.

Trudno dziś stwierdzić, co kierowało artystą w momencie naciągania jednego płótna na drugie. Być może przed podróżą do Lublina zabrakło mu wolnych krosień? A jechał przecież w określonym celu – miał wymalować wnętrze kościoła akademickiego. Jak wiadomo z notatek artysty na tym zleceniu szczególnie mu zależało. W podróż do Lublina zabrał ze sobą – jak dotąd sądzono – trzy ikony. Czwarta czekała na odkrycie blisko 60 lat…

Pomimo iż Jerzy Nowosielski nie otrzymał zlecenia na realizację fresków w kościele akademickim, to pozostawił ikony dla KUL-u. Dziś uznawane są powszechnie za jedne z najlepszych obrazów o tematyce religijnej z końca lat 50. i początku 60. XX w.

Koncepcja fresków przetrwała natomiast w szkicach, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały na KUL-u w ramach wystawy czasowej: Niezrealizowana polichromia Jerzego Nowosielskiego dla kościoła akademickiego KUL (22 lutego – 9 marca 2015 r.), a po wystawie zakupione – jako ważne lubliniana – do zbiorów graficznych Muzeum Lubelskiego.

Warto podkreślić, że w przyszłości ikony Jerzego Nowosielskiego zajmą ważne miejsce w salach malarstwa polskiego w Muzeum KUL.
Autor: Leszek Wojtowicz


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »2 thoughts on “Ikona Jerzego Nowosielskiego odkryta podczas prac konserwatorskich!

  1. Pingback: Poli-logo » 2023 anno di Jerzy Nowosielski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *