O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Ikona Jerzego Nowosielskiego odkryta podczas prac konserwatorskich!Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Zbiory sztuki KUL w niezwykły sposób wzbogaciły się o kolejną ikonę jednego z najwybitniejszych artystów polskich XX w. – Jerzego Nowosielskiego. Wizerunek św. Pawła został odkryty podczas prac konserwatorskich prowadzonych w Muzeum Lubelskim. Przez blisko 60 lat był ukryty pod ikoną Chrystusa Pantokratora. Przez najbliższy rok dzieło będzie można podziwiać w Muzeum Lubelskim, a w przyszłości zajmie ważne miejsce w salach malarstwa polskiego w Muzeum KUL.

Jerzy Nowosielski, św. Paweł, ikona, malarstwo polskie, sztuka polska, niezła sztuka

Jerzy Nowosielski, Św. Paweł | lata 60. XX w., Muzeum Uniwersyteckie Historii KUL w Lublinie

W zbiorach sztuki KUL znajdowały się dotąd trzy ikony Nowosielskiego (Przemienienie na Górze Tabor, Chrystus Pantokrator i Matka Boża Orantka) podarowane przez samego artystę. W związku z realizowaną w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia KUL rozbudową Muzeum KUL dzieła zostały wypożyczone Muzeum Lubelskiemu. Pozwoliło to uniknąć sytuacji, kiedy na czas remontu cenne dzieła sztuki chowane są do magazynów. Zgodnie z praktyką muzealną każde wypożyczone dzieło sztuki przechodzi drobiazgowe przeglądy konserwatorskie, a jeśli to konieczne poddawane jest pracom konserwatorsko-restauratorskim. Tak też stało się i tym razem. Po wyjęciu z ram ikony Chrystus Pantokrator oczom konserwatorów ukazały się fragmenty innego dzieła. Za zgodą KUL konserwatorzy z Muzeum Lubelskiego oddzieli oba płótna. Pod spodem znajdował się wizerunek św. Pawła, niekwestionowane dzieło Jerzego Nowosielskiego, które przez blisko 60 lat – nienarażone na działanie promieni słonecznych – przetrwało w stanie idealnym.

Trudno dziś stwierdzić, co kierowało artystą w momencie naciągania jednego płótna na drugie. Być może przed podróżą do Lublina zabrakło mu wolnych krosień? A jechał przecież w określonym celu – miał wymalować wnętrze kościoła akademickiego. Jak wiadomo z notatek artysty na tym zleceniu szczególnie mu zależało. W podróż do Lublina zabrał ze sobą – jak dotąd sądzono – trzy ikony. Czwarta czekała na odkrycie blisko 60 lat…

Pomimo iż Jerzy Nowosielski nie otrzymał zlecenia na realizację fresków w kościele akademickim, to pozostawił ikony dla KUL-u. Dziś uznawane są powszechnie za jedne z najlepszych obrazów o tematyce religijnej z końca lat 50. i początku 60. XX w.

Koncepcja fresków przetrwała natomiast w szkicach, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały na KUL-u w ramach wystawy czasowej: Niezrealizowana polichromia Jerzego Nowosielskiego dla kościoła akademickiego KUL (22 lutego – 9 marca 2015 r.), a po wystawie zakupione – jako ważne lubliniana – do zbiorów graficznych Muzeum Lubelskiego.

Warto podkreślić, że w przyszłości ikony Jerzego Nowosielskiego zajmą ważne miejsce w salach malarstwa polskiego w Muzeum KUL.
Autor: Leszek WojtowiczPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »2 thoughts on “Ikona Jerzego Nowosielskiego odkryta podczas prac konserwatorskich!

  1. Pingback: Poli-logo » 2023 anno di Jerzy Nowosielski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *