Do końca czerwca mieliśmy okazję podziwiać wybrane dzieła z kolekcji PKO Banku Polskiego na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. To ciekawa kolekcja złożona z ponad 70 dzieł, która obejmuje 3 pokolenia artystów. Została nabyta przez bank w 1998 roku do nowo powstałego budynku Centrum Finansowego Puławska na warszawskim Mokotowie. Ponieważ wybór dzieł należał do znawczyni sztuki, kuratorki Andy Rottenberg, to kolekcja stała się ciekawym spojrzeniem na to, co działo się w polskiej sztuce na koniec XX wieku. Znalazły się tam dzieła takich artystów jak Magdalena Abakanowicz, Jan Cybis, Stefan Gierowski, Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski czy Łukasz Korolkiewicz.
Teraz w 100-lecie swojej działalności Bank bardzo podkreśla swoje relacje ze sztuką, pokazując, że nie tylko posiada kolekcję, ale jest Mecenasem w obszarze kultury, któremu bliskie jest promowanie polskiej sztuki i wspieranie artystów.
Najnowszy projekt, który ma pokazać kolekcję Banku w zupełnie inny sposób to cykl krótkich filmów o wybranych dziełach z kolekcji, które nie tyle o nich opowiadają, co są luźną wariacją na ich temat.
Obraz staje się odrębnym światem i wciąga nas w opowieść, w której sztuka jest metaforą naszej współczesności, przez co staje się nam bliska. Oto przestrzeń z obrazu Jarosława Modzelewskiego Cień kolegi nabiera 3-ciego wymiaru, a główny bohater zmienia się w postać przypominającą ludzika z Lego, który jest częścią całkiem współczesnej historii. Zobaczcie sami:
Cykl filmów opublikowanych na Youtubie jest opowieścią o sztuce skierowaną również do młodszej publiczności. Ma inspirować i pokazać, że nie jest to towar tylko dla wybranych, wprost przeciwnie, troszkę jak w naszym niezłosztukowym sloganie: „sztuka jest dla każdego – od amatora do konesera”. Podoba nam się takie podejście.
Zobacz pozostałe filmy na temat dzieł z kolekcji »