O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Sztuka to wartość. Kolekcja sztuki banku PKO BP na filmowoPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Do końca czerwca mieliśmy okazję podziwiać wybrane dzieła z kolekcji PKO Banku Polskiego na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. To ciekawa kolekcja złożona z ponad 70 dzieł, która obejmuje 3 pokolenia artystów. Została nabyta przez bank w 1998 roku do nowo powstałego budynku Centrum Finansowego Puławska na warszawskim Mokotowie. Ponieważ wybór dzieł należał do znawczyni sztuki, kuratorki Andy Rottenberg, to kolekcja stała się ciekawym spojrzeniem na to, co działo się w polskiej sztuce na koniec XX wieku. Znalazły się tam dzieła takich artystów jak Magdalena Abakanowicz, Jan Cybis, Stefan Gierowski, Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski czy Łukasz Korolkiewicz.

Łukasz Korolkiewicz, Pod wzgórzem, kolekcja banku, Kolekcja PKO Bank Polski, Niezła sztuka

Łukasz Korolkiewicz Pod wzgórzem | 1991, olej, płótno, Kolekcja PKO Bank Polski

Teraz w 100-lecie swojej działalności Bank bardzo podkreśla swoje relacje ze sztuką, pokazując, że nie tylko posiada kolekcję, ale jest Mecenasem w obszarze kultury, któremu bliskie jest promowanie polskiej sztuki i wspieranie artystów.

Najnowszy projekt, który ma pokazać kolekcję Banku w zupełnie inny sposób to cykl krótkich filmów o wybranych dziełach z kolekcji, które nie tyle o nich opowiadają, co są luźną wariacją na ich temat.

Jarosław Modzelewski , PKO BP, PKO Bank Polski, kolekcja bankowa

Jarosław Modzelewski Cień kolegi | 1995, olej, płótno, Kolekcja PKO Bank Polski

Obraz staje się odrębnym światem i wciąga nas w opowieść, w której sztuka jest metaforą naszej współczesności, przez co staje się nam bliska. Oto przestrzeń z obrazu Jarosława Modzelewskiego Cień kolegi  nabiera 3-ciego wymiaru, a główny bohater zmienia się w postać przypominającą ludzika z Lego, który jest częścią całkiem współczesnej historii. Zobaczcie sami:

Cykl filmów opublikowanych na Youtubie jest opowieścią o sztuce skierowaną również do młodszej publiczności. Ma inspirować i pokazać, że nie jest to towar tylko dla wybranych, wprost przeciwnie, troszkę jak w naszym niezłosztukowym sloganie: „sztuka jest dla każdego – od amatora do konesera”. Podoba nam się takie podejście.

Zobacz pozostałe filmy na temat dzieł z kolekcji »Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »