O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Witaj tu, kimkolwiek jesteś, w domu Carla Larssona i jego żony!Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Podczas kolejnych zakupów w księgarni moją uwagę przyciągnęła okładka z cudowną ilustracją, która, o dziwo, z bliska okazała się być obrazem. Nazwisko Larsson wtedy jeszcze niewiele mi mówiło, ale już wiedziałam, że odkryłam coś niesamowitego.

Carl Larsson, Kobieta leżąca na ławce

Carl Larsson Kobieta leżąca na ławce  |  1913
akwarela, papier, Luwr, Paryż

Na tylnej okładce czarno-białe zdjęcie pana o sumiastych wąsach, który próbuje zachować powagę, jednak jego skrzące się humorem oczy zdradzają jaki jest jest naprawdę. To Carl Larsson, malarz i rysownik, oddany mąż i ojciec, człowiek o nieprzeciętnym talencie, wielkim sercu i niezwykłej wrażliwości.

Urodził się w 1853 roku w Sztokholmie. Od dziecka zmagał się z głodem, skrajnym ubóstwem i ciężkimi warunkami mieszkaniowymi. Po dziesięcioletniej edukacji na Akademii Sztuki w Sztokholmie, brnąc poprzez portrety, których szczerze nie znosił, bawiąc się ilustracjami do bajek i rysunkami satyrycznymi w gazetach, w 1882 roku odkrywa akwarele. Odtąd stają się jego ukochaną techniką, w której uzyska niezwykłe rezultaty.

Carl Larsson, Autoportret, 1895

Carl Larsson Autoportret  |  1895
© Kolekcja prywatna

Jednak pomimo sukcesów, medali pierwszej klasy otrzymywanych na paryskich wystawach światowych, pomimo wielu nagród i satysfakcjonującej pracy nad freskami w Nationalmuseum w Sztokholmie, Larsson najlepiej czuje się w swoim domu w Sundborn, w domu „Lilla Hyttnäs”. Mieszka tam ze swoją ukochaną żoną Karin i kilkorgiem dzieci. I to rodzina staje się jego ulubionym motywem na obrazach akwarelowych.

Carl Larsson z rodziną

Carl Larsson z rodziną

Twórczość Larssona to jasne, nasycone barwy, charakterystyczne czarne kontury otaczające wszystkie postacie i sprzęty, mnóstwo detali, drobiazgowość i dokładność. Przede wszystkim jednak jego akwarele to potężna dawka czułości, miłości i wdzięczności za wspaniałe życie rodzinne oraz radość z codziennych chwil. Larsson nie idealizował scen przedstawianych na swoich obrazach. Ukazywał po prostu najzwyklejsze momenty – zabawy dzieci, wiernego psa Kapo, wspólne posiłki, codzienne obowiązki, a nawet pracę na roli.

Carl Larsson, Kiedy dzieci poszły spać, ok. 1895

Carl Larsson Kiedy dzieci poszły spać  |  ok. 1895

Carl Larsson, Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, ok. 1895

Carl Larsson Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem  |  ok. 1895

Carl Larsson, Młoda dziewczyna przy fortepianie

Carl Larsson Młoda dziewczyna przy fortepianie  | 
© Kolekcja prywatna / © Christie's Images

Trzeba jednak dodać, że życie rodziny Larssonów nie zawsze było tak beztroskie. Śmierć dwóch synów, choroba żony, zerwana wieloletnia przyjaźń z Augustem Strindbergiem, kilkuletnie prace nad freskami przerywane brakiem pełnej akceptacji projektów ze strony muzeum to tylko kilka przykładów niełatwych okresów w życiu. W takim kontekście tym cenniejszy staje się obraz przedstawiający jednego z dwóch zmarłych synów – Ulfa.

Carl Larsson, Ulf i Pontus, 1894

Carl Larsson Ulf i Pontus  |  1894
akwarela, papier, Muzeum Sztuki w Göteborgu

Carl Larsson, pomimo tragedii i różnych przeciwności losu, potrafił uchwycić to, co w życiu najbardziej istotne i w swej prostocie najpiękniejsze – ulotne, zwykłe, szczęśliwe chwile. A zrobił to w oryginalny, subtelny i pełen wyczucia sposób.

Carl Larsson, Brita z kaktusem, 1904

Carl Larsson Brita z kaktusem  |  1904
© Kolekcja prywatna / © Christie's Images

Carl Larsson, Śniadanie na świeżym powietrzu

Carl Larsson Śniadanie na świeżym powietrzu  |  1910
akwarela, papier, © Kolekcja prywatna / © Christie's Images/Corbis


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Marta Milewska

Rozmiłowana w twórczości impresjonistów (i nie tylko), secesji, zabytkach, literaturze i wielu innych wspaniałościach świata.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »3 thoughts on “Witaj tu, kimkolwiek jesteś, w domu Carla Larssona i jego żony!

  1. Bardzo polecam odwiedzić Lilla Hyttas – dom Carla Larssona w Sudborn (na północ od Falun). Dojazd niestety chyba tylko autem. Chodzi się po tych wnętrzach – szczęśliwie ocalałych i zachowanych, patrzy na te meble, tkaniny, obrazy, książki… Wszystko wygląda jakby Larsonowie przed chwilą wyszli z domu…

  2. i warto jeszcze dodać, że tak tak popularny styl skandynawski w urządzaniu wnętrz ma swoje źródło i wzór właśnie w dziełach Larssona – to on pierwszy niejako „udokumentował” wyznaczniki tego stylu w swoich pięknych akwarelach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *