O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

10 najpiękniejszych zimowych pejzaży w malarstwie polskimPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas na PATRONITE »

Zimowych pejzaży w historii polskiego malarstwa nie ma aż tak wielu. Oczywiście w porównaniu do tych wiosenno-letnio-jesiennych. To temat trudny do namalowania. Wydobyć baśniowy urok śniegu farbą czy pastelem – nie każdy malarz się tego podejmie. Zastrzegamy, że jest to wybór całkowicie subiektywny. Kolejność prezentacji obrazów alfabetyczna, od nazwiska twórcy. Postępujemy według zasady: jeden malarz – jedno jego dzieło.

1. Józef Chełmoński Kuropatwy na śniegu | 1891, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie

Józef Chełmoński, Kuropatwy na śniegu, malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Józef Chełmoński Kuropatwy na śniegu  |  1891
olej, płótno, 123 × 199 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie


Otulony kożuchem artysta tworzy go w plenerze, a przynajmniej szkic tego dzieła. Dla niego nie było pogody lepszej czy gorszej, aby malować. Ten prawie że monochromatyczny obraz zostaje wysłany na wystawę do Berlina i tam otrzymuje najwyższą nagrodę. Miriam-Przesmycki pisał w „Chimerze”: „Określić wprost niepodobna, co tak niesłychanie działa na człowieka z tego obrazu. (…) Chełmoński tworzy tu, jak natura tworzy”.

2. Julian Fałat Śnieg | 1907, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Poznaniu

Julian Fałat, Śnieg, malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Julian Fałat Śnieg  |  1907
olej, płótno, Muzeum Narodowe w Poznaniu

„Oślepiający blask słońca na śniegu w mroźny, zimowy dzień porywa go i każe mu odtworzyć przepych skrzących się barw i świateł różowych, złocistych lub fioletowych lub niebieskawych cieniów. Tam znowu ogromne pokłady świeżo spadłego śniegu zachwycają go swą miękkością” – pisał krytyk współczesny artyście. Kompozycję uznano za jedno z arcydzieł twórcy.

3. Artur Grottger Pochód na Sybir | 1866, olej, płótno, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Artur Grottger, Pochód na Sybir, malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Artur Grottger Pochód na Sybir  |  1866
olej, płótno, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

W naszym „Naj” obrazów historycznych z zimą w tle pokażemy tylko to jedno dzieło. Kompozycja nawiązuje do Powstania Styczniowego i zsyłki Polaków na Sybir, po jego upadku. Krajobraz przedstawiony na obrazie jest bardzo surowy – to nie jest łagodna, malownicza zima. Zawieja śnieżna i zastygłe, zamrożone gałęzie krzewów dobrze komponują się z dramatycznymi nastrojami postaci przedstawionych w centralnej części obrazu.

4. Władysław Podkowiński Widok na Nowy Świat w Warszawie zimą, akwarela, ołówek, papier, Muzeum Narodowe w Krakowie

Władysław Podkowiński, Widok na Nowy Świat w Warszawie zimą,malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Władysław Podkowiński Nowy Świat w dzień zimowy  | 
akwarela, ołówek, papier, Muzeum Narodowe w Krakowie

Do dnia dzisiejszego zachowały się trzy dzieła tego motywu stworzone przez artystę – dwie akwarele powstałe zimą i jeden duży obraz olejny malowany latem. Przypuszcza się, że prac z tą ulicą widzianą w kierunku Krakowskiego Przedmieścia powstało o wiele więcej i o różnych porach roku, jednak jak znaczna część dorobku artysty, uległy spaleniu w czasie Powstania Warszawskiego. Miejski pejzaż to materia często podejmowana przez francuskich impresjonistów. Artysta malował ten obraz z okna swojej pracowni, która mieściła się w belwederze Pałacu Kossakowskich na ulicy Nowy Świat.

5. Ferdynand Ruszczyc Z brzegów Wilejki  | 1900, olej, płótno, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Ferdynand Ruszczyc, Z brzegów Wilejki, malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Ferdynand Ruszczyc Z brzegów Wilejki  |  1900
olej, płótno

W katalogu wydanym przez muzeum czytamy, że malowidło to „należy do najlepszych dzieł artysty, których monumentalizm kompozycji spotęgowany ujęciem pejzażu z dużej wysokości oraz stonowana, ograniczona do kilku barw tonacja, dały urzekającą syntezę żywiołu wody, a w szerszym kontekście Wileńszczyzny”. Dodajmy do tych słów jeszcze jedno zdanie krytyka wypowiedziane w roku 1900, a więc w tym samym, w którym powstał obraz: „Dzisiejsze malarstwo nie odtwarza, lecz przede wszystkim wyraża przyrodę, oddaje nie tylko jej kształty zewnętrzne, lecz także jej duszę – nastrój”.

6. Jan Stanisławski Zakopane w zimie | 1906, olej, deska, Muzeum Narodowe w Krakowie

Jan Stanisławski, Zakopane w zimie, malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Jan Stanisławski Zakopane w zimie  |  1906
olej, deska, 16 × 21,7 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie

Artysta jeszcze jako student krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych wędrował po Tatrach, zdobywając wiele szczytów, w tym i Rysy. Będąc później profesorem tej uczelni, wielokrotnie powracał w to miejsce ze swoimi uczniami prowadzonej przez niego klasy pejzażu. Na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie czytamy: „…malował przede wszystkim rozległe, panoramiczne widoki górskie, które były dla niego pretekstem do zmierzenia się z malarskimi wyzwaniami: do przedstawień ośnieżonych gór za pomocą zaledwie kilku odcieni rozświetlanego słońcem błękitu i bieli i uchwycenia specyficznego klimatu panującego w słoneczny dzień w spowitych śniegiem górach”.

7. Władysław Ślewiński Morskie Oko  | ok. 1907, olej, płótno, Muzeum Sztuki w Łodzi

Władysław Ślewiński, Morskie Oko, malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Władysław Ślewiński Morskie Oko  |  ok. 1907

Zima już się kończy. Śniegi topnieją, spływają do jeziora. Dzieło utrzymane w ciemno-granatowej kolorystyce, tak ulubionej przez artystę. Jeden z krytyków zauważył, że tatrzańskie pejzaże malarza, są inne niż dotychczas tworzone przez współczesnych mu malarzy Tatr, gdyż jest w nich więcej poetyckości i refleksji.

8. Stanisław Witkiewicz Kozice w górach  | ok. 1890, Muzeum Narodowe w Gdańsku, depozyt MNW

Stanisław Witkiewicz, Kozice w górach, malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Stanisław Witkiewicz Kozice w górach  |  ok. 1890
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Niech słowa samego malarza będą opisem tego genialnego dzieła. W swojej książce Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr artysta pisał: „Wirchy i przepaście, orły, niedźwiedzie, świstaki, kozice, blaski słońca, cienie chmur i mroki nocy, skały i śniegi, i wonna zieleń smreków, i czarne krzaki kosodrzewiny, i szum wód spienionych, – słowem, ten cały świat górski żyje w jego mowie (Sabały – przyp. autora), wzajemnie się objaśnia, ozdabia i uplastycznia”.

9. Leon Wyczółkowski Widok z Kozińca, Zakopane w śniegu  | 1905, pastel, gwasz, papier, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Leon Wyczółkowski, Widok z Kozińca, Zakopane w śniegu, malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Leon Wyczółkowski Widok z Kozińca, Zakopane w śniegu  |  1905
pastel, gwasz, papier, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

„Szerokie, panoramiczne ujęcie krajobrazu tatrzańskiego, (…) należy do nielicznych przedstawień tego typu wykonanych przez malarza. Artysta po mistrzowsku oddaje potęgę gór, zestawiając bardzo spokojny, jasny plan pierwszy (biały śnieg) z ciemnymi, mocnymi plamami ukazującymi szeroką panoramę Tatr. Zgaszona kolorystyka kompozycji, ograniczona do kilku kolorów, z przewagą szarego i ciemnoniebieskiego, uwydatnia porę roku” – czytamy na stronie muzeum.

10. Stanisław Wyspiański Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki | 1905, pastel, papier, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wyspiański widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki, malarstwo polskie, sztuka polska, Niezła Sztuka

Stanisław Wyspiański Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki  |  1905
pastel, papier, Muzeum Narodowe w Warszawie

Artysta namalował ponoć czterdzieści tych „Kopców” od grudnia 1904 do lutego 1905 roku, a więc zimową porą, zarówno w pionowym jak i poziomym rzucie. Do naszych czasów zachowało się dziesięć (lub jedenaście) tych kompozycji, które rozproszone są po kilku polskich muzeach. Wszystkie te malowidła są wykonane pastelami. Inspiracją miał być cykl kilkudziesięciu prac Claude’a Moneta pokazujących fasadę katedry Notre-Dame w Rouen, gdzie ten francuski impresjonista nie skupiał się na jej detalach architektonicznych, tylko na świetle i kolorze, które były inne optycznie w zależności od pory roku czy dnia oraz warunków atmosferycznych i w rezultacie „były zupełnie do siebie niepodobne”, choć malowane z tego samego punktu obserwacji. Tak jak i w tym przypadku. Pastel ten uważany jest za najbardziej ekspresyjny w swej wymowie z całej serii.

Leszek Lubicki

» Leszek Lubicki

Pasjo­nat sztuki, lecz zawo­dowo z nią nie zwią­zany. Nasz ese­ista, zain­te­re­so­wany malar­stwem pol­skim przełomu XIX/XX wieku, czyli tym okresem, który Maria Poprzęcka nazwała „Szczęśliwą godziną”. A pisze, bo lubi.

Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Jeśli chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »


6 thoughts on “10 najpiękniejszych zimowych pejzaży w malarstwie polskim

  1. Szkoda, że nie ma wśród zaprezentowanych prac ani jednego obrazu współczesnego… albo chociaż takiego, który miałby nieco mniej niż sto lat. Polska sztuka współcześnie również istnieje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »