Recenzja
Monumentalne dzieło niemieckiego teoretyka i badacza koncepcji psychologii sztuki wciąż opiera się czasowi. Należy przypomnieć, że powstałe dzieło, swoisty traktat już w latach swego powstania wzbudziło szereg dyskusji i konkluzji wśród badaczy wielu nauk z pogranicza humanistyki. Rok 1954 to pierwsze wydanie książki Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka. Dla nauki jest to bardzo odległa data a jak widzimy ów praca jest wciąż wznawiana i wydawana.
Co to oznacza dla dzisiejszego odbiorcy książka Arnheima? Jest to ponowne, ciągłe odkopywanie archeologii ludzkiej świadomości i podświadomości. Książka trudna i wymagająca. Język naukowo-teoretyczny jednak w połączeniu z materiałem badawczym – wizualnym daje całościową układankę, w którą czytelnik wciąga się niczym dziecko. Labirynt ilustracji pomaga w twórczym rozumieniu zagadnień i sformułowań.
Autor stworzył kaprysy wiedzy o sztuce z domieszką psychologii jako warunku myślowego i odczuwalnego. Miało to na celu porównanie ludzkiego oka, percepcji z artystycznymi umiejętnościami każdego z nas. Rozprawia o sztuce i sztuczkach w niej zawartej. Wyjaśnia, pomaga. Tworzy wykresy, parabole, rysunki – komiksy. Te sekwencje obrazkowe mają nam zwykłym śmiertelnikom choć trochę wyjaśnić rozumienie sztuki i świata artystów.
Nie zagłębiamy się w poszczególne i szczegółowe omawianie aż dziesięciu rozdziałów, których problemem badawczym wciąż jest nasza percepcja wzrokowa. Bo tak jak wzrok i rozum każdego z nas inaczej odczuwa sztuki wizualne, tak każdy z czytelników pójdzie własnym śladem by odnaleźć coś dla siebie w książce Rudolfa Arnheima.
Należy sobie jednak zadać pytanie czy w dzisiejszej przestrzeni nadal jest możliwy rozwój przy zachowaniu równowagi, kształtu, koloru, światła we wciąż dynamizującym się i ekspresyjnym świecie.
Ponownie wydana książka Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka dowodzi, iż wszystko we wszechświecie wraca i może być twórcze choć niesforne i intuicyjne.
Rudolf Arnheim
Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka
Wydawnictwo Officyna
Łódź 2013
A może to Cię zainteresuje:
- Bartolomeo Veneto „Portret młodej kobiety jako Flory” - 17 grudnia 2021
- O doświadczeniu nowoczesności. Wywiad z dr. Krzysztofem Cichoniem - 29 sierpnia 2021
- Franz Xaver Winterhalter „Portret Katarzyny z Branickich Potockiej w stroju orientalnym” - 7 maja 2021
- Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka - 12 października 2015
- Cztery nowoczesności. Teksty o sztuce i architekturze polskiej XX wieku - 23 sierpnia 2015
- Agnolo Bronzino „Portret Eleonory Toledańskiej z synem Janem” - 7 maja 2015
- Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow - 24 kwietnia 2015
- Alina Szapocznikow. Przerafinowane rozdygotanie - 27 marca 2015
- Tycjan „Portret Ranuccio Farnese” - 5 marca 2015
- Prerafaelici i Legenda króla Artura - 22 lutego 2015