O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Alina Szapocznikow i jej twórczość zdaje się być kwiatem granatowca, czyli passiflorą – kwiatem męki. W XVII wieku Europa oszalała na punkcie egzotycznych roślin z Nowego Świata. Nagle, niczym z rogu obfitości, ukazała się widzowi, człowiekowi „ogrodnikowi”, nieokiełznana i magiczna flora. Wraz z odkryciami nieznanych roślin powstały nowe prądy wiedzy nie tylko botanicznej, ale i cudne konglomeraty poezji, filozofii czy teologii. W „peruwiańskim” kwiecie, zwłaszcza w jego budowie, widziano narzędzie męki Jezusa Chrystusa. Dzięki barokowemu szaleństwu, gorączce i neurozie na punkcie cudów z Nowego Świata narodził się nowy duch poznawczy Europy.

Do tego świata egzotyki, męki, kształtów i barw wprowadza nas Marek Beylin biografią Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow. I tak jak morfologia i chromatyzmy każdego kwiatu łączą się w jeden organizm, by później stworzyć cały ogród, tak ta książka zdaje się być „ogrodem zamkniętym” o życiu i twórczości Aliny Szapocznikow.

Ta ważna książka to jak dotąd jedyna biografia artystki. W swej formie i prześledzonych badaniach jest wręcz trójwymiarowa. Beylin w wypracowanym alfabecie i metodzie biograficznej przekazuje odbiorcy jasne komunikaty, które pomagają dotrzeć do tajemnicy dzieła sztuki, materii wypowiedzi artystki. Pokazuje, jak delikatne i ulotne jest życie jednostki, a zwłaszcza artysty, którego cząsteczki pozostają w pracach będących obiektami pełnej podziwu kontemplacji wzrokowej. Wraz z autorem śledzimy losy nie tylko Aliny Szapocznikow, jej rodziny, przyjaciół i znajomych, ale też losy Polski/Europy/świata. Widzimy zachodzące przemiany, tragedie czy zdarzenia. I niczym „torpeda” mknie w tej czasoprzestrzeni młoda kobieta, by w końcu dotrzeć do swego kresu – to opowieść o narodzinach i śmierci Aliny Szapocznikow.

To także opowieść o tragicznym losie żydowskiego dziecka, niebywałym szczęściu przetrwania, radości i ferworze życia, bezpruderyjności, sztuce. To historia czasów milczenia, niepamięci o czasach wojny w rodzącym się świecie nowych wpływów wielkich mocarstw, które tworzą kurtyny z „żelaza”. Czeski sen i nieznośna lekkość bytu łączą się i przenikają z paryskim splinem. Amerykański sen wymieszany jest z błotem prowincji.

W tym całym sosie i menażerii wielkich nazwisk oraz zdarzeń rodzi się, kształtuje i trwa sztuka Szapocznikow. Sztuka podległa wielu wpływom i relacjom. Potrzeba czasu, by ujrzeć i zrozumieć „pośpieszną robotę” Aliny Szapocznikow. W swych „żywicznych” dziełach dokonuje ona wypowiedzi, spowiedzi z męki własnego losu. Staje się „kwiatem męki” w tworzonych przez siebie Zielnikach czy ciągłych multiplikacjach umęczonego, schorowanego ciała.

Mistycyzm zapachów miesza się z płatkami i pręcikami kwiatów męki, by ukazać pomysłowy świat przyrody, którego jesteśmy odzwierciedleniem… Marek Beylin dekonstruuje i demitologizuje dzieje bohaterki dzięki rzetelnym badaniom archiwalnym oraz przeprowadzonym rozmowom, aby ukazać postać Szapocznikow jeszcze raz. Nie unika on własnego zdania i subiektywizmu w opisaniu kobiety, która nie chciała o sobie i swoim życiu mówić. Wiele jeszcze spraw zostanie tajemnicą i zagadką dla badaczy dziejów Aliny Szapocznikow.

Jest zatem to symboliczna książka, która dostarcza motywacji do dalszych działań i poszukiwań tego, co jeszcze nieznane i nieodkryte w sztuce – życiu każdego artysty.


Beylin__Ferwor_-_ok_adka_96_dpi

Marek Beylin

Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow

Wydawnictwo Karakter
Kraków 2015



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



One thought on “Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *