Takiej kolekcji jeszcze nie było. Jerzy Nowosielski to jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Teraz jego prace (przeniesione na ubrania!) można znaleźć w Medicine.
Nowa kolekcja ubrań i akcesoriów pokazuje, że sztuka ma wiele wymiarów i może być wciąż od nowa odkrywana. Powstała z inspiracji twórczością świecką Jerzego Nowosielskiego, a Medicine ze znaną sobie kreatywnością przeniosło dzieła artysty z płótna malarskiego na tkaninę. Nowatorskie podejścia do mody rzuca nowe światło na sztukę tego wybitnego malarza, pozwalając odczytywać ją we współczesny sposób.
W harmonii między formą a kolorem
Kolekcja inspirowana twórczością świecką Jerzego Nowosielskiego odzwierciedla bogactwo barw, kształtów i emocji charakterystycznych dla prac artysty. Harmonijne printy i kolaże, które znalazły się na ubraniach i akcesoriach pobudzają wyobraźnię i pokazują, że sztuka nigdy nie wychodzi z mody.
Zobacz całą kolekcję »
Jerzy Nowosielski zasłynął przede wszystkim z niezwykłego talentu w dziedzinie malarstwa ikonowego, ale równie ważną częścią jego twórczości są obrazy abstrakcyjne, w których dominują geometryczne kształty i intensywne kolory. Każdy model zaprezentowany w kolekcji opowiada własną historię, zachęcając do refleksji i poznawania twórczości Nowosielskiego w nieoczywisty sposób.
Co ciekawe, sesja zdjęciowa Medicine odbyła się w Muzeum Narodowym w Krakowie, w czasie wystawy poświęconej twórczości artysty w tym mieście.
Propozycje od Medicine oferują odbiorcom artystyczne przeżycia na co dzień, pokazując, że sztuka nigdy nie wychodzi z mody i coraz bardziej staje się jej integralną częścią – mówi Dyrektorka Marketingu, Karolina Tomczyk.
Artystyczne przeżycia na co dzień
Nowosielski posługiwał się także nietypowymi formami, często układającymi się w dynamiczne kompozycje – prowokują one wyobraźnię i skłaniają do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.
Jerzy Nowosielski urodził się w 1923 roku w Krakowie. Był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, myśl teoretyczna, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których Jerzy Nowosielski wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił bezsporne sukcesy. Twórczość artystyczna Jerzego Nowosielskiego wysoko oceniana przez krytykę była eksponowana na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz ponad 250 zbiorowych. Jest autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po temat abstrakcji geometrycznej, aktu kobiecego i pejzażu.
Artysta zmarł w Krakowie w 2011 roku. Jego sztuka wciąż jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum. Do najwybitniejszych dzieł artysty o charakterze świeckim należą m.in.: Bitwa o Addis Abebę (1947), Pływaczki (1953), Wiolonczelista (1959), Tajemnica narzeczonych (1962), Villa dei Misteri (1975), Dziewczyny na statku (1981), Plaża tybetańska (1983).
Hołdując zasadzie wychodzenia sztuki na ulice, Medicine wsparło powstanie kolejnego muralu upiększającego przestrzeń miejską, który powstał z okazji celebracji uchwalenia roku 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego, ale był też zapowiedzią nowej kolekcji Medicine. Mural poświęcony Jerzemu Nowosielskiemu powstał przy ul. Lotniczej 22 w Krakowie, tuż obok rodzinnego domu i pracowni artysty. Inspiracją do jego powstania był obraz „Sobotni wypoczynek”, którego kompozycja zagadkowych kadrów idealnie wpisuje się do spokojnego klimatu osiedla i przywołuje pamięć o wnętrzach domu artysty.
Licencja na wykorzystanie w kolekcji dzieł Jerzego Nowosielskiego została pozyskana od Andrzeja Starmacha.
Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka