O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Kim była Wally Neuzil?Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Kobieta o jasnym, przenikliwym spojrzeniu i lekko uniesionych do góry kącikach ust. Kasztanowe włosy stanowiące ramę dla szczupłej twarzy i biały kołnierzyk otaczający smukłą szyję. Nazwany „wiedeńską Mona Lisą” portret Wally został namalowany w roku 1912 i jest dziś najbardziej znanym wizerunkiem modelki austriackiego artysty Egona Schiele. Wally, a właściwie Walburga Neužil, w latach 1911-1915 była największą muzą artysty, a zarazem jego kochanką. Jej hipnotyczne oczy i charakterystyczne płowe włosy są dziś powszechnie znane, ale życie kobiety w dużej mierze wciąż pozostaje tajemnicą. Kim była Wally Neuzil?

Wally Neuzil, Egon Schiele, Austria, kobiety w sztuce, Niezła Sztuka

Wally Neuzil w Gmunden | 1913, Wien Museum, Wiedeń

Neuzil przyszła na świat w sierpniu 1894 roku w ubogiej rodzinie zamieszkałej w Tattendorfie w Austrii. Po przedwczesnej śmierci ojca – Josepha Neuzil – przeprowadziła się wraz z rodziną do Wiednia, gdzie w 1911 roku po raz pierwszy spotkała Egona Schiele. Szesnastoletnia wtedy Wally była modelką Gustava Klimta, jednakże zaczęła pozować również dla Schielego, co w krótkim czasie zbliżyło ich do siebie. Niedługo potem para zamieszkała razem.

Wally Neuzil, Egon Schiele, Niezła sztuka

Egon Schiele, Portret Wally | 1912, Leopold Museum, Wiedeń

Schiele i Wally chcieli uciec z klaustrofobicznego wiedeńskiego otoczenia, wyjechali więc do Krumau w Czechach, jednak mieszkańcy oburzeni trybem życia wiedeńczyków wyrzucili ich z miasta.

Para przeniosła się razem do Neugelbach, niestety ponownie natrafiając na konserwatywną społeczność. W wyniku tego w kwietniu 1912 Schiele został oskarżony o uwiedzenie niepełnoletniej modelki. Kiedy policja przybyła do jego pracowni zastała tam ponad sto rysunków, które uznała za pornograficzne. Malarz został zatrzymany i spędził w areszcie niespełna miesiąc. W tym czasie Wally wspierała artystę, dostarczając mu regularnie jedzenie oraz materiały artystyczne, dzięki czemu mógł nadal tworzyć.

W kwietniu 1915 roku ich związek jednak niespodziewanie się rozpadł, a Egon postanowił poślubić mieszczankę Edith Harms. Nie chcąc jednak tracić kontaktu ze swoją byłą muzą, zaproponował Wally, że będą wspólnie spędzać wakacje. Ta jednak odmówiła i para już nigdy się nie spotkała.

Wally podczas pierwszej wojny została pielęgniarką w Dalmacji (obecnie część Chorwacji), gdzie zaraziła się szkarlatyną. Zmarła w 1917 roku w wieku 23 lat.


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »One thought on “Kim była Wally Neuzil?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *