O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Kim była Wally Neuzil?Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Kobieta o jasnym, przenikliwym spojrzeniu i lekko uniesionych do góry kącikach ust. Kasztanowe włosy stanowiące ramę dla szczupłej twarzy i biały kołnierzyk otaczający smukłą szyję. Nazwany „wiedeńską Mona Lisą” portret Wally został namalowany w roku 1912 i jest dziś najbardziej znanym wizerunkiem modelki austriackiego artysty Egona Schiele. Wally, a właściwie Walburga Neužil, w latach 1911-1915 była największą muzą artysty, a zarazem jego kochanką. Jej hipnotyczne oczy i charakterystyczne płowe włosy są dziś powszechnie znane, ale życie kobiety w dużej mierze wciąż pozostaje tajemnicą. Kim była Wally Neuzil?

Wally Neuzil, Egon Schiele, Austria, kobiety w sztuce, Niezła Sztuka

Wally Neuzil w Gmunden | 1913, Wien Museum, Wiedeń

Neuzil przyszła na świat w sierpniu 1894 roku w ubogiej rodzinie zamieszkałej w Tattendorfie w Austrii. Po przedwczesnej śmierci ojca – Josepha Neuzil – przeprowadziła się wraz z rodziną do Wiednia, gdzie w 1911 roku po raz pierwszy spotkała Egona Schiele. Szesnastoletnia wtedy Wally była modelką Gustava Klimta, jednakże zaczęła pozować również dla Schielego, co w krótkim czasie zbliżyło ich do siebie. Niedługo potem para zamieszkała razem.

Wally Neuzil, Egon Schiele, Niezła sztuka

Egon Schiele, Portret Wally | 1912, Leopold Museum, Wiedeń

Schiele i Wally chcieli uciec z klaustrofobicznego wiedeńskiego otoczenia, wyjechali więc do Krumau w Czechach, jednak mieszkańcy oburzeni trybem życia wiedeńczyków wyrzucili ich z miasta.

Para przeniosła się razem do Neugelbach, niestety ponownie natrafiając na konserwatywną społeczność. W wyniku tego w kwietniu 1912 Schiele został oskarżony o uwiedzenie niepełnoletniej modelki. Kiedy policja przybyła do jego pracowni zastała tam ponad sto rysunków, które uznała za pornograficzne. Malarz został zatrzymany i spędził w areszcie niespełna miesiąc. W tym czasie Wally wspierała artystę, dostarczając mu regularnie jedzenie oraz materiały artystyczne, dzięki czemu mógł nadal tworzyć.

W kwietniu 1915 roku ich związek jednak niespodziewanie się rozpadł, a Egon postanowił poślubić mieszczankę Edith Harms. Nie chcąc jednak tracić kontaktu ze swoją byłą muzą, zaproponował Wally, że będą wspólnie spędzać wakacje. Ta jednak odmówiła i para już nigdy się nie spotkała.

Wally podczas pierwszej wojny została pielęgniarką w Dalmacji (obecnie część Chorwacji), gdzie zaraziła się szkarlatyną. Zmarła w 1917 roku w wieku 23 lat.Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »