O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Egon Schiele, Leopold Museum, Niezła sztuka

Egon Schiele

Egon Schiele – austriacki malarz i grafik. Jego twórczość budziła wiele kontrowersji. Był oskarżany o szerzenie pornografii i uwodzenie nieletnich modelek.

Po śmierci ojca, 15-letnim Egonem zajmował się wuj Leopold Czihaczec. Z początku Schiele nie wykazywał zainteresowania studiami, jednak ujmował wuja swoją pasją i talentem. W 1906 roku rozpoczął naukę w Kunstgewerbeschule (Szkole Sztuki i Rzemiosła) w Wiedniu, gdzie kiedyś studiował Gustaw Klimt. W trakcie pierwszego roku nauki Egon Schiele pod naciskiem członków wydziału musiał zmienić szkołę na bardziej konserwatywną Akademie der Bildenden Künste. Tam studiował malarstwo i rysunek, ale niezmiernie frustrował go konserwatyzm szkoły. W 1907 roku Egon Schiele poznał Gustawa Klimta. Klimt, widząc w młodym malarzu duży potencjał, objął nad nim patronat artystyczny. Kupował jego rysunki, przedstawiał potencjalnym klientom i wprowadzał Schielego w sztukę i rzemiosło wiedeńskiej secesji. W 1908 roku Egon miał swoją pierwszą wystawę w Klosterneuburg. Akademię opuścił w 1909 roku, po ukończeniu trzeciego roku, i założył z innymi sfrustrowanymi studentami grupę Nowa Sztuka (Neukunstgruppe). Schiele, wolny od akademickich ograniczeń, w swoich pracach zaczął zgłębiać nie tylko ludzką postać, ale też ludzką seksualność.

W 1911 roku Schiele zakochał się w 17-letniej modelce Klimta, Valerie Neuzil (zwanej Wally), z którą wkrótce uciekł z klaustrofobicznego (jak twierdził) Wiednia do Krumlova w południowych Czechach, skąd pochodziła jego matka. Ale i tam miejsca długo nie zagrzali. Wyrzuceni przez mieszkańców, oburzonych „podejrzanymi” relacjami z młodymi modelkami, oboje wyruszyli do Neugelbach. Tam jednak też nie zaznali spokoju. Wkrótce Schiele został oskarżony o uwiedzenie niepełnoletniej modelki i aresztowany. W 1915 roku poznaje siostry Edith i Adéle Harms, mieszkające w pobliżu jego pracowni. Niedługo potem Schiele porzuca Wally i w czerwcu 1915 roku poślubia Edith.

Schiele wystawiał swoje prace na wielu wystawach w Wiedniu, Pradze, Dreźnie, Zurychu, Kolonii, Monachium i Paryżu.  Wykształcił indywidualny styl, inspirowany secesją. Był autorem wielu ekspresyjnych aktów, portretów i pejzaży.

Jesienią roku 1918 roku epidemia hiszpanki zbiera olbrzymie żniwo w całej Europie. W październiku tegoż roku umiera Edith, będąc w szóstym miesiącu ciąży, zaledwie trzy dni później odchodzi również Schiele w wieku zaledwie 28 lat. Jego ostatnie prace to szkice przedstawiające Edith.

Najbardziej pożądanymi współcześnie dziełami Schielego są autoportrety i akty. W 2003 roku podczas aukcji w Sotheby’s obraz Pejzaż Krumau kupił za kwotę 20,930,000 dolarów anonimowy nabywca.