O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

IMO Galeria. Niezwykła galeria „na końcu świata”Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Dziś zabierzemy Was w daleką podróż. Stary Sącz to niezwykle magiczne miasto, którego historia sięga aż XIII wieku. Znacie je z rysunków Nikifora czy obrazów Jana Cybisa – położona u podnóża Beskidu Sądeckiego miejscowość ma w sobie mnóstwo uroku, a czas zdaje się tu zwalniać. Wystarczy jednak przejść parę kroków z rynku pełnego drewnianych szyldów, brukowanego kocimi łbami, przez jedną z bram, by znaleźć się w zupełnie innym świecie…

IMO Galeria, Fundacja Niezła sztuka

IMO Galeria, fot. Fundacja Niezła Sztuka

Tam kryje się bardzo nowoczesna galeria sztuki, której budynek wprawia w zdumienie. Oto przed chwilą byliśmy w średniowieczu, a teraz robimy wielki skok w czasie aż do nowoczesności. IMO Galeria, bo właśnie o jej siedzibie mowa, stanowi część Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

IMO Galeria, Fundacja Niezła sztuka

IMO Galeria, fot. Fundacja Niezła Sztuka

Chciałyśmy zobaczyć, jak w warunkach peryferyjnego, lekko sennego miasteczka działa instytucja, o której słyszałyśmy tyle dobrego. Od początku jej istnienia widać, że zespół Galerii IMO dba o tworzenie oryginalnych wystaw na wysokim poziomie artystycznym.

Pani kurator Agnieszka Tes troszczy się o ambitny program i  proponuje interesujące spotkania ze sztuką współczesną. Zapraszani są wybitni twórcy z całej Polski tacy jak: Stanisław Baj, Rafał Borcz, Grażyna Smalej, Łukasz Patelczyk, Krzysztof Klimek, Tadeusz G. Wiktor i wielu innych.

IMO Galeria, Fundacja Niezła sztuka

Pani kurator Agnieszka Tes na tle prac Tadeusza G. Wiktora, IMO Galeria, fot. Fundacja Niezła Sztuka

Galeria IMO funkcjonuje od marca 2022 roku, ale widać w niej wielki potencjał i profesjonalizm w działaniu. Plany są ambitne. Jeszcze w  najbliższych miesiącach będziemy mogli podziwiać plakaty Andrzeja Pągowskiego do filmów Andrzeja Wajdy, Międzynarodowy Plener Malarski czy wystawę O przestrzeni, o kosmosie. Hommage a Kopernik. Z kolei pod koniec roku zostanie otwarte II Biennale Via Carpatia, które daje możliwość poznania nowej sztuki Europy Środkowo-Wschodniej. Nie tylko sztuki plastyczne mają tu piękną oprawę – pod koniec czerwca (29 i 30.06) będzie można posłuchać koncertów w ramach Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej.

To miejsce tętni kulturą i udowadnia, że nawet poza wielkimi aglomeracjami można stworzyć bardzo dynamiczny ośrodek kultury. Nie jest to łatwe, aby w miejscu przyzwyczajonym do tradycji zaproponować awangardowe spojrzenie na sztukę współczesną. Ale okazuje się, że można – i to się udaje. Dlatego do Starego Sącza przyjeżdżają dzisiaj na zaproszenie Galerii IMO ciekawi twórcy, a także zwiedzający z różnych zakątków krajów. Z Łodzi to kawałek drogi, ale bardzo chciałyśmy zobaczyć tę niezwykłą przestrzeń skrywającą wspaniałą wystawę.

Niezwykła szkatułka

Budynek nas zachwycił. Zupełnie nas nie dziwi, że w tym roku SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) uznało go za najlepszy budynek kultury w Polsce.  Robi wielkie wrażenie. Nad powierzchnią znajdują się część biurowa, kawiarnia i taras, z którego roztacza się widok na łagodne zbocza gór. Biel i szkło sprawiają, że całe wnętrze skąpane jest w słońcu.

IMO Galeria, Fundacja Niezła sztuka

IMO Galeria, fot. Fundacja Niezła Sztuka

My jednak schodzimy do piwnicy, gdzie pod kamiennymi sklepieniami znajduje się miejsce spotkań i rozmów o sztuce w trakcie wernisaży. Serce galerii,  przestrzeń wystawiennicza,  jest jeszcze niżej – ukryta pod ziemią. Wchodzimy do białej kostki, przysłowiowego White Cube’a, i wtedy odkrywa się przed nami wystawa Sacrum – ikona – abstrakcja. Wokół Jerzego Nowosielskiego. Zamysł jest taki, by połączyć dzieła Nowosielskiego z pracami innych artystów, którzy albo byli jego uczniami, albo w jakiś sposób nawiązali dialog z twórczością Mistrza. Aranżacja przypomina kompozycję szkatułkową i mieści w sobie  jeszcze jedną wydzieloną przestrzeń.

Obok ikon Zwiastowania (1965) i Przemienienia Pańskiego (1955) do ekspozycji włączono jeden pejzaż cerkiewny i portret kobiety. To odpowiedź na sposób, w jaki sam malarz pojmował sacrum w sztuce. Przede wszystkim jednak ikony zestawiono z projektami wnętrz sakralnych, w tym wnętrz kościoła pw. Świętego Ducha w Tychach i witraży do cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie, w których malarz zastosował elementy abstrakcji. Zgromadzone na wystawie prace abstrakcyjne są znakomitym dopełnieniem ikon.

IMO Galeria, Fundacja Niezła sztuka

IMO Galeria, fot. Fundacja Niezła Sztuka

Wydzielona centralna część emanuje światłem – tu zgromadzono dzieła Nowosielskiego z różnych instytucji oraz z prywatnych kolekcji. Dwustronny krucyfiks Leona Tarasewicza z kolekcji pani Krystyny Czerni przypomniał nam o tym niezwykłym artyście działającym na granicy kultury polskiej i białoruskiej.

IMO Galeria, Fundacja Niezła sztuka

IMO Galeria, fot. Fundacja Niezła Sztuka

Zachwyciły nas też metafizyczne prace Tadeusza G. Wiktora. Dosłownie kilka tygodni wcześniej zobaczyłyśmy jego dzieło w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Teraz po obejrzeniu całego cyklu prac tego artysty nasz podziw dla jego twórczości stał się jeszcze większy.

IMO Galeria, Fundacja Niezła sztuka

IMO Galeria, fot. Fundacja Niezła Sztuka

Fascynujące są też prace młodego polsko-litewskiego twórcy Krzysztofa Sokolovskiego, które w pierwszej chwili zaciekawiają techniką – są niczym kunsztowna płaskorzeźba. Warto zanurzyć się na dłużej w obserwacje tych dzieł, ponieważ oferują o wiele więcej niż interesujący warsztat. Jest to bardzo nowoczesna opowieść o sacrum, w której abstrakcja łączy się z drewnianą formą przypominającą ołtarz, a uproszczona forma graficznych elementów ze złoceniami przypomina średniowieczne iluminowane rękopisy czy też ikony.

IMO Galeria, Fundacja Niezła sztuka

IMO Galeria, fot. Fundacja Niezła Sztuka

Tak wielu różnych artystów i tak wiele różnych technik tworzy fascynującą mozaikę opowieści o sacrum na wystawie w IMO Galerii.  Pokazuje ona,  że Nowosielski jako malarz i teolog inspirował bardzo wielu twórców.  Zachwyciłyśmy się zarówno wystawą, jak i samym miejscem. Z pewnością wrócimy do Starego Sącza jeszcze nieraz.


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *