O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

„Piękna złośnica” – największy hołd złożony malarstwu przez kino



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Film Piękna złośnica to opowieść o malarzu Édouardzie Frenhoferze, który mieszka z kochającą żoną w słonecznej posiadłości, w uroczym francuskim regionie Langwedocja-Roussillon. Jego życie to szczęśliwa, spokojna rutyna. Kiedy jednak Frenhofer poznaje piękną, intrygującą Marianne, postanawia wrócić do malowania obrazu porzuconego przed laty. Długie sesje z modelką zmieniają się w psychologiczny pojedynek dwóch silnych osobowości i zaczynają nadwyrężać małżeństwo artysty. Na naszych oczach rodzi się malarskie arcydzieło – ale za jaką cenę?

Piękna złośnica, kadr z filmu, film o sztuce, malarstwo w filmach, niezła sztuka

Kadr z filmu Piękna złośnica, fot. dzięki uprzejmości dystrybutora filmu

Nagrodzone canneńskim Grand Prix opus magnum Jacquesa Rivette’a to najbardziej zmysłowy i radykalny film o malarstwie, jaki kiedykolwiek nakręcono i zarazem popis aktorski Michela Piccoli, Jane Birkin i Emmanuelle Béart.

Już w marcu Piękna złośnica pojawi się na specjalnych pokazach w wybranych kinach studyjnych. To wyjątkowe arcydzieło będzie prezentowane tylko raz w każdym z kin, co czyni tę okazję wyjątkową dla miłośników nie tylko kina, ale także sztuki malarskiej. Film po raz pierwszy trafi do polskich kin w jakości 4K.

To czterogodzinne arcydzieło o procesie powstawania obrazu i relacji malarza z jego muzą. Jest to prawdopodobnie jedyny przypadek w kinie, w którym obserwujemy tak wnikliwie proces powstawania obrazu, a rękę aktora zastąpiła ręka autentycznego malarza, którego nazwisko nawet widnieje w czołówce.

„Aż do filmu Rivette’a – w którym po raz pierwszy prawdziwy malarz rzeczywiście maluje i to według własnych praw i własnego widzenia – żaden malarz nie malował naprawdę w żadnym filmie fabularnym” – mówił Bernard Dufour, który w Pięknej złośnicy malował obraz.

Film zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1991 roku.

Krytycy o filmie

„Największy hołd złożony malarstwu przez kino”.

Michał Oleszczyk, Podcast „SpoilerMaster”

fleuron niezła sztuka pipsztok

„Piękna złośnica to film monumentalny, ale bardzo intymny, oparty na prostym pomyśle, ale niezwykle złożony i głęboki, wymykający się jakiejkolwiek próbie syntetycznego, zwięzłego opisu. Jest w tym dziele niewątpliwie charakterystyczna arcydziełom nieuchwytność, czyniąca zeń nie tylko opus magnum Jacquesa Rivette’a, ale i jeden z najważniejszych obrazów lat 90.”

Jędrzej Sławnikowski, Pełna Sala

fleuron niezła sztuka pipsztok

„Dla Rivette’a tekst Balzaka staje się punktem wyjścia do rozważań na temat istoty procesu twórczego. Świadomie dobiera wykonawców, śledzi ich zachowanie na planie, rejestrując najdrobniejsze gesty. Sztuka staje się narzędziem wyrażania siebie, ale –przede wszystkim – dążenia do prawdy już na poziomie procesu tworzenia. Tu każdy szczegół nabiera znaczenia, zwłaszcza jeśli podany zostaje przez aktorów tej miary co Michel Piccoli (malarz) i Emmauelle Béart (modelka)”.

Konrad J. Zarębski, sfp.org.pl

Piękna złośnica, film o sztuce, malarstwo w filmach, niezła sztuka

Piękna złośnica, fot. dzięki uprzejmości dystrybutora filmu

Piękna złośnica – lista kin

Czechowice-Dziedzice
23.03. Kino Świt

Częstochowa
16.03. Kino Studyjne OKF Iluzja

Gdańsk
8.03. Kino Kameralne Cafe
30.03. Klub Żak

Gdynia
9.03. Gdyńskie Centrum Filmowe

Katowice
2.03. Kino Światowid
16.03. Kinoteatr Rialto
29.03. Kino Kosmos

Kraków
1.03. Kino Agrafka
12.03. Kino Mikro
22.03. Kino Pod Baranami

Łódź
2.03. Kino NCKF
13.03. Kino Kinematograf

Oświęcim
6.03. Nasze Kino

Poznań
23.03. Kino Pałacowe

Przemyśl
2.03. Kino Centrum

Radom
9.03. Kino MCSW Elektrownia

Rzeszów
7.03. Kino za Rogiem Cafe

Szczecin
8.03. Kino Zamek
15.03. Kino Pionier 1907

Tarnowskie Góry
7.03. Tarnogórskie Centrum Kultury

Warszawa
2.03. Kinomuzeum w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
9.03. Kinoteka
16.03. Kino Muranów

Wrocław
16.03. Kino Nowe Horyzonty



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »