O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Wielkie otwarcie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Marszałkowska 103, Warszawa
25.10.2024

W piątek 25 października otworzy się nowa siedziba MSN-u na placu Defilad. Budynek autorstwa Thomasa Phifera po raz pierwszy będzie dostępny dla publiczności, a w nim: przestrzenie galerii z wybranymi dziełami z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, koncerty polskich i zagranicznych twórców, performansy, maraton filmowy w kinie, parada, a także wykłady i spacery architektoniczne, oprowadzania po budynku oraz bogaty program publiczny i edukacyjny, wreszcie 16. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wielkie otwarcie, weekend otwarcia, Marta Ejsmont, sztuka nowoczesna, Warszawa, wydarzenia kulturalne, niezła sztuka

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, widok od ulicy Marszałkowskiej | 2023, fot. Marta Ejsmont, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Weekend i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w nowym budynku to w pierwszej kolejności prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek jak: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña czy Sandra Mujinga. Wyeksponowanie dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby, o których opowie podczas otwarcia między innymi ich twórca Thomas Phifer. Przede wszystkim jednak to swoista zapowiedź wystawy zaplanowanej na 21 lutego 2025, prezentującej rozwijaną od 20 lat kolekcję MSN-u.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sandra Mujinga, Ghosting, wielkie otwarcie, weekend otwarcia, Marta Ejsmont, sztuka nowoczesna, Warszawa, wydarzenia kulturalne, niezła sztuka

Sandra Mujinga, Ghosting | 2019, kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, © BMW AG, Monachium

Perfomanse, wykłady, koncerty i instalacje

Program wydarzeń w ramach otwarcia nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie przeglądem polskiej sceny choreograficznej ostatnich 10 lat i wyjątkową okazją do eksploracji architektury Muzeum przy pomocy praktyk ruchowych, tanecznych i performatywnych. Zobaczymy twórczynie i twórców o ugruntowanej pozycji, prezentacje najmłodszego pokolenia oraz spektakle polskiej społeczności tańca rozproszonej po Europie i rzadko prezentującej swoje dokonania w Warszawie. Pokażemy prace w procesie, spektakle taneczne i instalacje choreograficzne, a wśród nich, obok intymnych działań solowych, także spektakularne realizacje grupowe.

W ramach programu przygotowanego dla MSN-u odbędą się nie tylko performanse i akcje w wykonaniu współczesnych artystek i artystów, ale również zostaną zrekonstruowane dwa „anty-happeningi” Júliusa Kollera i performatywna wystawa.

W ramach działań performatywnych zaprosimy również na Turnus show – Pokaż na co Cię stać!, czyli przedstawienie, podczas którego wystąpić może każdy i każda, a jedynym ograniczeniem będzie sala kinowa i hasło przewodnie – PRZEDSTAWIENIE. Sala kinowa obejmuje scenę, widownię, nagłośnienie, ekran, nie ograniczamy więc formy. Będzie można zaprezentować wideo, odczytać wiersz na widowni, czy stworzyć dziesięciominutowy pokaz obrazu na scenie. Rządzi zabawa, dostępność i przesada. Show pełne uścisków, aplauzów i wygranych na kinowej scenie.

Muzeum planuje wyeksponować architekturę budynku także poprzez muzykę. Podczas weekendu otwarcia zaprosimy publiczność  na trzy koncerty światowej sławy artystek z Polski i zagranicy, których twórczość sytuuje je na styku popkultury, sztuk wizualnych, kultury alternatywnej i które odważnie eksperymentują ze stylem, gatunkami muzycznymi i własnym wizerunkiem.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, schody, wnętrze, wielkie otwarcie, weekend otwarcia, Marta Ejsmont, sztuka nowoczesna, Warszawa, wydarzenia kulturalne, niezła sztuka

Widok klatki schodowej w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Marta Ejsmont, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Kinomuzeum, premiery wydawnicze

Wraz z otwarciem MSN-u ruszy również program kina. W repertuarze MSN-u będzie można obejrzeć europejski arthouse, kino gatunkowe, filmy artystek i artystów, dokumenty i animacje, a także spotkać się z twórcami i twórczyniami, porozmawiać o sztuce filmowej z ekspertkami i ekspertami, działającymi zarówno w obszarach teoretyczno-filmoznawczych, jak i praktycznych. Wyświetlane będą też bogate zbiory filmowe Muzeum. Program wydarzeń Kinomuzeum obejmie przeglądy filmowe, towarzyszące wystawom prezentowanym w Muzeum, festiwale, retrospektywy i przeglądy tematyczne oraz bogatą ofertę edukacyjną dla osób w każdym wieku. W nowym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie sala projekcyjna mieścić się będzie na poziomie -1, dostępnym poprzez Wieżę Kina, zajmującą północno-zachodni narożnik bryły Muzeum.

Na jesienne otwarcie nowej siedziby Wydawnictwo MSN szykuje szczególne publikacje. Książkę autorstwa antropologa architektury i miast Michała Murawskiego pod tytułem Forma przyjaźni. Muzeum na placu, zawierającą oprócz eseju autora, rozmowy m.in. z architektem budynku Thomasem Phiferem, krytykiem architektury Deyanem Sudjiciem, urbanistką Marleną Happach i osobami z Solidarnościowego Domu Kultury „Słonecznik”. Książka będzie wydana w języku polskim i angielskim. Drugą pozycją wydaną z okazji otwarcia siedziby będzie album fotograficzny Marty Ejsmont, fotografki od lat dokumentującej proces budowy MSN-u, który będzie niezwykłym artystycznym zapisem tego, jak powstawał nowy budynek Muzeum.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wnętrze, wielkie otwarcie, weekend otwarcia, Marta Ejsmont, sztuka nowoczesna, Warszawa, wydarzenia kulturalne, niezła sztuka

Widok galerii w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie | 2024, fot. Marta Ejsmont, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE

Nowy budynek będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego, miejscem spotkań integrujących różne inicjatywy, instytucje kultury, NGO-sy oraz środowiska twórcze. Położony w nowym centrum, w sercu miasta, na przecięciu wielu ścieżek miejskich, zaoferuje też swojej publiczności wiele sposobów spędzania wolnego czasu: od zwiedzania wystaw przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów.

O społecznym potencjale siedziby MSN-u będzie się można przekonać już w pierwszych tygodniach od otwarcia. Nie przypadkiem bowiem zielone forum i bezpośrednio połączony z nim przeszklony parter Muzeum, obejmujący między innymi audytorium, sale edukacyjne, księgarnię oraz kawiarnię, staną się miejscem realizacji 16. edycji WARSZAWY W BUDOWIE. Festiwal każdego roku porusza kwestie związane z architekturą i wspólną przestrzenią miejską. Najbliższa odsłona zatytułowana Niepiękne muzea skupi się na roli, jaką mogą pełnić dziś współczesne instytucje kultury, a także na historii placu Defilad czy ulicy Marszałkowskiej – przestrzeniach codziennego życia, które od 25 października Muzeum będzie dzielić z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy.

Więcej informacji na stronie muzeum:
https://artmuseum.pl



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz