O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Kos i poezja. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Jaką wartość ma dziś słowo, w czasach zarezerwowanych dla obrazków, w których coraz częściej przedstawiamy świat i wyrażamy siebie za pomocą „emotek”? Jak w tej rzeczywistości odnajdują się poeci i czym jest dziś poezja? Allen Ginsberg twierdził, że poezja pozwala odzyskać świadomość o świecie, a odzyskanie tej świadomości jest „jedyną rzeczą, która może uratować świat”. Opisuje obraz, nazywa go, oswaja. I ratuje nas w tym świecie.

KOS nagroda poetycka im. Kazimierza Hoffmana, Ogólnopolski Konkurs Poetycki, niezła sztuka
Podobne odczytania znaleźć można w poezji Kazimierza Hoffmana. Tadeusz Komendant w posłowiu do jednego z tomów wierszy tego poety zapisał:

„Hoffman [chciał opisać] łaskę szczegółu: ową «przeciągającą się chwilę», która – jedyna, pozbawiona anegdotycznego balastu – pozwala wejrzeć w porządek rzeczy”.

Chcąc upamiętnić bydgoskiego poetę i wierząc w sprawczą moc słowa i poezji, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy od kilku lat ogłasza Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę Kos-a. Jest on adresowany do autorów, którzy w roku poprzedzającym wydali swój tom poetycki i ma na celu wypromowanie wyróżniających się poetów i ich twórczości.


Szczegółowe informacje »


Książki do konkursu mogą być zgłaszane przez każdą osobę fizyczną, osobę prawną, w szczególności przez: członków kapituły konkursu, autorów, wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim. Książki winny być wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku poprzedzającego jego finał.

Konkurs składa się z trzech etapów: wyboru książek wchodzących do konkursu, wskazania 5 pozycji nominowanych do nagrody oraz gali, na której wskazuje się laureata. Każdego roku na konkurs spływa prawie 200 pozycji literackich a wśród nominowanych do nagrody dotychczas znaleźli się: Urszula Kozioł, Jerzy Kronhold, Anna Matysiak, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Jan Baron, Maciej Bieszczad i Katarzyna Michalczak. W roku 2020 statuetka KOS-a oraz nagroda pieniężna trafiła w ręce Urszuli Kozioł, w roku 2021 przyznano je Piotrowi Mitznerowi.

W roku 2022 jury konkursowe zbierze się w składzie: Iwona Smolka – przewodnicząca, Wojciech Banach, Grzegorz Grzmot-Bilski, Grzegorz Kalinowski i Robert Mielhorski.

Uroczyste wręczenie nagrody głównej, połączone z promocją tomiku odbędzie się w siedzibie KPCK czerwcu 2022 (w miesiącu urodzin Kazimierza Hoffmana).

Więcej informacji »



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz