O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Boska Sarah Bernhardt – nieoczywista biografia ikony teatru




Nieoczywista biografia Sarah Bernhardt – ikony teatru, uznawanej za pierwszą celebrytkę światowego formatu. Reżyserem filmu jest Guillaume Nicloux, twórca kultowego Porwania Michela Houellebecqa.

W kinach od 8 sierpnia 2025

Boska Sarah Bernhardt, kadr, film o sztuce, kobiety w sztuce, biografia artystki, film biograficznym, niezła sztuka

Kadr z filmu Boska Sarah Bernhardt, fot. dzięki uprzejmości dystrybutora filmu

Film cenionego francuskiego reżysera to biograficzna opowieść, będąca rodzajem hołdu dla legendarnej artystki, a także historia podejmująca uniwersalne tematy. Od miłości, przez wolność i stanowienie o sobie, po kształtowanie publicznego wizerunku.

Sarah Bernhardt (w filmie wciela się w nią Sandrine Kiberlain) uchodzi za jedną z najważniejszych artystek swoich czasów. Nazywana była Boską Sarą, królową teatru, świętym potworem. W równej mierze powszechny podziw wzbudzał jej talent, niezwykła charyzma, co niecodzienne upodobania.

Widziano w niej pierwszą wielką gwiazdę, wokół której narosło też sporo legend. Właśnie pomiędzy legendą a fantazją rozciąga się ta biograficzna opowieść, a fabuła skoncentrowana jest wokół dwóch kluczowych, choć mało znanych epizodów z życia Bernhardt. Kobiety co rusz burzącej społeczne normy, która trwale zapisała się w historii nie tylko dzięki legendarnym aktorskim występom, ale też niezwykłej odwadze i osobowości.

Prasa o filmie Boska Sarah Bernhardt

„Reżyser stworzył imponująco zuchwały film, czasami niepokojący, czasami zabawny ale generalnie idealnie odzwierciedlający ikonę świata teatru”.

Cineuropa.org

„Film przybliża życie Sarah Bernhardt, urodzonej w 1844 roku i uważanej za pierwszą gwiazdę i celebrytkę światowego formatu. Nazywano ją „świętym potworem” ponieważ rozbijała normy społeczne swoją odważną osobowością i występami aktorskimi”.

„Screen Daily”

Dystrybutorem filmu jest: Aurora Films »



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »