O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Wystawa na ekranie: Van Gogh i Japonia – pokazy specjalne z udziałem Phila Grabsky’ego!



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Już 16 czerwca w Krakowie i Katowicach, odbędą się pokazy specjalne filmu Van Gogh i Japonia z udziałem Phila Grabsky’ego, pomysłodawcy i autora cyklu Wystawa na Ekranie!

Niezła Sztuka, Vincent Van Gogh. sztuka holenderska, film, Japonia

Wystawa na Ekranie (Exhibition on Screen), to cykl ekskluzywnych reportaży w jakości HD z najsłynniejszych muzeów i galerii świata. Wizyty w pracowniach konserwatorskich. Detale dzieł. Fakty z biografii artystów. Wypowiedzi ekspertów.

„Zazdroszczę Japończykom” napisał Van Gogh do swojego brata Theo. Na wystawie, na podstawie której powstał ten film – Van Gogh i Japonia w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – można zrozumieć, dlaczego. Choć Vincent van Gogh nigdy nie odwiedził Japonii, to kraj ten wywarł największy wpływ na niego samego i jego sztukę.

Nie można zrozumieć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także jej głębokiego wpływu na artystów takich, jak Monet, Degas, a przede wszystkim Van Gogh.

Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – spotkanie Van Gogha z japońskimi dziełami sztuki nadało jego pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji – do tego, co uważał za zbliżone do swego rodzaju Japonii, jaką tylko mógł znaleźć. Kolejne bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata muszą być postrzegane w kontekście Van Gogha naginającego wpływy japońskie do swojej woli i określania się przez niego jako nowoczesny artysta z widocznymi azjatyckimi „korzeniami”.

W tej mało znanej historii sztuki Van Gogha widzimy, jak ważne było jego studiowanie Japonii. Film przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do Japonii, aby dalej eksplorować niezwykłe dziedzictwo, które wpłynęło na Van Gogha i uczyniło go artystą, którego znamy dzisiaj.

fleuron niezła sztuka pipsztok

phil-grabskyPhil Grabsky, brytyjczyk polskiego pochodzenia, reżyser filmów dokumentalnych, pisarz i producent. Jest pomysłodawcą i autorem znakomitej serii Wystawa na Ekranie.

Pokazy filmu z udziałem Phila Grabsky’ego odbędą się 16 czerwca w Krakowie (kino Mikro, godz. 16.00) oraz w Katowicach (kinoteatr Rialto godz. 18.00).

Pokazy filmu Van Gogh i Japonia – gdzie i kiedy?

13 czerwca 2019 – Gostyń Kino pod Kopułą
15 czerwca 2019 – Warszawa Dom Kultury Świt
15 czerwca 2019 – Poznań kino Rialto
15 czerwca 2019 – Warszawa kino Muranów
16 czerwca 2019 – Katowice kinoteatr Rialto (z udziałem Phila Grabsky’ego)
16 czerwca 2019 – Radom kino Elektrownia
16 czerwca 2019 – Częstochowa OKF Iluzja
16 czerwca 2019 – Kraków kino Mikro (z udziałem Phila Grabsky’ego)
16 czerwca 2019 – Pruszcz Gdański kino CKiS w Pruszczu Gdańskim
23 czerwca 2019 – Gdynia Gdyńskie Centrum Kultury
29 sierpnia 2019 – Gdynia Gdyńskie Centrum Kultury

nazywowkinach.pl »

Zobacz zwiastun


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *