O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Wystawa na ekranie: Van Gogh i Japonia – pokazy specjalne z udziałem Phila Grabsky’ego!Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Już 16 czerwca w Krakowie i Katowicach, odbędą się pokazy specjalne filmu Van Gogh i Japonia z udziałem Phila Grabsky’ego, pomysłodawcy i autora cyklu Wystawa na Ekranie!

Niezła Sztuka, Vincent Van Gogh. sztuka holenderska, film, Japonia

Wystawa na Ekranie (Exhibition on Screen), to cykl ekskluzywnych reportaży w jakości HD z najsłynniejszych muzeów i galerii świata. Wizyty w pracowniach konserwatorskich. Detale dzieł. Fakty z biografii artystów. Wypowiedzi ekspertów.

„Zazdroszczę Japończykom” napisał Van Gogh do swojego brata Theo. Na wystawie, na podstawie której powstał ten film – Van Gogh i Japonia w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – można zrozumieć, dlaczego. Choć Vincent van Gogh nigdy nie odwiedził Japonii, to kraj ten wywarł największy wpływ na niego samego i jego sztukę.

Nie można zrozumieć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także jej głębokiego wpływu na artystów takich, jak Monet, Degas, a przede wszystkim Van Gogh.

Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – spotkanie Van Gogha z japońskimi dziełami sztuki nadało jego pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji – do tego, co uważał za zbliżone do swego rodzaju Japonii, jaką tylko mógł znaleźć. Kolejne bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata muszą być postrzegane w kontekście Van Gogha naginającego wpływy japońskie do swojej woli i określania się przez niego jako nowoczesny artysta z widocznymi azjatyckimi „korzeniami”.

W tej mało znanej historii sztuki Van Gogha widzimy, jak ważne było jego studiowanie Japonii. Film przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do Japonii, aby dalej eksplorować niezwykłe dziedzictwo, które wpłynęło na Van Gogha i uczyniło go artystą, którego znamy dzisiaj.

fleuron niezła sztuka pipsztok

phil-grabskyPhil Grabsky, brytyjczyk polskiego pochodzenia, reżyser filmów dokumentalnych, pisarz i producent. Jest pomysłodawcą i autorem znakomitej serii Wystawa na Ekranie.

Pokazy filmu z udziałem Phila Grabsky’ego odbędą się 16 czerwca w Krakowie (kino Mikro, godz. 16.00) oraz w Katowicach (kinoteatr Rialto godz. 18.00).

Pokazy filmu Van Gogh i Japonia – gdzie i kiedy?

13 czerwca 2019 – Gostyń Kino pod Kopułą
15 czerwca 2019 – Warszawa Dom Kultury Świt
15 czerwca 2019 – Poznań kino Rialto
15 czerwca 2019 – Warszawa kino Muranów
16 czerwca 2019 – Katowice kinoteatr Rialto (z udziałem Phila Grabsky’ego)
16 czerwca 2019 – Radom kino Elektrownia
16 czerwca 2019 – Częstochowa OKF Iluzja
16 czerwca 2019 – Kraków kino Mikro (z udziałem Phila Grabsky’ego)
16 czerwca 2019 – Pruszcz Gdański kino CKiS w Pruszczu Gdańskim
23 czerwca 2019 – Gdynia Gdyńskie Centrum Kultury
29 sierpnia 2019 – Gdynia Gdyńskie Centrum Kultury

nazywowkinach.pl »

Zobacz zwiastunPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »