Antonio Gaudi, jeden z najwybitniejszych architektów przełomu XIX i XX wieku. Znany był ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do architektury. Jego biomorficzne projekty, choć wyglądające bajkowo, były dość kontrowersyjne i w wielu wzbudzały sporo wątpliwości. W tamtych czasach wręcz niemożliwym było sporządzenie dokładnych obliczeń na wytrzymałość tych niezwykle złożonych konstrukcji jakie kreował artysta. Jednak Gaudi miał na to sposób.
Po rozrysowaniu swojego projektu, tworzył miniaturowe trójwymiarowe modele swoich budowli. Następnie przywieszał własnej roboty odważniki, czyli worki z piaskiem, do poszczególnych elementów swej miniaturowej budowli. Służyły one przede wszystkim sprawdzeniu, czy oryginalna wizja artysty jest możliwa do zrealizowania. Gdy konstrukcja wytrzymywała, wówczas Gaudi kontynuował swoją pracę.
Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka
One thought on “Antonio Gaudi. Sekrety pracy katalońskiego architekta”