O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Katarzyna BanaśSkontaktuj się z artystką »

portret_BanasStudiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obroniła w 1997 roku w pracowni profesora Józefa Hałasa. Artystka jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

Abstrakcyjne malarstwo Kasi Banaś jest inspirowane pejzażem. W ostatnich latach stworzyła także cykle obrazów inspirowanych poezją Henrika Nordbrandta i Tomasza Różyckiego.

Wystawy indywidualne:
-„Te poniechane światy”, galeria Platon i Mleczarnia, Wrocław;
-Wystawa z okazji oficjalnej wizyty w Polsce JKW Księżnej Marii Elżbiety, Duński Instytut Kultury, Warszawa;
-„List Oceaniczny”, Galeria Platon, Wrocław oraz Filharmonia Wrocławska;
-„Olśnienia i powroty”, Galeria Miejska, Wrocław – Noc Muzeów, wystawa pod patronatem Konsulatu Królestwa Danii;
-The Brick Lane Gallery, Londyn;
-Galerie Bram, Dania

Wystawy zbiorowe:
-Galeria Lindenau, Gdańsk;
-„Bielska Jesień”, Galeria BWA, Bielsko-Biała;
-Galerie Kralingen Rotterdam, Holandia;
-The Oxo Gallery & Bargehouse, Londyn, Anglia.

Jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. Nagroda Roku ZPAP, za wystawę „List Oceaniczny. Obrazy inspirowane poezją Tomasza Różyckiego”, prezentowaną w 2013 roku w Galerii Platon we Wrocławiu. Obrazy były także prezentowane na targach sztuki w Polsce i w Danii (RING Targi Sztuki, Muzeum Współczesne, Wrocław; Targi Sztuki Art Herning, Dania; Hillerød Kunstmesse, Dania; Warszawskie Targi Sztuki, Zamek Królewski).


Moje malarstwo ma dwa źródła inspiracji, pierwszym jest pejzaż, drugim poezja – często oba przenikają się podczas pracy nad różnymi cyklami obrazów. Posługuję się językiem abstrakcji, jednak u podstaw moich prac leży głębokie przeżycie natury. Żywa tkanka pejzażu, nieustannie zmieniające się światło, kolor, przestrzeń są dla mnie zawsze wielkim wyzwaniem.

W swojej sztuce wciąż ponawiam próbę stworzenia malarstwa pejzażu posługującego się kodem abstrakcji (kolor, materia, podział, rytm) a jednocześnie pełnego uczuć, intuicyjnego. Wybieram nie tyle dokładną obserwację, ile emocjonalne wchłanianie w siebie świata. Z miejsc, które są dla mnie ważne zawsze najmocniej zapamiętuję światło i kolor. Te wspomnienia są trochę jak slajdy oglądane pod światło w dzieciństwie. Chciałabym, żeby moje obrazy były taką pamiątką chwili, śladem przeżycia.


Galeria

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz

Kasia Banaś obraz


Artystka w sieci:

www >>

facebook >>


Kontakt z artystką

[vfb id=’149′]Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »