Robert Znajomski urodził się w 1968 roku w Hrubieszowie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim. Ukończył Studium Nauczycielskie w Zamościu – kierunek wychowanie plastyczne i Wydział Artystyczny na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie- dyplom z grafiki i psychologii twórczości. Przez wiele lat pracował z dziećmi i młodzieżą realizując się twórczo jako pedagog, a także przez twórczość własną. Zajmował się: malarstwem (tempera, olej, akryl), rysunkiem (piórko i tusz), grafiką (monotypia) oraz fotografią. Tematami prac Roberta Znajomskiego jest natura z centralnie umiejscowionym człowiekiem i przyrodą. W swych obrazach nie uciekał od rzeczywistości raczej przetwarzał ją i upraszczał malując ekspresyjnie, szerokimi plamami czystymi kolorami. Zabawę kolorem jaką proponuje przyciąga wzrok odbiorcy, tak jakby pragnął oderwać go od szarości dnia codziennego, wprowadzić w radosny nastrój dostrzegania wszechobecnego piękna.
Grafiki i rysunki to małe formaty zamkniętej przestrzeni zbudowanej za pomocą linii. „Maleństwa” jak je określał pozwalają na wręcz analityczne przestudiowanie każdej kreski i plamki, a także symbolicznych odniesień, sugerujących światopogląd autora i jego stosunek do świata i ludzkich postaw.
Jego wystawy były zaproszeniem do wspólnej refleksji, zadumy która pozwala choć na chwilę zatrzymać się i wyrwać z chaosu w jaki jesteśmy codziennie uwikłani. Pobudzał wrażliwość widza, nakłaniał do własnych przemyśleń i interpretacji. Robert Znajomski wyznawał, że każdy wytwór człowieka, w którym zamknięta jest czyjaś pasja i trud jest wartością samą w sobie i godny jest by zwracać na niego uwagę. Ocenę własnej twórczości pozostawiał innym.
Galeria prac:
Oto co pisali profesjonaliści o twórczości Roberta Znajomskiego:
„Artysta nowych doznań i asocjacji kreacji plastycznych. Od malarstwa bardzo interesującego, szczególnie szpachlą. Świeżość przestrzeni uwieczniającej stan emocjonalny. Ten rytm na trzy czwarte. Ogrom, wielkość nieba, obniżona linia horyzontu buduje klimat gdzieś z podświadomości ogrodów snów, onirycznych, budzący czystymi barwami pozytywne wibracje. Paleta barw szeroka jak w baroku, ale zobrazowany detal rzeczywistości jest bliski neogotykowi. To te wysokie sklepienia nieba. Operowanie wysmakowaną plamą barwną daje właśnie te nadmienione asocjacje do malarzy postimpresjonistycznych. Najwyższych lotów. Nowa świadomość artystyczna”.
– Leszek Frey-Witkowski – artysta rysownik – grafik ze Świebodzina
„Tematyką Jego prac jest szeroko rozumiana natura i jej modyfikacje poprzez formy geometryczne do abstrakcji włącznie. (W malarstwie) główny nacisk stawia na kolor, który stanowi dla niego źródło inspiracji. W rysunku interesuje go linia, a tematem jest człowiek i przedmiot”.
– Andrzej Znamirowski – historyk sztuki z Krakowa
„Mnie podoba się jego świeżość, szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi artystycznych, w których nie dostrzegam choćby cienia zadufania i pozerstwa. Robert niczego nie narzuca, nie kreuje, nie wrzeszczy «patrzcie, jakim jestem artystą», nie zachwyca się sobą”.
– Zdzisława Kapica – instruktor w Tomaszowskim Domu Kultury
Swoje prace artysta prezentował na licznych wystawach indywidualnych między innymi w Zamościu, Milejowie, Lublinie, Łęcznej, Świebodzinie, Słubicach, Tomaszowie Lubelskim, Krakowie, Tyńcu, Puławach, Kluczborku, Radzyniu Podlaskim, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Białymstoku, Olsztynie oraz na wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (Cieszyn, Hrubieszów, Iława, Jelenia Góra, Łęczna, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Zamość, Zielona Góra, Zakopane, Druskienniki (Litwa), Treviolo (Włochy), Kovel (Ukraina).
Nagrody:
– Wyróżnienie w XVIII Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2002
– III Miejsce w 23 Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2007
– Wyróżnienie Honorowe w 24 Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki Rzeszów 2008
– II Miejsce w konkursie plastycznym pt. „Inwazja Aniołów” w Nakle nad Notecią 2010
– Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego za całokształt działalności kulturalnej 2013
– Wyróżnienie w 8 Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie 2015
– II Miejsce w XV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie 2020
– Wyróżnienie w XXV Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2020” w kategorii „grafika”
– Wyróżnienie Specjalne w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2021” w kategorii „grafika”
Wystawy pośmiertne:
– Wystawa w oknie CK-ODK w Łęcznej – 2021
– Wystawa rysunku i kolażu Roberta Znajomskiego pt. „Kreski i kreseczki” w Galerii „Za Szybą” w MOK-u Świdnik – 2021
– Tytuł 1275 (tyle przeciętnie metrów linii jest na jednym płótnie format 60 x 80) w Galerii Małej Smoku Słubice – 2021
– Malarstwo R. Znajomski, M. Andała, M. Andała – Galeria Andała w Kazimierzu Dolnym – – 2021
– Wystawa Retrospektywna – Galeria Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie – 2021
– Wystawa Malarstwa – Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie – 2021
– Creamy Cafe w Lublin – 2021
– In Memoriam – CK-ODK w Łęcznej – 2022
– Wystawa Robert Znajomski IN MEMORIAM – Galeria Collegiata Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie – 2022
– Robert Znajomski i Roman Mucha – Oblicza Zamojskiej Grafiki „In Memoriam” – BWA Galeria Zamojska w Zamościu – 2022
– Ex-libris Robert Znajomski – Filia nr 1 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej 2022
– Mail art! – Ze Zbiorów Roberta Znajomskiego – Pracownie Fryderyk w Lublinie – 2022
– Mail art! – Wystawa ze zbiorów Roberta Znajomskiego – Galeria Preludium Dzielnicowy Dom Kultury SM „Czechów” w Lublinie – 2022
– Grafika – Parczewski Dom Kultury w Parczewie – 2022
– Retrospektywa Malarstwo Grafika Kolaż – Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka” w Konstancin Jeziorna – 2022
– Robert Znajomski Ekslibrisy – Dom Kultury 502/Widzewska Galeria Ekslibrisu w Łodzi – 2022