O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Karolina Matyjaszkowicz



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Skontaktuj się z artystką »


Urodzona 1980 roku w Łowiczu. Absolwentka Akademii Sztuki Pięknych w Łodzi im. W. Strzemińskiego. Dyplom w Pracowni druku na tkaninie pod kierunkiem prof. Krystyny Jaguczańskiej-Śliwińskiej i aneks w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Jarosława Zduniewskiego, praca pisemna pod kierunkiem prof. Krystyny Czajkowskiej. Ukończony Wydział Tkaniny i Ubioru (ASP im. W. Strzemińskiego), kierunek studiów i specjalność wzornictwo, projektowanie tkaniny w 2008. Uprawia malarstwo, ilustrację, animację i tworzy muzykę.


Dzięki studiom w pracowniach: druku na tkaninie i tkaniny eksperymentalnej zmieniło się moje spojrzenie na malarstwo – pomogło w stworzeniu własnego malarskiego języka. Lubię smakować kolor, barwę czy światło, to sprawia mi ogromną przyjemność. Malarstwo uczy obserwacji. Daje mi możliwość uchwycenia tych spostrzeżeń i przekształcenia ich w obraz, dzięki czemu dzielę się z innymi tym, co jest dla mnie ważne. Rzeczy, czy zdarzenia z pozoru zwyczajne, zaczynają nabierać nowych znaczeń, a poza tym pozwalają przenosić się do wyimaginowanego świata, który jest tylko mój. Mogę go kreować, tworzyć tak, jak chcę. Dzięki procesowi twórczemu dowiaduję się wiele o sobie. Interesuje mnie specyficzny dialog, jaki wytwarza się między mną a obrazem, a następnie między obrazem, a jego odbiorcami. Malowanie pomaga mi zachować wewnętrzną równowagę. Kiedy maluję często towarzyszy mi uczucie spokoju oraz tego, że jestem tu i teraz, a zarazem pozwala przenosić się do innego świata, który możemy zobaczyć tylko wtedy, gdy wytężymy swoją wyobraźnię.

Wiele zdarzeń miało wpływ na to, że tworzę i maluję w taki, a nie w inny sposób. Bardzo ważne było to, czego doświadczałam w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym. Istotne były fascynacje twórczością innych artystów nie tylko malarzy, rzeźbiarzy czy grafików, ale pisarzy i muzyków, czy ludzi ze świata filmu i teatru. Choćby książka Ireny Kwintowej „Baśnie Warmii i Mazur”, w której znaleźć można opowieści o niesfornym Kłobuku i Smętku strzegących drzew. Książka ta towarzyszyła mi od najwcześniejszego dzieciństwa przez wiele następnych lat. Opowieści i legendy malowały w mojej wyobraźni fantastyczne światy. Babcia niestrudzenie mi ją czytała, gdy tylko o to prosiłam.
Pamiętam pierwsze ilustracje, które wywarły na mnie duże wrażenie. Nie pamiętam tytułu książki, ale pamiętam autora ilustracji. Był nim Stasys Eidrigevičius.

Na moją dziecięcą wyobraźnię wpłynęły też dwie, do dziś ukochane przeze mnie, sztuki Teatru TV „Igraszki z diabłem” i „Zapomniany diabeł”. Pamiętam stan ekscytacji, radości i niepokoju, który mi towarzyszył podczas oglądania tych przedstawień. Byłam wtedy dzieckiem. Urzekło mnie to, co dla oka jest niewidzialne – ten cały świat, który jesteśmy w stanie wykreować przy pomocy wyobraźni i wiary w mistyczne doznania, niezwykłe zjawiska, postaci, magiczne istoty. Świat, który z jednej strony jest taki nierealny, ale momentami zdaje się być bardziej prawdziwy od samej rzeczywistości.

Twórczość innych ludzi uwrażliwiła mnie na dostrzeganie tego, co niewidzialne. Dałam zaszczepić w sobie miłość do słowiańszczyzny oraz rodzimego folkloru, który jest unikalny i niezwykły, a malarstwo jest dla mnie łącznikiem między mną i innymi ludźmi, światami, które we mnie mieszkają. Sztuka rozwija wyobraźnię i uwrażliwia – sprawia, że mam potrzebę dostrzegać więcej.

Karolina Matyjaszkowicz


Wybrane wystawy

2013 – Wernisaż oraz wystawa Malarstwa online, w Galerii w Domu galeriawdomu.pl
2012 – Wystawa Malarstwa w Pracowni 272, w galerii Pentagon, Radom, Polska
Gorące Kasztany, Wystawa Młodych Artystów Rynek Sztuki, Łódź, Polska
2009 – Nowy ornament, Wystawa zbiorowa tkanin studentów i absolwentów ASP-Łódź, Polska
AFAD-Bratysława, TUL-Liberec, Galeria Design Studio ULUV, Bratysława, Słowacja
2008 – Wystawa Tkanin dyplomowych, z Pracowni Druku na Tkaninie, Dom Kultury, Łódź, Polska
2007 – Wystawa studentów z 15 Europejskich Wyższych Uczelni Artystycznych, Targi Tkanin Heimtextil 2007, Niemcy
Różne źródła – jedna pasja tworzenia, Międzynarodowe spotkanie młodych projektantów tkanin, Sympozjum/warsztaty polsko-czesko-słowackie, ASP Łódź, AFAD Bratysława, TUL Liberec, Czechy, Polska
Trans – Tkanina. Oblicza Tkaniny, Wystawa towarzysząca 12 Międzynarodowemu
Triennale Tkaniny, Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź, Polska
Katedra Tkaniny, Wystawa studentów, towarzysząca 12 Międzynarodowemu 
Triennale Tkaniny, Galeria ASP, Łódź, Polska
2006 – Factory Europe – Remember the Future, Międzynarodowa wystawa studentów z 15 uczelni artystycznych z Europy – Chemnitz, Niemcy
Projekt 2006, Wystawa zbiorowa, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, Polska


Nagrody i wyróżnienia

2008 – Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego w konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z regionem łódzkim, Polska
2007 – 2005 – Nagroda fundowana, PW Grabczyk, Tkaniny drukowane, Prezentacja konkursu Projekt, Łódź, Polska
Campus – Heimtextil 2007 – Textile Design – European Art Academies, Frankfurt nad Menem, Niemcy
Nagroda firmy Wistil, Kalisz, Kolekcja tkanin żakardowych inspirowaną tatuażem, Projekt, Łódź, Polska
Nagroda fundowana Polontex, Poraj, Prezentacja konkursu Projekt, Łódź, Polska


Galeria prac

Dusiołek Matyjaszkowicz

latawiec Matyjaszkowicz

Łowiczacy w starym saczu II Matyjaszkowicz

Łowiczacy w starym saczu III matyjaszkowicz

marzyciele matyjaszkowicz

Sierpniowi kochankowie matyjaszkowicz

spiace skrybki maloduki matyjaszkowicz

W czarodziejskim ogrodzie

Zaślubiny Matyjaszkowicz

Walka o czorta matyjaszkowicz

utrata wiary matyjaszkowicz

plumki z niebieskiej łąki matyjaszkowicz

czarcie monidlo matyjaszkowicz

lowickie ogrody matyjaszkowicz

Legendy gór sowich matyjaszkowicz

Milosc i pozadanie matyjaszkowicz

nadchodzi zmierzch matyjaszkowicz

ludki i dziewanna matyjaszkowicz

Golemy i Pani wszechswiat matyjaszkowicz

bażanty z cyklu pejzaze lowickie

Zezylia, Strzelimuchy i Skowyry Matyjaszkowicz-dodatkowa kopia


Artystka w sieci

www
facebook


[weforms id=”45393″]



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz