O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Józef PanfilPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Józef Panfil urodził się w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim, w 1984 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), od wielu lat mieszka i tworzy w Smardzewicach – malowniczej miejscowości nad Zalewem Sulejowskim w Województwie Łódzkim. To jeden z najzdolniejszych i najpopularniejszych współczesnych polskich malarzy specjalizujący się w uwiecznianiu tak zwanego czystego krajobrazu, choć w imponującym dorobku ma również psychologizujące portrety, oryginalnie kadrowane fragmenty architektury i nastrojowe widoki wnętrz sakralnych, również pozbawionych ludzkiego sztafażu.

Wychodząc od rzetelnego, realistycznego warsztatu, popartego wielką wrażliwością na niuanse koloru, światła i kompozycji, artysta wypracował własny styl malarski, choć równie ważny w procesie twórczym jest dla niego rysunek, dlatego po dziś dzień powstają impresyjne szkice ołówkowe, dokumentujące „badanie” motywu. Uznawany za kontynuatora naszych tradycji polskiej szkoły pejzażu, z równym zaangażowaniem uwiecznia widoki polskiej wsi, zabytkową architekturę Krakowa, Lublina, Kazimierza nad Wisłą i wielu innych polskich miejscowości, jak również krajobrazy z południa Europy: Grecji, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii, Francji – będące pokłosiem zagranicznych podróży artysty, odbywanych od 1994 roku.

Uczestnik wielu plenerów malarskich, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1987 roku, nagradzany i wyróżniany w tak prestiżowych konkursach jak Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Bielska Jesień w Bielsko-Białej, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu, Międzynarodowe Triennale Portretu Współczesnego w Radomiu. Wykładał w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim, prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Niezwiązany z żadnym środowiskiem ani ugrupowaniem artystycznym, od ponad 40 lat konsekwentnie podąża własną drogą twórczą, wypracowując rozpoznawalny i ceniony przez odbiorców styl.


Galeria

panfil_9

panfil_8

panfil_1

panfil_2

panfil_4

panfil_3

panfil_5

panfil_6

panfil_7

portret_rysPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *