O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Londyn. Dziewięć wystaw, które warto zobaczyć tego lata



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Martyna Kliks, niezła sztuka

Poleca – Martyna Kliks / Martynakliks.pl

Londyńskie muzea tego lata postawiły na kobiety! Teraz nas widzicie (Now You See Us) – tytuł wystawy trwającej właśnie w Tate Britain – świetnie podsumowuje to, co dzieje się w muzealnych przestrzeniach stolicy Wielkiej Brytanii. W National Portrait Gallery królują żony Henryka VIII. W Tate Modern zobaczyć można dwie wystawy: Yoko Ono i ekspresjonistów z Gabriele Münter na czele. Garden Museum natomiast przenosi zwiedzających do ogrodów artystek z grupy Bloomsbury, m.in. Virginii Woolf.

Tate Gallery, Londyn, wystawa, wystawy w Londynie, niezła sztuka

Wystawa Now You See Us w Tate Britain, © Tate Gallery, Londyn, fot. Lucy Green

Równocześnie nie brakuje też ekspozycji wokół najbardziej znanych artystycznych nazwisk. National Gallery w ramach dwóch wystaw proponuje spojrzenie na dojrzałą twórczość Caravaggia i Vincenta van Gogha. Do Royal Academy aż z Portoryko przybył z kolei zjawiskowy obraz Frederica Leightona Flaming June. Jest więc mnóstwo powodów, by wybrać się w te wakacje do Londynu – a oto dziewięć z nich!

1


National Gallery
The Last Caravaggio
do 21 lipca 2024

National Gallery zaprasza na kameralną wystawę poświęconą ostatniemu obrazowi, który namalował Caravaggio. Męczeństwo św. Urszuli przyjechało do Londynu z Gallerie d’Italia w Neapolu. Na wystawie towarzyszy mu inna praca z tego samego okresu twórczości artysty Salome z głową Jana Chrzciciela.

Obie kompozycje przedstawiają dramatyczne sceny. Ich analiza jest pretekstem do przyjrzenia się życiorysowi Caravaggia oraz losom głównych bohaterek przedstawionych wizerunków. Wspólnym mianownikiem tych historii jest przemoc. Są one jednak również pomostem, który łączy barokowe wyobrażenia z naszą rzeczywistością. Autorzy wystawy zachęcają, by spojrzeć na dawne malarstwo także przez pryzmat współczesności.

2


Tate Modern
Yoko Ono: Music Of The Mind
do 1 września 2024

Clay Perry, Yoko Ono ze szklanym młotkiem, fotografia, Niezła Sztuka

Clay Perry, Yoko Ono ze szklanym młotkiem, detal | 1967, Tate Gallery, Londyn

Yoko Ono jest uznawana, obok Mariny Abramović i Yayoi Kusamy, za jedną z ważniejszych współczesnych artystek. Jej artystyczną drogę, która trwa już kilkadziesiąt lat (artystka ma obecnie dziewięćdziesiąt jeden lat!), można oglądać na wystawie w Tate Modern.

Sztuka Yoko Ono ma pobudzać wyobraźnię widzów, poruszać ich i angażować. Artystka wykorzystuje do tego przeróżne media: od fotografii przez film, instalacje po performance. Wystawa trwa do 1 września.

3


National Portrait Gallery
Six Lives: The Stories of Henry VIII’s Queens
do 8 września 2024

Wystawa, Londyn, National Portrait Gallery, Six Lives: The Stories of Henry VIII’s Queens, Henryk VIII, żony Henryka VIII, Anna Boleyn, portret królowej, wysatwa, niezła sztuka

Wystawa Six Lives: The Stories of Henry VIII’s Queens, fot. © David Parry/National Portrait Gallery

Katherine Parr, Henryk VIII, żony Henryka VIII, wystawa, Londyn, niezła sztuka

Katherine Parr, obraz przypisywany Mistrzowi Janowi | ok. 1547-1548, fot. Fraser Marr, źródło: npg.org.uk, kolekcja prywatna

W Wielkiej Brytanii popularna jest krótka rymowanka o żonach Henryka VIII. Znają ją nawet małe dzieci. Brzmi tak:

„Divorced, beheaded, died, divorced, beheaded, survived” („Rozwiedziona, ścięta, zmarła, rozwiedziona, ścięta, przetrwała”).

Życiorysy ważnych dla brytyjskiej historii królowych zostały sprowadzone w niej do sześciu słów. National Portrait Gallery poświęca kobietom znacznie więcej uwagi.

Wystawa opowiada historie Katarzyny Aragońskiej, Anny Boleyn, Jane Seymour, Anny Kliwijskiej, Katarzyny Howard i Katarzyny Parr – kobiet, których losy połączył Henryk VIII Tudor. Ich życiorysy od lat inspirują malarzy, pisarzy i reżyserów. Ekspozycja w National Portrait Gallery pomaga odpowiedzieć na pytanie, kim tak naprawdę były.

4


Garden Museum
Gardening Bohemia: Bloomsbury Women Outdoors
do 29 września 2024

Idealna wystawa na lato! Dlaczego? Bo to przecież w najcieplejsze miesiące w roku najwięcej czasu spędza się w ogrodzie. I tak robiły też cztery wyjątkowe kobiety: pisarki Virginia Woolf i Vita Sackville-West, artystka Vanessa Bell oraz fotografka Ottoline Morrell. Każda z nich miała swój ogród, który odgrywał ważną rolę w jej codzienności. Był miejscem spotkań, relaksu, ale też twórczej pracy. W swoich ogrodach artystki odnajdywały wytchnienie i inspiracje.

Garden Museum opowiada historie ogrodów i ich opiekunek poprzez zdjęcia, obrazy, listy, ale także narzędzia ogrodnicze.

5


Tate Britain
Now You See Us. Women Artists in Britain 1520–1920
do 13 października 2024

Gwen John, Autoportret, Detal, Niezła Sztuka

Gwen John, Autoportret, detal | 1902, Tate Gallery, Londyn

Artemisia Gentileschi, Autoportret, alegoria malarstwa, sztuka włoska, malarstwo włoskie, kobiety w sztuce, malarka, Niezła sztuka

Artemisia Gentileschi, Autoportret. Alegoria Malarstwa | ok. 1638-1639, Royal Collection Trust, Londyn

Bohaterkami tej wystawy są artystki, które mimo piętrzących się przeciwności, przede wszystkim systemowych, osiągnęły sukces.  Miały odwagę i znalazły w sobie siłę, by rzucić wyzwanie ludziom i czasom, w których żyły i tworzyły. Udało się im dzięki ogromnej determinacji i są przykładem dla kolejnych pokoleń kobiet. Wreszcie je widzimy!

Na wystawie można prześledzić historię twórczości kobiet od XVI wieku po czasy I wojny światowej i przyjrzeć się dokładnie obrazom dobrze już znanych artystek, takich jak Angelika Kauffmann, Gwen John czy Artemisia Gentileschi.

Jednak największą zaletą tej ekspozycji jest to, że wyciąga z cienia kolejne twórczynie. To bardzo potrzebna i ważna wystawa.

6


Tate Modern
Expressionists. Kandinsky. Münter And The Blue Rider
do 20 października 2024

Gabriele Münter, Jawelensky, Werefkin, sztuka niemiecka, ekspresjonizm, Niezła Sztuka

Gabriele Münter, Jawlensky i Werefkin | 1908-1909, Lenbachhaus, Monachium

Co się stanie, kiedy spotkają się niezwykle kreatywni indywidualiści? Zaprzyjaźnią się ze sobą, bo połączy ich wspólny cel – artystyczne eksperymenty. A przynajmniej tak było w przypadku członków ugrupowania Błękitny Jeździec.

Na wystawie w Tate Modern można się przekonać o oryginalności ich sztuki. Wśród prezentowanych obrazów, rzeźb i fotografii znalazły się m.in. prace Wassily’ego Kandinsky’ego, Franza Marca oraz Gabriele Münter.

7


Royal Academy of Arts
Flaming June
do 12 stycznia 2025 roku

Frederic Leighton, Flaming June, sztuka brytyjska, Niezła Sztuka

Frederic Leighton, Flaming June | 1895, Museo de Arte de Ponce, Portoryko

Koloru tej sukni nie da się pomylić z żadnym innym! Flaming June Frederica Leightona to obraz, który jest kwintesencją upalnego lata. Tę rozkoszną, leniwą atmosferę można poczuć, oglądając dzieło w Royal Academy.

To niebywała okazja, bo na co dzień Flaming June znajduje się w Museo de Arte de Ponce na Karaibach. W związku z remontem muzeum praca przyjechała do Londynu, do miejsca, w którym w 1895 roku została pokazana szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Flaming June prezentowany jest pośród innych obrazów Frederica Leightona oraz prac, które były dla artysty inspiracją. Dzieło zostanie w Royal Academy do połowy stycznia przyszłego roku.

Przy okazji odwiedzin w Royal Academy warto zajrzeć też na Summer Exhibition organizowaną corocznie od 1769 roku. W tym roku obejrzeć można 1700 prac współczesnych artystów. Summer Exhibition to przegląd tego, co dzieje się obecnie w sztuce. Co ciekawe, większość prac z ekspozycji jest do kupienia. Wystawa trwa do 18 sierpnia.

8


National Gallery
Van Gogh: Poets and Lovers
od 14 września 2024 do 19 stycznia 2025

Vincent van Gogh, Autoportret, Waszyngton, niezła sztuka

Vincent van Gogh, Autoportret | 1889, National Gallery of Art, Waszyngton

Z okazji dwusetnej rocznicy istnienia i setnej rocznicy pozyskania do swojej kolekcji Słoneczników National Gallery organizuje dużą wystawę prac Vincenta van Gogha.

Ekspozycja ma wprowadzić widzów w niezwykły świat jego malarstwa i pokazać, jak, korzystając ze swojej niesamowitej wyobraźni, snuł wciągające opowieści.

Do zobaczenia będą obrazy, które artysta stworzył w Arles i Saint-Rémy, czyli te „najbardziej uwielbiane” – jak piszą organizatorzy. Do Londynu przyjadą m.in. Żółty dom i Gwiaździsta noc nad Rodanem.

9


Victoria and Albert Museum
NAOMI: In Fashion
od 22 czerwca do 6 kwietnia 2025 roku

Victoria and Albert Museum zaprasza do odkrycia fascynującej kariery Naomi Campbell. Na wystawie można zobaczyć m.in. stroje zaprojektowane przez czołowych światowych projektantów mody takich jak Gianni Versace czy Alexander McQueen.

Naomi Campbell, moda, Steven Meisel, fotografia, modelka, Niezła Sztuka

Naomi Campbell, fot. Steven Meisel

Ekspozycja zwraca uwagę na wpływ, jaki modelka wywarła nie tylko na świat mody, postulując o większą różnorodność na wybiegach, ale także na popkulturę. Naomi Campbell była osobiście zaangażowana w tworzenie tej wystawy.

bibliografia, artykuły o sztuce, niezła sztuka

Bibliografia:
1. Expressionists, witryna Tate Modern, tate.org.uk/whats-on/tate-modern/expressionists (dostęp: 05.07.2024).
2. Flaming June, witryna the Royal Academy, royalacademy.org.uk/exhibition/flaming-june (dostęp: 05.07.2024).
3. Gardening Bohemia: Bloomsbury Women Outdoors, witryna Garden Museum, gardenmuseum.org.uk/exhibitions/gardening-bohemia-bloomsbury-women-outdoors (dostęp: 05.07.2024).
4. Jones J., A colossal artistic joke – Flaming June at the Royal Academy review, witryna The Guardian, 18.02.2024, theguardian.com/artanddesign/2024/feb/18/flaming-june-royal-academy-review-frederic-lord-leighton (dostęp: 05.07.2024).
5. NAOMI in fashion, witryna Victoria & Albert Museum, vam.ac.uk/exhibitions/naomi (dostęp: 05.07.2024).
6. Six lives. The Stories of Henry VIII’s Queens, witryna National Portrait Gallery, npg.org.uk/whatson/exhibitions/2024/six-lives (dostęp: 05.07.2024).
7. Summer Exhibition 2024, witryna the Royal Academy, royalacademy.org.uk/exhibition/summer-exhibition-2024 (dostęp: 05.07.2024).
8. The Last Caravaggio, witryna National Gallery, nationalgallery.org.uk/exhibitions/the-last-caravaggio, (dostęp: 05.07.2024).
9. Van Gogh: Poets and Lovers, witryna National Gallery, nationalgallery.org.uk/exhibitions/van-gogh-poets-and-lovers (dostęp: 05.07.2024).
10. Yoko Ono, witryna Tate Modern, tate.org.uk/whats-on/tate-modern/yoko-ono (dostęp: 05.07.2024).

Artykuł sprawdzony przez system Antyplagiat.pl


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz