O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?
Dlaczego to wszystko jest płaskie?
Po co te wszystkie owoce?
Dlaczego dzieła sztuki są takie drogie?
Dlaczego ludzie właściwie zajmują się sztuką?

Przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do historii sztuki dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Odpowiada na najważniejsze, podstawowe, często zaskakujące i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe pytania dzieci dotyczące praw, którymi rządzi się sztuka. Przedstawia rozmaite zagadnienia z nimi związane, tłumaczy, czym jest malarstwo jaskiniowe, kubizm, malarstwo odrodzenia czy sztuka współczesna. Objaśnia terminy z historii sztuki w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Prezentuje sztukę w ujęciu problemowym: od malowideł naskalnych do kubizmu, od renesansu do sztuki współczesnej.

dlaczego-sztuka-pelna-jest-golasow-3

Dla wszystkich chcących obudzić w dziecku zainteresowanie tematyką sztuki, poszukujących pomocy dydaktycznych. Publikacja przeznaczona zarówno do samodzielnej lektury, jak i wspólnego czytania i zabawy wraz z rodzicami. To również książka dla nauczycieli przedmiotów, takich jak plastyka czy historia sztuki w szkołach podstawowych i gimnazjach. Bardzo dobrze przygotowuje do wizyty w muzeum!

Dlaczego sztuka pełna jest golasów

Książka składa się z 22 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu, np. objaśnianiu, czym jest portret, jak radzono sobie z przedstawieniem nastroju na obrazie, co to znaczy, że dzieło jest realistyczne, jak malowano pejzaż, czym jest martwa natura, jaka jest rola sztuki współcześnie, a jak to wyglądało w przeszłości.

Dlaczego sztuka pełna jest golasów

• Angażuje małego czytelnika i prowokuje, a zarazem ośmiela go do stawiania pytań.
• Skłania dziecko do samodzielnego rozumienia sztuki, oswaja z malarstwem, z rzeźbą.
• Osadza dzieła sztuki w konkretnej epoce, co z kolei jest pomocne w porządkowaniu ich na linii czasu (kto tworzył w baroku, a kto we współczesnej awangardzie).
• Poza sztuką dawną książka uwzględnia także dzieła sztuki współczesnej.
• Nie ogranicza się do opowiadania o dziełach i ich wymowie, ale dotyka także problemów techniki czy odbioru dzieła.
• Przejrzysta kompozycja książki bazuje na zestawieniach dzieł sztuki z różnych epok, dzięki czemu pokazuje, na tym polegają zmiany w sposobie przedstawiania, a jednocześnie ciągłość pewnych problemów i wątków.


Susie Hodge – absolwentka wydziału historii sztuki na University of London, historyk, członek Fellows of the Royal Society of Arts, autorka, artystka, wykładowczyni. Dlaczego sztuka pełna jest golasów PWN książka o sztuce dla dzieciW swoim dorobku ma ponad 70 książek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Popularyzuje sztukę również przez liczne artykuły i materiały tworzone na zamówienie galerii i muzeów, poświęcone m.in. historii sztuki i designowi. Prowadzi warsztaty oraz seminaria poświęcone sztuce. Jej książki poświęcone sztuce dwukrotnie zajmowały miejsce nr 1 w rankingu „The Independent’s”, w kategorii Art Book of the Year.


Dlaczego sztuka pełna jest golasów, PWN, książka o sztuce dla dzieci, Niezła sztuka

Susie Hodge

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

Wydawnictwo PWN
Warszawa 2017



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



One thought on “Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

  1. Dziękuję za czytelniczą podpowiedź , książka będzie doskonałą pomocą w edukowaniu mojego wnuka w kierunku odbioru sztuki, myślę, że zainspiruje do przemyślanego i zaplanowanego organizowania czasu wspólnie spędzonego z wnukiem w świecie sztuki, np. w galerii obrazów czy muzeum, wiedza zawarta w lekturze może posłużyć przed i po wizycie w muzeum. Bardzo wartościowa książkowa pomoc dla dorosłych i dzieci. Bożena

Dodaj komentarz