O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas na PATRONITE »

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?
Dlaczego to wszystko jest płaskie?
Po co te wszystkie owoce?
Dlaczego dzieła sztuki są takie drogie?
Dlaczego ludzie właściwie zajmują się sztuką?

Przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do historii sztuki dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Odpowiada na najważniejsze, podstawowe, często zaskakujące i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe pytania dzieci dotyczące praw, którymi rządzi się sztuka. Przedstawia rozmaite zagadnienia z nimi związane, tłumaczy, czym jest malarstwo jaskiniowe, kubizm, malarstwo odrodzenia czy sztuka współczesna. Objaśnia terminy z historii sztuki w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Prezentuje sztukę w ujęciu problemowym: od malowideł naskalnych do kubizmu, od renesansu do sztuki współczesnej.

dlaczego-sztuka-pelna-jest-golasow-3

Dla wszystkich chcących obudzić w dziecku zainteresowanie tematyką sztuki, poszukujących pomocy dydaktycznych. Publikacja przeznaczona zarówno do samodzielnej lektury, jak i wspólnego czytania i zabawy wraz z rodzicami. To również książka dla nauczycieli przedmiotów, takich jak plastyka czy historia sztuki w szkołach podstawowych i gimnazjach. Bardzo dobrze przygotowuje do wizyty w muzeum!

Dlaczego sztuka pełna jest golasów

Książka składa się z 22 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu, np. objaśnianiu, czym jest portret, jak radzono sobie z przedstawieniem nastroju na obrazie, co to znaczy, że dzieło jest realistyczne, jak malowano pejzaż, czym jest martwa natura, jaka jest rola sztuki współcześnie, a jak to wyglądało w przeszłości.

Dlaczego sztuka pełna jest golasów

• Angażuje małego czytelnika i prowokuje, a zarazem ośmiela go do stawiania pytań.
• Skłania dziecko do samodzielnego rozumienia sztuki, oswaja z malarstwem, z rzeźbą.
• Osadza dzieła sztuki w konkretnej epoce, co z kolei jest pomocne w porządkowaniu ich na linii czasu (kto tworzył w baroku, a kto we współczesnej awangardzie).
• Poza sztuką dawną książka uwzględnia także dzieła sztuki współczesnej.
• Nie ogranicza się do opowiadania o dziełach i ich wymowie, ale dotyka także problemów techniki czy odbioru dzieła.
• Przejrzysta kompozycja książki bazuje na zestawieniach dzieł sztuki z różnych epok, dzięki czemu pokazuje, na tym polegają zmiany w sposobie przedstawiania, a jednocześnie ciągłość pewnych problemów i wątków.


Susie Hodge – absolwentka wydziału historii sztuki na University of London, historyk, członek Fellows of the Royal Society of Arts, autorka, artystka, wykładowczyni. Dlaczego sztuka pełna jest golasów PWN książka o sztuce dla dzieciW swoim dorobku ma ponad 70 książek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Popularyzuje sztukę również przez liczne artykuły i materiały tworzone na zamówienie galerii i muzeów, poświęcone m.in. historii sztuki i designowi. Prowadzi warsztaty oraz seminaria poświęcone sztuce. Jej książki poświęcone sztuce dwukrotnie zajmowały miejsce nr 1 w rankingu „The Independent’s”, w kategorii Art Book of the Year.


Dlaczego sztuka pełna jest golasów PWN książka o sztuce dla dzieci

Susie Hodge

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

Wydawnictwo PWN
Warszawa 2017


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Jeśli chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »


One thought on “Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

  1. Dziękuję za czytelniczą podpowiedź , książka będzie doskonałą pomocą w edukowaniu mojego wnuka w kierunku odbioru sztuki, myślę, że zainspiruje do przemyślanego i zaplanowanego organizowania czasu wspólnie spędzonego z wnukiem w świecie sztuki, np. w galerii obrazów czy muzeum, wiedza zawarta w lekturze może posłużyć przed i po wizycie w muzeum. Bardzo wartościowa książkowa pomoc dla dorosłych i dzieci. Bożena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »