O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Crystalline obsession, lodowe kryształy z pieca rodemPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Crystalline obsession Kuba Kalinowski ceramika

Crystalline Obsession Kuba Kalinowski

Crystalline Obsession to pracownia ceramiki krystalicznej stworzona przez Kubę Kalinowskiego.

Crystalline obsession, Kuba Kalinowski, Niezła sztuka

Kuba Kalinowski, fot. dzięki uprzejmości artysty

Specjalizuje się w technice szkliw krystalicznych, która w Polsce jest jeszcze mało znana. Ta gałąź ceramiki jest dość rzadko stosowana, ze względu na trudności w uzyskaniu zadowalającego efektu krystalizacji, skomplikowany proces wypału i koszty z tym związane. Artysta sam tworzy szkliwa, a dzięki dobraniu odpowiedniego procesu wypalania, na powierzchni przedmiotów uzyskuje niepowtarzalny efekt „lodowych” kryształów – kwiatów. Tak naprawdę to sama natura tworzy kryształy, a zadaniem ceramika jest zapewnić jej odpowiednie warunki, tzn. wysoką temperaturę (ponad 1250°C), indywidualnie dobrany czas wypału (czasem nawet kilkanaście godzin + stygnięcie pieca), precyzyjny skład chemiczny szkliwa… i wiele, wiele innych.

Technika ta, nie stosowana w przemyśle, właśnie ze względu na swoją losowość i trudność kontrolowania, zachwyca niepowtarzalnością wzorów i krystalicznych form. Każdy kryształ jest inny, tak jak płatek śniegu, stąd niezwykłość szkliw krystalicznych.

fleuron niezła sztuka pipsztok

Kuba Kalinowski – Crystalline obsession • facebookinstagram


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, których nie przerażają długie artykuły, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas. Nawet niewielka kwota ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza teraz potrzebujemy Twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
Dziękujemy Ci bardzo, Asia i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »