O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Czy wiecie, że Anna, córka malarza Sir Lawrence’a Almy-Tademy, także była malarką?Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Sir Lawrence Alma-Tadema, <em> Anna Alma-Tadema,</em> 1883

Sir Lawrence Alma-Tadema, Anna Alma-Tadema, 1883

Anna Alma-Tadema urodziła się w 1867 roku jako druga córka malarza i była jego ulubienicą. Artysta sportretował ją w 1883 roku, a obraz można dzisiaj oglądać w Royal Academy of Art w Londynie.

Od drugiego roku życia dorastała w Londynie. W 1886 roku rodzina (ojciec ponownie ożenił się z Laurą Epps, także malarką w 1871 roku) przeprowadziła się do popularnej enklawy artystów w St. John’s Wood. Tam powstała seria akwarel namalowanych przez Annę: portretów, martwych natur, wnętrz. Jeden z obrazów przedstawia widok z pokoju kolumnowego na salon. W 1882 roku salon został opisany w czasopiśmie Magazine of Art. Jak widać, wnętrze było inspirowane Orientem: poduszki, zasłony, perskie aplikacje, widoczne są wpływy weneckie, pompejańskie, bizantyńskie i japońskie. Taką dekorację stworzył jej ojciec, sir Lawrence. Swoje prace artystka wystawiała w Anglii od 1885 do 1912 roku. W 1889 roku otrzymała medal na wystawie w Paryżu.

Anna Alma-Tadema Library in Townshend House, London 1884

Anna Alma-Tadema Biblioteka Sir Lawrence’a Almy-Tademy w Townshend House, Londyn | 1884, Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, których nie przerażają długie artykuły, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas. Nawet niewielka kwota ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza teraz potrzebujemy Twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
Dziękujemy Ci bardzo, Asia i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »One thought on “Czy wiecie, że Anna, córka malarza Sir Lawrence’a Almy-Tademy, także była malarką?

  1. Wielce ciekawa strona, dziękuję za tyle pouczających artykułów.
    Szkoda tylko, że nie można pozbyć się nachalnie atakującego okienka z newsletterem przy każdym nowym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »