O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Jaki ojciec, tacy synowie – utalentowany klan RenoirówPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Na jednym ze swoich obrazów Pierre Auguste Renoir uwiecznił siedzącą na trawie kobietę, w towarzystwie małego pieska. To Aline Charigot, która nie tylko pozowała malarzowi, ale też została jego towarzyszką życia.

Pierre-Auguste Renoir, Madame Renoir z psem

Pierre-Auguste Renoir Madame Renoir z psem | 1880, kolekcja prywatna

Renoir zabierał ją ze sobą w podróże m.in. do Włoch. Kiedy w 1885 doczekali się pierwszego dziecka, przeprowadzili się do rodzinnej miejscowości Aline w Burgundii. Małżeństwo zawarli dopiero 5 lat później. Ich pierworodny nazywał się Pierre. W 1894 urodził się drugi syn – Jean. Najmłodszy z braci, Claude przyszedł na świat w 1901 roku, nazwano go „Coco”.

Renoir i Aline w pracowni

Renoir i Aline w pracowni | ok. 1914, fot. University of California, Art Library, Jean Renoir collection

Pierre-Auguste-Renoir-z-synami

Pierre Auguste Renoir i Aline z synami, fot. theredlist.com

Chłopcy wiele razy pozowali ojcu. Sławę przyniosły im nie tylko malarskie wizerunki stworzone przez wybitnego impresjonistę, sami też mogli pochwalić się artystycznymi zdolnościami. Najmłodszy Coco zajmował się ceramiką, ale szczęście bardziej sprzyjało jego starszym braciom, którzy odnieśli dużo większe sukcesy.

Pierre zdecydował się na aktorstwo. Jean został reżyserem, ale także pisał scenariusze i występował w filmach. I to właśnie Jean jest najbardziej znanym synem malarza. Jego filmy zdobyły międzynarodowe uznanie wśród krytyków. W 1975 został uhonorowany Oscarem Specjalnym za całokształt pracy. Jean jest też autorem książki Renoir: my father.

Również kolejne pokolenie Renoirów mogło pochwalić się wyjątkowymi zdolnościami. Syn Pierre’a został operatorem filmowym i nawet współpracował przy kilku filmach z wujem. Natomiast syn Jeana został wykładowcą na Uniwersytecie w Berkeley.


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »2 thoughts on “Jaki ojciec, tacy synowie – utalentowany klan Renoirów

  1. Bardzo się cieszę, że poruszyłaś ten temat! Jeśli kiedyś napiszesz coś o „Młodej kobiecie z woalką” proszę daj mi znać! Miłego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *