Wiele miejsc kultury coraz chętniej otwiera się na najmłodszych odbiorców, ale projekt „Punkty Widzenia. Młodzi o Triennale” realizowany w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – idzie o krok dalej. Młodzi adepci sztuki nie tylko poznają prace zgromadzone na ogromnej wystawie 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, ale także uczą się je opisywać, interpretować i swoim punktem widzenia dzielić się z innymi.
Poczuć się przez chwilę krytykiem, fotografem, kuratorem wystawy – to unikalne doświadczenia, które siedmioro dzieciaków zdobywa podczas kliku miesięcy warsztatów w CMWŁ.
Tkanina artystyczna dla wielu dorosłych odbiorców bywa medium trudnym i hermetycznym, ale obiecujemy że patrząc z perspektywy dzieci, łatwiej dostrzec sedno prac i pozwolić także sobie na puszczenie wodzy fantazji. Świetnym przewodnikiem i inspiracją dla własnych poszukiwań będzie 7 indywidualnych katalogów z opisami, zdjęciami i grafikami dzieci. Każda z tych publikacji to odmienny świat pełen wrażliwości, zaskakujących interpretacji, oryginalnych form plastycznych. Adam, Apolonia, Franek, Hania, Lidia, Michasia i Nadia, czyli twórcy wspomnianych publikacji – podzielą się swoimi interpretacjami także z uczestnikami oprowadzań po wystawie. Dlatego w ramach projektu nie ominą ich m.in. warsztaty z emisji głosu. Zdobywając kolejne umiejętności będą mieli okazję, by przyjrzeć się pracy muzeum „od kuchni” i „od małego” z zapoznawać się z językiem sztuki.
Na tym nie koniec, bo w 2020 roku przed dziećmi stanie jeszcze jedno zadanie – organizacja wystawy, która w interaktywny sposób wciągnie kolejne dzieci (i dorosłych!) w świat sztuki i niezwykłej dziedziny, jaką jest tkanina artystyczna.
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu Edukacja kulturalna z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Łodzi.
Więcej informacji na stronie www.cmwl.pl