O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Axentowicz. W 165. rocznicę urodzin artysty



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Axentowicz. W 165. rocznicę urodzin artysty
Konferencja naukowa
13.09.2024, g. 10:00–14:00
Kasztel w Szymbarku
Oddział – Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

13 września 2024 r. w Kasztelu w Szymbarku, Muzeum organizuje konferencję naukową „Axentowicz. W 165. rocznicę urodzin artysty”, realizowaną w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Axentowicz. W 165 rocznicę urodzin artysty

Wydarzenie ma na celu rozpoczęcie projektu badawczego nad dziedzictwem Teodora Axentowicza. W programie wystąpienia, prelekcje i wykłady znamienitych gości, wernisaż poplenerowej wystawy „Urodzinowy plener u Axentowicza”, podpisanie porozumienia o współpracy między Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach a Fundacją na rzecz Wspierania Badań Armenistycznych im. Mesropa Masztoca w Krakowie.

Celem programu badawczego jest promowanie i upowszechnianie kolekcji o nadzwyczajnej wartości narodowej, historycznej i kulturowej dla polskiego społeczeństwa. Działalność Muzeum- Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach od lat jest związana z badaniami nad kulturą Rusinów Karpackich. Efektem przedsięwzięcia będzie rozpoczęcie wieloletniego programu badawczego poświęconego zarówno samemu artyście, jak również kulturze huculskiej, a przede wszystkim ormiańskiej.

Leon Wyczółkowski, Teodor Axentowicz – popiersie w prawo, grafika, sztuka polska, portret, niezła sztuka

Leon Wyczółkowski, Teodor Axentowicz – popiersie w prawo | 1907, Muzeum Narodowe w Krakowie

Przedsięwzięcie zakłada nawiązanie ścisłej współpracy z ekspertami w dziedzinie historii sztuki, historykami, etnologami oraz konserwatorami, oraz z dużymi ośrodkami naukowymi i muzeami. Przedsięwzięcie uwzględnia także działania włączające inne lokalne instytucje kultury w celu transferu wiedzy i umiejętności między ekspertami a sektorem kultury oraz sektorem kreatywnym z położeniem nacisku na różnorodność dziedzictwa i dialog międzykulturowy.

fleuron niezła sztuka pipsztok

Planowany program konferencji

Godz. 10:00
Rozpoczęcie konferencji

Godz. 10:30
Adrianna Napiórkowska – Bek, inwentaryzator MDKiG, Znaczenie kolekcji dzieł i pamiątek po Teodorze Axentowiczu w perspektywie rozwoju Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Godz. 11:00
Urszula Kozakowska-Zaucha, kustosz w Muzeum Narodowe w Krakowie – Teodor Axentowicz – portrecista.

Godz. 11:30
Przerwa kawowa oraz zwiedzanie wystawy stałej

Godz. 11:45
Podpisanie porozumienia o współpracy między Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach a Fundacją na rzecz Wspierania Badań Armenistycznych im. Mesropa Masztoca w Krakowie.

Godz. 12:00
Prof. dr hab. Krzysztof Stopka, Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, Dzieje Ormian polskich jako kontekst biografii Teodora Axentowicza.

Godz. 12:30
Dr hab. Antoni Zięba prof. UJ, Katedra Dziedzictwa i Teorii Muzealnictwa UJ, Ormiańska rodzina malarza – Axentowiczowie w Galicji i Rosji.

Godz. 13:00
Podsumowanie i zakończenie konferencji .

Godz. 13:15
Wernisaż wystawy poplenerowej „Urodzinowy plener u Axentowicza” – wystawa prac Malarni przy Gorlickim Centrum Kultury.

Godz. 13:30
Poczęstunek

Więcej informacji »



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *