O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Andrzej Pągowski



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Urodzony w 1953 roku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1200 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski, fot. Andrzej Różycki

Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej w polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy KreacjaPro.

Od początku twórczości Pągowski był związany z polskim filmem, teatrem i sceną muzyczną. Stworzył kilkaset plakatów do filmów polskich. Wśród nich są tak ważne filmy jak „Człowiek z żelaza”, „Robotnicy’80”, „Przesłuchanie”, prawie wszystkie filmy młodego kina polskiego lat 80-tych, większość filmów Kieślowskiego, a także kultowy dziś „Miś” Barei oraz „Ryś” Tyma.

Pracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Wajda, Zanussi, Holland, Kieślowski, Polański, Skolimowski, Żuławski, Machulski, Kawalerowicz. Za swoje plakaty filmowe zdobywał liczne nagrody polskie i zagraniczne – w tym na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Filmowego w Chicago oraz w Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles, gdzie – obok kilku Złotych, Srebrnych i Brązowych Medali – otrzymał również nagrodę „The Best of Show” za plakat do filmu „Stan Strachu”. Jest autorem oprawy graficznej Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Festiwalu Camerimage w Łodzi.

Pągowski stworzył też kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych dla wielu scen polskich i zagranicznych, jest też twórcą wizualizacji licznych polskich wydarzeń muzycznych i teatralnych (festiwal Ludwiga van Beethovena, Madame Butterfly w Teatrze Wielkim w Warszawie, czy Międzynarodowy Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury).

Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Pągowski jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych. W ostatnich latach do kolekcji nagród przybyły trofea przyznawane za osiągnięcia reklamowe.

Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, między innymi w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie, w Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego. Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej.


Galeria

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

plakat_KSIESTWO Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski

Artysta w sieci

www.pagowski.pl


Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz