O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Sensacyjne odkrycia w Lublinie! Nowe fakty na temat Tamary Łempickiej



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Ciekawe wieści płyną z Muzeum Narodowego w Lublinie. Wreszcie krystalizują się fakty na temat Tamary Łempickiej, a dodatkowo jej dzieła ruszają za ocean na wystawę monograficzną artystki w San Francisco.

Tamara Łempicka była mistrzynią autokreacji, przez co jej biografia pełna jest zagadek i niedopowiedzeń, lub wręcz informacji nieprawdziwych, które sama puszczała w obieg. Wątpliwości dotyczą daty i miejsca jej urodzin, pochodzenia czy relacji rodzinnych. Kolejni badacze próbują rozwikłać tę zagadkę.

tamara łempicka, Muzeum Narodowe w Lublinie, niezła sztuka

Konferencja prasowa z udziałem Pani Dyrektor Katarzyny Mieczkowskiej,
prawnuczki artystki – Marisy de Lempickiej oraz kuratora Łukasza Wiącka, źródło: Muzeum Narodowe w Lublinie

Po odkryciach Sylwii Zientek, mamy kolejny przełom w sprawie. W wyniku intensywnych badań przeprowadzonych przez ostatni rok przez Muzeum Narodowe w Lublinie, a w szczególności Panią Dyrektor Katarzynę Mieczkowską, udało się dotrzeć do dokumentów wyjaśniających wiele z tych zagadek. Jak wyjaśniała na konferencji prasowej Pani Dyrektor, konieczne było sięgnięcie nie tylko archiwów rosyjskich w Petersburgu czy Moskwie, ale również w Kopenhadze czy Paryżu.

tamara łempicka, Muzeum Narodowe w Lublinie, niezła sztuka

Konferencja prasowa z udziałem Pani Dyrektor Katarzyny Mieczkowskiej, źródło: Muzeum Narodowe w Lublinie

Pochodzenie

Tamara skrzętnie ukrywała swoje żydowskiego pochodzenie. Ojciec Tamary Benno Wilhelm Hurtwitz, był kupcem i zmienił wiarę z żydowskiej na protestancką, aby móc wyjechać do Moskwy. Ale początkowo Państwo Hurtwitz: Benno i Malwina mieszkali w Warszawie. Jej rodowe nazwisko to zatem nie Gurwik-Górska, a jak się okazuje wg zapisów w archiwach – Hurtwitz.

Znamy datę urodzin Tamary Łempickiej oraz datę jej ślubu

Niewiadomą nad którą się do tej pory głowili biografowie była data narodzin Tamary Łempickiej. Artystka się odmładzała i to sporo. Powszechnie przyjmowano 16 maja 1898 roku, jednak dzięki badaniom przeprowadzonym przez Muzeum Narodowe w Lublinie okazało się, że artystka urodziła się najprawdopodobniej cztery lata wcześniej.

16 czerwca 1894 – to data (wg kalendarza juliańskiego), która widnieje w oficjalnej księdze dzieci ochrzczonych w luterańskim kościele św. Piotra i Pawła w Moskwie. Tam znajdują się informacje na temat jej urodzin oraz dwójki rodzeństwa: starszego od niej Stanisława i młodszej Adrianny.

Tamara Łempicka, malarka, niezła sztuka

Tamara Łempicka, źródło: Muzeum Narodowe w Lublinie

Informacje na temat jej urodzin, ale też data i miejsce ślubu z Tadeuszem Łempickim czy miejsce zamieszkania jej rodziny w Warszawie wraz z dokumentami pozyskanymi archiwów znajdziecie w:

artykule naukowym autorstwa dr hab. Katarzyny Mieczkowskiej, dostępnym na stronie Muzeum Narodowego w Lublinie.

Tamara Łempicka w San Francisco

Podczas konferencji prasowej również Kurator Łukasz Wiącek i prawnuczka artystki Marisa de Lempicka musieli zmierzyć się z lawiną pytań.

Dodatkową informacją jest, że dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie będą prezentowane na wystawie monograficznej Tamary Łempickiej w San Francisco, wśród najbardziej znanych jej prac jak Dziewczyna w rękawiczkach z kolekcji paryskiego Centre Pompidou. Następnie wystawa pojedzie do Huston, miasta, w którym Tamara mieszkała i z którym była mocno związana.

Tamara Łempicka, Dziewczyna, rękawiczki, kapelusz, Centre Pompidou, Paryż, niezła sztuka

Tamara Łempicka, Dziewczyna w rękawiczkach, detal | 1927–1930, Musée National d’Art Moderne – Centre Pompidou, Paryż

A w tym czasie w Muzeum zawisną dwa obrazy (Bretonka III i Klasztor w Toskanii) należące do prywatnych właścicieli oraz dwa niewielkie rozmiarów rysunki tj. Martwa natura i Projekt stroju kobiecego z kolekcji rodziny.



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *