O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Sylwia ZdzichowskaSkontaktuj się z artystką »


Sylwia Zdzichowska rocznik ’90, pochodzi ze Sztabina. Jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży oraz łódzkiej ASP, kierunek: malarstwo i grafika. Obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierunek: malarstwo.

„Usiłuję poznać normy właściwe dla sztuki. Nurtuje mnie relacja pomiędzy tym co realne, a nierealne, pomiędzy tym na co patrzę i tym co widzę. Nie chciałabym odejść od figuratywnego sposobu przedstawiania postaci, jednocześnie nie chciałabym zostać posądzona o gadulstwo. Poza malarstwem interesuje mnie grafika warsztatowa i witraż, bo fascynujące są nie tylko realizacje, ale już samo poznawanie zaplecza technologicznego.”


„Konterfekt”z łac. Contrafactum od contrafacere „podrabiać” w szt. portret, wizerunek, podobizna (zwł. XVII i XVIII w.)

Bodźcem do działania w moim przypadku nie są inne obrazy, ale stosunek do rzeczywistości, teksty, słowo. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „kim jestem?”. Odbywa się to na płaszczyźnie nieustannej samoobserwacji, dalej, byciu jednocześnie obserwującym i obserwowanym.

Dzięki „wewnętrznym oczom, niezależnej kamerze”, przekształcam siebie w obiekt (widok). Na ten obraz nie składa się tylko moje odbicie, ale z racji tego, że jestem sumą myśli czy gestów osób z którymi jestem silnie związana, sięgam po kolejne wizerunki. Przedmiotem opisu jest ciało moje, mojej siostry, matki i jej matki. Według mnie Kurt Vonnegut, mówiąc „Jesteśmy tym, kogo udajemy i dlatego musimy bardzo uważać, kogo udajemy” zapomniał o tym, że czasem dzieje się to poza naszą świadomością.

Gdy przywołuję swoją postać, wypożyczam te elementy, które wyraźniej zarysowały się w mojej pamięci. Korzystając ze zdjęć, szkiców i akwareli, tworzę portrety najbliższe temu, co określa się mianem wrażeń zmysłowych. Wspomnienia, przez niektórych nazywane „obrazem osłabionym”, nie zawsze są wierne naszej percepcji. To relacja pomiędzy tym na co patrzę i tym co widzę. Nasza pamięć ma funkcję zapominania. Rysunki czy akwarele ułatwiają szybką rejestracje wrażeń, fotografie natomiast w ogólnym rozumieniu „zaświadczają rzeczywistość”. Projekty tworzę na zasadzie palimpsestu. Manipuluję zgromadzonym materiałem, prywatne relikty poddaję działaniu „nadpisywania”- co nieraz implikuje przesłonięcie.

W obrazach przedstawiam zdefragmentowaną postać, splatam formy realistyczne z abstrakcyjnymi. Oziębłość płótna niweluję wzbogaconą fakturą, mniej lub bardziej zróżnicowanymi płaskimi plamami. Malarstwo to dla mnie także „zabawa” kompozycją. Odchodzę od tradycyjnego ujęcia przestrzeni- moja postać nie znajduje się w żadnej konkretnej sytuacji. Umieszczam ją w niedookreślonym układzie, czasem jedynie sugerowanym detalem: krzesła, dywanu.

Pracy dyplomowej nadałam tytuł „Konterfekt”, podpisując się pod wypowiedzią Lange  „każdy portret, który maluję jest także moim autoportretem”. Malarstwo daje mi możliwość ukazywania tego co postrzegam zmysłowo i poznaje rozumowo. Te przedstawienia zawierają w sobie elementy zbliżone do oryginału, a jednocześnie są tylko obrazem.
Dążę więc do tego by były podobne, a jednocześnie wystarczająco odrębne od wzorca by mogły jawić się jako obraz.

Dla podjętego tematu szukałam również rozwiązania w innych dziedzinach. Aneks składa się z cykli prac: z grafiki warsztatowej oraz witrażu. Kontynuując temat, godziłam się na reguły narzucone przez te gałęzi sztuk plastycznych. Grafika i witraż dysponują odmienną paletą
możliwości. Fascynujący jest jednak sam proces poznawania zaplecza technologicznego. Te drobne triki, o które jesteśmy bogatsi po wielu nieudanych próbach: wypału, kontroli plamy, dobić czerni sprawiają, że techniki te wciąż mnie absorbują.”
/ Zdzichowska S.


Galeria

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska

Sylwia Zdzichowska


www


  • Bezpośredni kontakt:

  •  


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »