W muzeach mało jest sztuki kobiet? Nic bardziej mylnego! Poniżej przedstawiamy zestawienie najciekawszych wystaw kobiet-artystek z całego świata. Zapewniamy, że nie ważne, dokąd planujesz wycieczkę, na pewno znajdzie się tam jedna z tych przeciekawych wystaw!
Niemcy
„Yoko Ono. Music of the Mind”
Gropius Bau, Berlin
11 kwietnia – 31 sierpnia 2025
Artystka, która wyprzedziła swoją epokę – Yoko Ono. Ta ogromna indywidualna wystawa gromadzi ponad 200 prac artystki z siedmiu dekad jej działalności. To przekrojowa ekspozycja prezentująca twórczość Yoko Ono – artystki zaangażowanej społecznie, której sztuka oddziaływała bardzo szeroko, wpływała też na muzykę czy politykę.
USA
„Rachel Ruysch: Nature into Art”
Toledo Museum of Art, Toledo
12 kwietnia 2025 – 27 lipca 2025
Poznaj historię artystki, która zyskała międzynarodową sławę i została profesjonalną malarką w czasach, kiedy kobiety miały ograniczony dostęp do nauki na publicznych uczelniach artystycznych. Zobacz jej martwe natury, które zachwycają do dzisiaj.
„Radius: Helen Frankenthaler Prints in Context”
Indiana University, Bloomington
15 września 2025 – 8 lutego 2026
Helen Frankenthaler to jedna z najbardziej kreatywnych artystek swoich czasów. Zobacz, jak wchodziła w dialog z takimi twórcami jak Lee Krasner, Robert Motherwell czy Jackson Pollock i poznaj jej powiązania z nurtem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Oto kobieta, która zmieniła oblicze rytownictwa.
„Käthe Kollwitz: Visions of Solidarity and Resilience”
Indianapolis Museum of Art Galleries at Newfields, Indianapolis
21 lutego – 3 sierpnia 2025
Poznaj Käthe Kollwitz i zobacz, jak przedstawiała codzienność taką, jaką ją widziała. Nie bała się pokazywać żałoby, biedy, skutków wojny. To artystka, która poprzez swoją twórczość postulowała zmiany społeczne. Zobacz ponadczasowe prace, które pozostają aktualne do dziś.
„Nancy Elizabeth Prophet: I Will Not Bend an Inch”
Brooklyn Museum, Nowy Jork
14 marca – 13 lipca 2025
Nancy Elizabeth Prophet – artystka, która osiągnęła sławę mimo przeciwności losu. Jako pierwsza kobieta, skończyła prestiżową Rhode Island School of Design. Poznaj twórczość kobiety, która nigdy się nie poddawała.
„Hilma af Klint. What Stands Behind the Flowers”
Museum of Modern Art, Nowy Jork
11 maja – 27 września 2025
Hilma af Klint – artystka, tworząca abstrakcje? Na tej wystawie zobaczysz piękne rysunki przedstawiające kwiaty, które niedawno trafiły do kolekcji muzeum. Poznaj Hilmę jako prawdziwie wszechstronną artystkę.
„Mary Cassatt / Berthe Morisot: Allies in Impressionism”
Fenimore Art Museum, Nowy Jork
24 maja – 1 września 2025
Dwie artystki, dwa różne podejścia do twórczości, ale podobny styl. Porównaj prace Mary Cassatt i Berthe Morisot – artystek, które mimo tego, że się od siebie różniły, inspirowały się nawzajem. Zobacz, jak potoczyły się ich artystyczne drogi.

Mary Cassatt, Nad stawem | ok. 1896, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
„Artemisia’s Strong Women: Rescuing a Masterpiece”
Getty Center, Los Angeles
10 czerwca – 14 września 2025
W 2020 roku ogromny wybuch niszczy Bejrut. W gruzach udaje się jednak znaleźć wcześniej nieznane dzieło Artemisii Gentileschi. Po długiej konserwacji dzieło można w końcu obejrzeć – być może po raz pierwszy od niemal 400 lat!
„Niki de Saint Phalle In Print”
National Museum of Women in the Arts, Waszyngton
9 maja – 30 listopada 2025
Słynne Nanas autorstwa Niki de Saint Phalle w często pomijanej odsłonie – jako wielkoformatowe wydruki! Te pełne żywych kolorów prace to jednak nie tylko dzieła sztuki, to także poruszająca prezentacja marzeń, przeżyć i doświadczeń artystki.
„A Feast of Fruit and Flowers: Women Still Life Painters of the Seventeenth Century and Beyond”
Hyde Collection, Nowy Jork
25 października 2025 – 8 marca 2026
Poznaj rolę kobiet w rozwoju malarstwa XVII wieku i nie tylko. Zobacz niezwykłe obrazy autorstwa Fede Galizii, Clary Peeters, Marii Sibylli Merian i Rachel Ruysch. Odkryj także rozwój martwej natury poprzez wieki i to, jak maluje się je dziś.

Fede Galizia, Martwa natura | ok. 1625-1630, National Gallery of Art, Waszyngton
„Gabriele Münter: Into Deep Waters”
Guggenheim New York, Nowy Jork
7 listopada 2025 – 26 kwietnia 2026
W czasie, kiedy szkoły artystyczne nie dopuszczały kobiet znalazła własną ścieżkę i zmieniła bieg historii sztuki. Oto Gabriele Münter – czołowa postać niemieckiego ekspresjonizmu, członkini grupy Der Blaue Reiter (Niebieski Jeździec). Dzięki swoim śmiałym pracom redefiniowała gatunki takie jak martwa natura, krajobraz czy portret.
„Seeing Silence: The Paintings of Helene Schjerfbeck”
Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
5 grudnia 2025 – 5 kwietnia 2026
Niezwykle doceniana w Skandynawii artystka Helene Schjerfbeck – w końcu zostaje doceniona też na świecie. Zobacz wystawę prezentującą jej twórczość i dowiedz się, jak zmieniał się jej styl – od realizmu, do pre-modernizmu.
Kanada
„Emily Carr: Navigating an Impenetrable Landscape”
Vancouver Art Gallery, Vancouver
25 stycznia 2025 – 4 stycznia 2026
Wystawa prezentująca twórczość Emily Carr – w tym pejzaże nieprzeniknionej dżungli, zestawione z innymi jej pracami, które przedstawiają ogromne otwarte przestrzenie. Poznaj twórczość pełną kontrastów.
Francja
„Suzanne Valadon”
Centre Pompidou, Paryż
15 stycznia – 26 maja 2025
Ta monograficzna wystawa prezentuje ponad 200 prac Suzanne Valadon. Była ona modelką impresjonistów, matką malarza Maurice’a Utrillo, kochanką Henriego de Toulouse-Lautreca, ale przede wszystkim artystką. Wystawa przedstawia malarkę, która była jedną z najważniejszych artystek swojego pokolenia.
„Artemisia. Heroine of Art”
Musée Jacquemart-André, Paryż
19 marca – 3 sierpnia 2025
Artemisia Gentileschi to jedna z pierwszych zawodowych malarek, która osiągnęła sławę jeszcze za życia. Wystawa w Musée Jacquemart-André pozwala zobaczyć wiele prac Artemisii, które fascynują i inspirują do dziś.
„Gabriele Münter. Painting to the point”
Musée d’Art Moderne de Paris, Paryż
4 kwietnia – 24 sierpnia 2025
Pierwsza we Francji retrospektywa poświęcona niemieckiej artystce Gabriele Münter, współzałożycielce grupy Der Blaue Reiter. Wystawa oferuje przegląd ponad 60 lat działalności artystki, pokazując ją nie tylko jako partnerkę Kandinskiego, ale przede wszystkim jako samodzielną artystkę.
Norwegia
„Harriet Backer. Every Atom is Colour. Comprehensive exhibition of the Norwegian 1800s master”
Kode – Museum of art, crafts, design and music in Bergen, Bergen
21 lutego – 24 sierpnia 2025
Norweska mistrzyni XIX wieku – Harriet Backer. Dzięki tej kompleksowej wystawie poznasz jedną z najważniejszych skandynawskich artystek, której prace wyróżniają się bogatą kolorystyką i wyjątkowym stylem. Zobaczysz tu także niezwykłą relację artystki z muzyką. Na wystawie znalazły się też prace jej siostry – Agathy Backer-Grøndahl, pianistki i kompozytorki.
„Lotte Konow Lund. What she said”
Kode – Museum of art, crafts, design and music in Bergen, Bergen
24 kwietnia – 24 sierpnia 2025
Video-art, rzeźby, obrazy, instalacje i nie tylko – wszystko tworzone przez jedną artystkę – Konow Lund. Poznaj niezwykłą twórczynię, która za pomocą sztuki porusza wrażliwe współczesne tematy społeczne. W jej twórczości każdy znajdzie coś dla siebie.
„From the roots. Kitty Kielland & Frida Hansen”
Stavanger Art Museum, Stavanger
14 stycznia – 31 sierpnia 2025
Kitty Kielland i Frida Hansen – poznaj życie i twórczość dwóch norweskich artystek, bez których skandynawska sztuka nie wyglądałaby tak samo. Zobacz różnice i podobieństwa między twórczością kobiet, które przez lata były sąsiadkami, wystawiały swoje prace na tych samych wystawach i poruszały podobne tematy.
„The Pillars”
Nasjonalmuseet, Oslo
7 września 2024 – 24 sierpnia 2025
Co można by nazwać podstawami sztuki? Z pewnością zaliczą się do nich motywy takie jak krajobraz, martwa natura i ogrody. Ta wystawa pokazuje nowe, współczesne podejścia do tych klasycznych przedstawień. Zobaczysz tu między innymi prace Yayoi Kusamy – współczesnej artystki, nazywanej „królową kropek”.
Japonia
„Hilma af Klint: The Beyond”
National Museum of Modern Art, Tokio
4 marca – 15 czerwca 2025
Hilma af Klint – pionierka sztuki abstrakcyjnej. To pierwsza wystawa prezentująca tyle jej prac w Azji. Ponad 140 dzieł ze wszystkich okresów życia i twórczości – ta ekspozycja to prawdziwe kompleksowy przegląd jej działalności artystycznej. Znajdziesz tutaj między innymi prace z serii Dziesięć największych – cyklu ponad trzymetrowych dzieł.
Finlandia
„Crossing Borders. Travelling Women Artists in the 1800s”
Ateneum Art Museum, Helsinki
7 marca – 24 sierpnia 2025
Aby zdobyć lepsze wykształcenie, kobiety w XIX wieku często musiały podróżować za granicę. Poznaj twórczość artystek z krajów nordyckich i bałtyckich, które tworzyły w Niemczech i dowiedz się, z jakimi trudnościami się spotykały.
Anglia
„Evelyn De Morgan: The Modern Painter in Victorian London”
Guildhall Art Gallery, Londyn
4 kwietnia 2025 – 4 stycznia 2026
Evelyn De Morgan – jedna z wyjątkowych artystek przełomu XIX i XX wieku. Jej prace podziwiali Oscar Wilde i William Holman Hunt, a i nas zachwycają do dziś. Na tej wystawie zobaczysz jej dzieła w nowej odsłonie – świeżo po konserwacji.
„May Morris: Art & Advocacy”
Russell-Cotes Art Gallery & Museum, Bournemouth
5 kwietnia – 5 października 2025
May Morris – córka twórcy ruchu Arts and Crafts (Sztuka i Rzemiosło), którego twórczość zainspirowała powstanie secesji. Morris sama także była niezwykle utalentowaną artystką, z niepodważalnym wpływem na historię sztuki. Wystawa prezentuje jej projekty tapet i wyszywanek.
„Anna Ancher”
Dulwich Picture Gallery, Londyn
4 listopada 2025 – 8 marca 2026
Jedna z najważniejszych postaci dla sztuki skandynawskiej przełomu XIX i XX wieku – Anna Ancher. Artystka, która dążyła do uchwycenia normalnego, codziennego życia wioski rybackiej Skagen. Jej prace są jednak czymś więcej niż tylko dokumentacją codzienności. To dzieła celebrujące i przedstawiające jej piękno.
„Rachel Jones: Gated Canyons”
Dulwich Picture Gallery, Londyn
10 czerwca – 19 października 2025
Zobacz indywidualną wystawę Rachel Jones – współczesnej artystki, słynącej z połączenia motywów abstrakcyjnych i figuratywnych, nieszablonowego użycia kolorów i tekstur. To artystka, która przesuwa granice sztuki.
„Lee Miller”
Tate Gallery, Londyn
2 października 2025 – 15 lutego 2026
Od modelki do artystki. Lee Miller to wyjątkowa kobieta, która nie bała się podejmować wyzwań. Zobacz ponad 250 fotografii jej autorstwa, w tym takie, które nigdy wcześniej nie były prezentowane. Poznaj poetyckie wizje artystki, która doskonale radziła sobie po każdej stronie aparatu.
„Emily Kam Kngwarray”
Tate Gallery, Londyn
10 lipca 2025 – 11 stycznia 2026
Sztuka współczesna w nietypowej odsłonie. Emily Kam Kngwarray zaczęła malować, kiedy miała ponad 70 lat i przez zaledwie 8 lat swojego życia namalowała więcej niż 3000 płócien – mniej więcej jedno dziennie. Tworzyła ponadczasową sztukę, która ucieleśnia mądrość, doświadczenie i autorytet, jakie zdobyła przez całe życie.
„Małgorzata Mirga-Tas”
Whitworth, Manchester
11 kwietnia – 7 września 2025
Polsko-romska artystka, która z fragmentów różnych tkanin tworzy wielkoformatowe obrazy opowiadające o kulturze i historii romskiej. To niezwykła okazja, żeby poznać ten naród oczami artystki.
„Louise Bourgeois: Drawnings from the 1960s”
Courtauld Gallery, Londyn
20 stycznia – 14 września 2025
Marzenia senne przeniesione na papier. Zobacz niezwykłe rysunki Louise Bourgeois, które opowiadają o doświadczeniu tworzenia, skupiając się na procesie, a nie na gotowym dziele. Dla Bourgeois abstrakcyjne rysunki „pochodzą z głębokiej potrzeby osiągnięcia spokoju, odpoczynku i snu. Odnoszą się… do nieświadomych wspomnień”.
.
Czechy
„Women Artists 1300–1900”
National Gallery in Prague, Praga
30 maja –2 listopada 2025
Sztuka kobiet od średniowiecza aż po XX wiek. Ta tej wystawie poznasz nie tylko rozwój sztuki, ale związany z tym rozwój praw kobiet. Dowiesz się, jak zmieniał się dostęp do edukacji dla kobiet. Przekonasz się, że to nie płeć, a talent i determinacja mają rzeczywiście znaczenie i zobaczysz wspaniałe dzieła, tworzone przez artystki, które znalazły własna drogę w męskim świecie sztuki.

Sofonisba Anguissola, Gra w szachy | 1555, Muzeum Narodowe w Poznaniu, wł. Fundacja im. Raczyńskich
Irlandia
„Mainie Jellett and Evie Hone. The Art of Friendship”
National Gallery of Ireland, Dublin
10 kwietnia – 10 sierpnia 2025
Przyjaźń i twórczość artystek. Zobacz, jak przeplatało się życie i sztuka dwóch irlandzkich pionierek modernizmu – Mainie Jellett i Evie Hone. Od wielu podobieństw we wczesnych dziełach, po późniejsze różnice. Ta wystawa to okazja, żeby dogłębnie poznać twórczość ich obu.
Austria
„Radical! Women Artists and Modernism 1910–1950”
Österreichische Galerie Belvedere, Wiedeń
18 czerwca – 12 października 2025
Ponad 60 kobiet-artystek z 20 krajów. Poznaj wpływ kobiet na sztukę XX wieku i tym samym poznaj rozwój sztuki współczesnej. Ta przekrojowa wystawa pokazuje zarówno dzieła abstrakcyjne i przedstawiające, krytyczne i aktywistyczne. Pozwala na kompleksowe poznanie i zrozumienie czasem skomplikowanej sztuki współczesnej.

Gertrud Arndt, Autoportret w masce nr. 13 | 1930 ( reprodukcja 1996), Museum Folkwang, Essen, Jens Nober © VG Bildkunst
„Małgorzata Mirga-Tas”
Kunsthaus Bregenz, Bregencja
7 czerwca – 28 września 2025
Obalanie stereotypów, walka z uprzedzeniami – wszystko to za pomocą sztuki. To właśnie znajdziemy w twórczości Małgorzaty Mirgi-Tas, artystki polsko-romskiego pochodzenia, która skupia się na przybliżaniu kultury i historii romskiej. Zobacz, jak to robi za pomocą tkaniny.
Szwecja
„Hanna Hirsch Pauli – The Art of Being Free”
Sweden National Museum, Sztokholm
19 czerwca 2025 – 11 stycznia 2026
Najbardziej znana z „nieznanych” – Hanna Hirsch Pauli. Oto artystka szeroko uznana w Norwegii, jednak niedoceniana przez resztę świata. Poznaj twórczość uważaną za przełomową i innowacyjną, zarówno jeśli chodzi o styl, jak i temat.
Włochy
„Leonor Fini. Lo Sguardo della Sfinge”
Palazzo Reale, Mediolan
26 lutego – 22 czerwca 2025
Powiedzieć, że Leonor Fini była malarką, to jakby nic nie powiedzieć. Poza malowaniem projektowała kostiumy i dekoracje filmowe i teatralne, pisała powieści, ilustrowała książki innych pisarzy. Prowadziła ekstrawaganckie i barwne życie, a swoją sztuką wpisywała się w dyskusje, które nawet dziś budzą silne emocje. Wystawa w Mediolanie to ponad sto eksponatów, wśród nich obrazy, rysunki, fotografie, kostiumy teatralne, książki i filmy.
„Roma pittrice. Artiste al lavoro tra il XVI e XIX secolo”
Museo di Roma Palazzo Braschi, Rzym
25 października 2024 – 4 maja 2025
Tuż przy Piazza Navona w Muzeum Rzymu odbywa się wystawa poświęcona malarkom, których życie lub twórczość związane były z Rzymem między XVI a XIX w. Kogóż tam nie ma! 56 artystek, a wśród nich Artemisia Gentileschi, Lavinia Fontana, Giovanna Garzoni, Angelika Kaufmann. Prawie 130 dzieł i wiele opowieści o fascynujących, utalentowanych malarkach, które miały dość odwagi, by tworzyć w czasach niesprzyjających kobietom.
Hiszpania
„Helen Frankenthaler: Painting Without Rules”
Guggenheim Bilbao Museum, Bilbao
11 kwietnia – 28 września 2025
Helen Frankenthaler – kobieta, bez której color field painting nie były taki sam. Wynaleziona przez nią technika soak-stain odegrała niezwykłą rolę w rozwoju ekspresjonizmu abstrakcyjnego, a jej prace inspirują artystów do dziś. Na tej wystawie poznasz malarskie eksperymenty Helen Frankenthaler i zobaczysz rozwój jej stylu.
„Maria Helena Vieira da Silva. Anatomy of Space”
Guggenheim Bilbao Museum, Bilbao
17 października 2025 – 22 lutego 2026
Poznaj Marię Helenę Vieira da Silva – malarkę portugalskiego pochodzenia, która tworzyła pejzaże miejskie – zarówno prawdziwych miast, jak i tych wymyślonych, fantastycznych. Zobacz tworzone przez nią niezwykłe, abstrakcyjne formy i iluzje optyczne.
Australia
„Dangerously Modern. Australian Women Artists in Europe 1890–1940”
Art Gallery of New South Wales, Sydney
11 października 2025 – 1 lutego 2026
Pierwsza wystawa skupiająca się wyłącznie na roli australijskich kobiet w powstawaniu międzynarodowego modernizmu. Zobacz prace między innymi Nory Heysen, Margaret Preston i Grace Cossington Smith. Ta wystawa to ponad 200 prac z wielu różnych nurtów: od realizmu, przez impresjonizm, postimpresjonizm, aż po kubizm i abstrakcję.
Szwajcaria
„Yayoi Kusama”
Fondation Beyeler, Riehen
12 października 2025 – 25 stycznia 2026
„Królowa kropek” – Yayoi Kusama. Poznaj ponad 70 lat jej twórczości i zobacz zarówno te prace, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Europie, jak i te dobrze znane. Wystawa prezentuje też bogactwo form, jakimi operuje Yayoi Kusama – od malarstwa i rzeźby, przez happening, performance, aż po modę i literaturę.

Yayoi Kusama Yellow Tree furniture room | 2010, Nagoya, Japan, 2010, Yayoi Kusama. dzięki uprzejmości Ota Fine Arts, Tokyo; Victoria Miro Gallery, London; Gagosian Gallery New York
„Lucia Moholy – Exposures”
Fotostiftung Schweiz, Winterthur
8 lutego – 13 lipca 2025
Lucia Moholy – jedna z najważniejszych i najbardziej docenionych fotografek w historii. Chociaż jednak słynie głównie ze zdjęć, to nie było wszystko, co tworzyła. Była także pisarką, krytyczką i historyczką. Ta wystawa pokazuje pełen zakres jej twórczości i pozwala poznać jej mniej znane strony.
Holandia
„Magdalena Abakanowicz – Everything is made of fiber”
Textiel Museum, Tilburg
18 kwietnia – 24 sierpnia 2025
Zobacz prace Magdaleny Abakonowicz i innych współczesnych artystów, takich jak Anish Kapoor, Kimsooja, Marlene Dumas czy Kader Attia. Dowiedz się, jak prace innych wchodzą w dialog z twórczością Abakanowicz, której prace pozostają aktualne po dziś dzień.