O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Niezła sztuka poleca: Blogi o sztuce i nie tylko



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Sztuka to nie jest łatwy temat, nie da się przeczytać nagłówków z porannej gazety i wieczorem zacząć na ten temat blogować, tu trzeba trochę wiedzieć. Dlatego z dużą przyjemnością obserwujemy, że coraz fajniej się o niej pisze i coraz fajniejsi ludzie w obszarze blogosfery poświęcają swój czas, żeby zająć się właśnie tą dziedziną.

najlepsze blogi o sztuce

Piszą lekko, pokazują zapomnianych artystów, a przede wszystkim nie snobują się na wielkich znawców, nie rzucają w czytelnika „-izmami”, po to tylko, by przez chwilę poczuć się mądrzejszymi. Piszą ciekawie, a jednocześnie merytorycznie. Aż chce się czytać.
Jest ich na razie mało, ale social media ułatwiają sprawę, już nie trzeba zakładać bloga, wystarczy strona na Facebooku czy profil na Instagramie, żeby ludzi inspirować sztuką, pokazywać ciekawych artystów, zachęcać do odwiedzenia fajnych galerii. Sztuka nie jest już kojarzona tylko z piciem Prosecco na wernisażach, wielomilionowymi aukcjami i kolekcjonerami z monoklem na oku. Powstaje moda na młodych artystów, na kupowanie obrazów w prezencie zamiast karnetu na weekend w Spa. I to tak ogromnie cieszy, bo fantastycznych artystów, którzy są mało znani mamy w Polsce sporo.

A cały ten ruch wywołują ludzie, którzy ze sztuką oswajają. Ci „oswajacze” pokazują drogę przez sztukę, ale mówią o niej tak, jakby opowiadali przyjacielowi, a nie pisali artykuł do „New York Times’a”. Kibicujemy im, bo same wiemy, że nie jest to łatwy teren.

Poniżej kilka nazwisk, kilka fajnych miejsc w sieci, które warto regularnie odwiedzać. Kilku pasjonatów, którzy z ogromnym zapałem angażują się na poletku sztuki. Kolejność jest przypadkowa.

Co prawda na radarach Kominka, znanego także jako Jason Hunt, słowo na „Sz” jeszcze nie bardzo się łapie, ale kto wie może w prxuszłym roku stworzy dla nas niszę niszy.


Minerva… czyli Hrabina wśród muzealników

Kto za tym stoi: Justyna Stasiek-Harabin

minerva
Justyna burzy stereotypowy obraz muzealnika – niemiłego typa pilnującego reliktów z przeszłości, ubranego w sweterek (który już w okresie powstania owych obiektów muzealnych był niemodny), odpędzającego się od turystów niczym od natrętnej muchy. Tu nic się nie zgadza 🙂 Justyna kipi energią, lubi się dzielić wiedzą, ma lekkie pióro, a o sztuce pisze ciekawie i angażująco. Wplata w swoje teksty dużo emocji tak, że artyści sprzed wieków nabierają rumieńców.

Ma tylko jedną wadę. Nie lubi Olgi Boznańskiej, no ale trudno, wybaczymy to jakoś. 😉

blog | facebook | insta


Róbmy dobrze

Kto za tym stoi: Michał Nowakowski i Ola Wilk

robmydobrze
Michał z Olą prowadzą jak sami mówią „internetowy dom kreatywnych”. Nastawiają się na projektowanie, design, ilustrację. Pokazują świetnych młodych grafików, a na ich blogu można poczytać dużo fajnych materiałów i wywiadów. Pokazują branżę kreatywną w kreatywny sposób, a do tego są mega przyjaźni i rozsiewają to dobro.

blog | facebook | insta


Art in Brief

Kto za tym stoi: Małgorzata Czyńska i Wojciech Tuleya

art-in-brief

Art in Brief to blog o szeroko pojętej kulturze. Prowadzi go duet Małgorzata Czyńska i Wojciech Tuleya. Piszą o wystawach, artystach, projektantach, ale też rekomendują zacne książki.

Małgosia z wykształcenia jest historykiem sztuki, wybrała jednak drogę freelancerki, która żyje z pisania. Pisze dla „Wysokich Obcasów”, magazynów wnętrzarskich i do katalogów wystaw. My znamy ją z kilku książek z obszaru sztuki jak: Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro. Skok w przestrzeń, Kobiety Witkacego: metafizyczny harem, a teraz ostrzymy sobie ząbki na jej najnowszą książkę: Dom polski. Meblościanka z pikasami.

Wojciech Tuleya natomiast jest historykiem sztuki, łowcą talentów, od ponad dwudziestu lat prowadzi warszawską galerię ART (galeriaart.pl).

blog | facebook


Obrazowo rzecz ujmując

Kto za tym stoi: Leszek Lubicki

obrazowo-rzecz-ujmujac
Pan Leszek Lubicki ma ogromną słabość do XIX-wiecznego polskiego malarstwa, a my mamy słabość do jego tekstów. Już dawno zrekrutowałyśmy go, żeby pisał na Niezłej i była to jedna z lepszych naszych decyzji.

blog | facebook


Posztukiwania

Kto za tym stoi: Magdalena Łanuszka

posztukiwania

Magda jest doktorem historii sztuki, mediewistką i absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Blog jest przedłużeniem jej największej pasji, czyli nauczania historii sztuki na uniwersytecie. Jak sama pisze: „Historia sztuki nie musi być nauką hermetyczną, a dawne obrazy i rzeźby kryją w sobie fascynujące opowieści, które z pewnością zainteresują nie tylko specjalistów.”

Potwierdzamy, z ogromną przyjemnością czytamy jej blog, a jak dobrze poszukać, to można tam znaleźć całkiem pikantne historie i wątki erotyczne już od czasów antycznych.

blog | facebook


Okruchy kultury

Kto za tym stoi: Gosia Fraser

okruchy-kultury

To jeden z naszych ukochanych blogów. O kulturze, sztuce, muzyce, filozofii, podróżach. Sztuce autorka poświęcała więcej czasu w początkach swojego bloga, więc dobrze zanurkować w archiwa z 2012/2013 roku. Uwielbiamy jej styl pisania, niezwykle umiejętnie, z dużą erudycją prowadzi narrację o tematach trudnych – o przemijaniu, o problemach współczesnego świata, a piękne zdjęcia dopełniają klimatu.

blog | facebook | insta


Zabytkoznawcy

Kto za tym stoi: Celina Łozowska

zabytkoznawcy

Na Zabytkoznawcach można poczytać o fajnych wystawach, zaginionych dziełach, kradzieżach i falsyfikatach, jednym słowem bardzo ciekawie o ciemnym obliczu sztuki. Sporo o zabytkach Pomorza, nic dziwnego, bo autorka mieszka w Gdyni. Celina jest magistrem Ochrony Dóbr Kultury (spec. Muzealnictwo i Zabytkoznawstwo Dzieł Sztuki) na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Udziela się też w Kole Naukowym Historyków Sztuki Średniowiecza UMK. Zawodowo zajmuje się dziedzictwem architektonicznym – działa w obszarze ochrony i konserwacji zabytków.

blog


TYLKO SOCIAL:


Dziewczyna, która opowiada

Kto za tym stoi: Katarzyna Gumińska

dziewczyna-ktora-opowiada

Kasia, jak nietrudno się domyślić, studiuje historię sztuki. Poza tym lubi gadać i mówić ludziom o różnych rzeczach, więc żeby nie zamęczać znajomych tekstami i zabawnymi obrazkami związanymi ze sztuką, założyła stronę. Oprócz sztuki zajmuje się też trochę pozowaniem do zdjęć, przygotowywaniem strojów i wszystkim co ma sztukę w tle. Pisze dla każdego i stawia tylko jeden warunek: „Warunkiem wstępnym do odbioru sztuki jest posiadanie mózgu.”

Jej facebook pełen jest zabawnych obrazków, które pokazują weselsze oblicze sztuki. Polecamy bardzo.

facebook


Polish Masters of Art

Kto za tym stoi: Kamil Śliwiński i jego ekipa

polish-masters-of-art

Na pewno znacie Kamila z innego projektu promującego twórczość Beksińskiego: Zdzisław Beksiński – Bez tytułu / Untitled

Polish Masters to rozszerzenie tego projektu na całą polską sztukę. Bardzo fajnie łączą klasyków z młodymi zdolnymi. Ich facebook jest pełen inspiracji dla miłośnika dobrej, polskiej sztuki.

facebook | insta


Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich

Kto za tym stoi: Dariusz Wierzański

tajne-stowarzyszenie

Darek jest mediewistą, a na co dzień, nie uwierzycie, pracuje jako urzędnik w Warszawie. A po godzinach z wielkim poczuciem humoru propaguje… architekturę gotycką. Pomiędzy żartami, rysunkami Mleczki jest jednak sporo wiedzy i przepięknych zdjęć portali gotyckich katedr.

A do jego cyklu #ŚREDNIOWIECZNY_KOCIAK_TYGODNIA mamy dużą słabość. 🙂

facebook


Dark Side of Art

Kto za tym stoi: Tomasz Bartosik

dark-side-of-art

Tomek jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Architekturą zajmuje się zawodowo, ale sztuka jest jego głównym zainteresowaniem. Dark Side of Art to troszkę mroczniejsze oblicze sztuki. Główny cel jaki przyświeca Tomkowi w prowadzeniu tego profilu to promowanie twórczości młodych artystów. Prace zestawione są wg motywów, które od zawsze przewijają się historii sztuki. W październiku została zorganizowana pierwsza wystawa Dark Side of Art, a na kwiecień 2018 roku planowana jest kolejna. Bardzo fajnie się rozwijają, ale były też momenty trudniejsze – Tomek musiał sporo walczyć o swoją wirtualną przestrzeń, bo Facebook postanowił pewnego dnia usunąć ten fanpage, na szczęście udało się przywrócić stronę. Bardzo im kibicujemy.

facebook | insta


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



15 thoughts on “Niezła sztuka poleca: Blogi o sztuce i nie tylko

  1. osobiście bardzo lubię sztukę na instagramie – mam kilku faworytów 🙂

    https://www.instagram.com/aneesity/ – maluje swoje obrazy i dodaje zdjęcia z galerii/wystaw
    https://www.instagram.com/e.kolakowska.art/ – malarka, fotografia głównie black&white – wciąga!
    https://www.instagram.com/nierozczulona/ – Iza maluje na swoich zdjęciach i dodatkowo podróżuje po muzeach i galeriach
    https://www.instagram.com/glodekdesign/ – ilustratorka, malarka kobiecego piękna

    wszystkie na prawdę godne polecenia :))

  2. Świetny, bardzo przydatny artykuł! Rzeczywiście trudno jest znaleźć ciekawe strony (polskojęzyczne) poświęcone sztuce, a poza facebookiem to już w ogóle nie ma prawie nic. Znam blog pana Lubickiego i Minerwy, z przyjemnością zajrzę do pozostałych :).

Dodaj komentarz