O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Kim była Nusch, muzą Picassa, Miro czy Magritte’a?Dora Maar, <em>Nusch Eluard,</em> 1936

Dora Maar, Nusch Eluard, 1936

Nusch Éluard, urodzona w 1906 roku jako Maria Benz, była drugą żoną poety, Paula Éluarda i muzą całego grona artystów. Malowali ją Picasso, Joan Miro, René Magritte. Przepiękne zdjęcia eterycznej, kruchej kobiety stworzył Man Ray, ale była także fotografowana przez Dorę Maar, czy Lee Miller. Nieznanym faktem jest tworzenie przez nią kolaży w latach 1934-1936. Nusch, która inspirowała artystów, nie ograniczyła się do bycia tylko podziwianą za swą urodę. W tekście zawartym w książce Chantal Vieuille Nusch, portret muzy surrealistów nowojorski marszand, Timothy Baum opisał jej kolaże jako znakomite. Zostały pokazane publicznie w 1978 roku. Nusch zmarła w wieku 40 lat na udar.

Nusch Eluard Kolaż

Nusch Éluard KolażPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »