O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Kim była Nusch, muzą Picassa, Miró czy Magritte’a?Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Nusch Éluard, urodzona w 1906 roku jako Maria Benz, była drugą żoną poety, Paula Éluarda i muzą całego grona artystów. Malowali ją Picasso, Joan Miró, René Magritte. Przepiękne zdjęcia eterycznej, kruchej kobiety stworzył Man Ray, ale była także fotografowana przez Dorę Maar, czy Lee Miller. Nieznanym faktem jest tworzenie przez nią kolaży w latach 1934-1936. Nusch, która inspirowała artystów, nie ograniczyła się do bycia tylko podziwianą za swą urodę. W tekście zawartym w książce Chantal Vieuille Nusch, portret muzy surrealistów nowojorski marszand, Timothy Baum opisał jej kolaże jako znakomite. Zostały pokazane publicznie w 1978 roku. Nusch zmarła w wieku 40 lat na udar.


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *