O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Między historią a współczesnością. Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich otworzyło swoje podwoje w Krakowie



Na mapie krakowskich muzeów pojawiło się miejsce, które nie próbuje konkurować z największymi instytucjami ani imponować rozmachem ekspozycji. Zamiast tego zaprasza do kameralnego świata kolekcji tworzonej przez pokolenia. Świata, w którym rodzinna pamięć spotyka się z historią Polski, a dzieła dawnych mistrzów prowadzą dialog ze sztuką XX i XXI wieku.

Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich, muzeum w Krakowie, nowe muzea, aktualności ze świata sztuki, sztuka polska, niezła sztuka

Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich

Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich, otwarte przy ulicy św. Marka 9, mieści się w historycznej kamienicy należącej do rodziny od blisko pięciu pokoleń. Budynek, który przez lata pozostawał świadkiem rodzinnych historii, dziś otwiera swoje wnętrza dla wszystkich zainteresowanych sztuką i dziedzictwem kulturowym.

Nowe muzeum nie jest jednak opowieścią wyłącznie o jednym z najważniejszych rodów magnackich dawnej Rzeczypospolitej. Historia Lubomirskich stanowi raczej ramę dla szerszej narracji o kolekcjonowaniu, mecenacie artystycznym i odpowiedzialności za zachowanie materialnego dziedzictwa. Zbiory gromadzone przez kolejne pokolenia rodziny obejmują ponad 25 tysięcy obiektów – od starożytnych artefaktów, przez dzieła sztuki dawnej, po prace artystów współczesnych. Choć na wystawie można zobaczyć jedynie część tej kolekcji, już ona pokazuje skalę przedsięwzięcia i bogactwo zainteresowań kolekcjonerów.

Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich, muzeum w Krakowie, nowe muzea, otwarcia muzeów, sztuka polska, niezła sztuka

Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich, fot. Fundacja Niezła Sztuka

Ekspozycja została podzielona na przestrzenie, które prowadzą zwiedzających przez kolejne rozdziały historii. Poszczególne sale budują wielowątkową opowieść, w której obok portretów, dokumentów czy militariów pojawiają się przedmioty codziennego użytku, rzemiosło artystyczne, meble oraz pamiątki rodzinne. Dzięki temu historia nabiera bardziej osobistego wymiaru. To właśnie przedmioty, często pozornie niepozorne, pozwalają zrozumieć codzienność ludzi żyjących przed wiekami i dostrzec, jak zmieniały się gusta, potrzeby oraz sposoby reprezentowania statusu społecznego.

Jednym z najbardziej zaskakujących elementów muzeum jest jednak świadome zestawienie sztuki dawnej z nowoczesnością. Obok portretów magnatów, zabytkowych dokumentów i historycznych pamiątek pojawiają się prace Salvadora Dalego, Andy’ego Warhola, Joana Miró czy Damiena Hirsta. To odważne połączenie pokazuje, że kolekcjonowanie nie zakończyło się wraz z ostatnimi rozdziałami historii rodu. Przeciwnie, trwa nadal, odpowiadając na zmieniające się zjawiska w światowej sztuce i pokazując ciągłość mecenatu artystycznego. Obecność tak różnorodnych twórców sprawia, że kolekcja staje się opowieścią o europejskiej kulturze i zmieniających się estetykach kolejnych epok.

Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich, muzeum w Krakowie, nowe muzea, otwarcia muzeów, aktualności ze świata sztuki, sztuka polska, niezła sztuka

Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich, fot. Fundacja Niezła Sztuka

Ważnym bohaterem tej opowieści pozostaje sama kolekcja. Jej fragmenty były już wcześniej prezentowane w najważniejszych polskich instytucjach muzealnych, między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, Łazienkach Królewskich czy Pałacu w Wilanowie. Dopiero teraz otrzymały własną, stałą siedzibę, która pozwala oglądać je w kontekście historii rodziny tworzącej zbiory przez wiele pokoleń. To zmienia sposób odbioru eksponatów które stają się elementami większej opowieści o pamięci, dziedzictwie i kolekcjonowaniu.

Otwarcie muzeum wpisuje się także w coraz wyraźniejszy trend tworzenia prywatnych instytucji kultury, które nie zastępują muzeów publicznych, lecz uzupełniają ich ofertę. Dzięki nim publiczność zyskuje dostęp do dzieł, które przez lata pozostawały w prywatnych zbiorach lub były pokazywane jedynie okazjonalnie podczas wystaw czasowych. W przypadku kolekcji Lubomirskich szczególnie cenne jest to, że prezentowane obiekty zachowują swój historyczny kontekst, wynikający z wielowiekowej tradycji rodzinnego kolekcjonowania.

Kraków od dawna przyciąga miłośników sztuki muzeami narodowymi, pałacami i zabytkowymi kościołami. Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich proponuje jednak nieco inną perspektywę. Zaprasza do świata, w którym historia zapisana została w obrazach, dokumentach, meblach, militariach i pamiątkach rodzinnych, a kolekcja staje się świadectwem wielopokoleniowej troski o kulturę.

bibliografia, artykuły o sztuce, niezła sztuka

Bibliografia:
1. Muzeum Lubomirskich w Krakowie – nowa atrakcja 2026, portal Przewodnik po Krakowie 26.06.2026, przewodnikpokrakowie.eu/muzeum-lubomirskich-w-krakowie.
2. Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich, witryna fundacjaksiazatlubomirskich.pl.
3. Piątkowska A., Muzeum Rodu Książąt Lubomirskich już otwarte. Ul. św. Marka w Krakowie to nowy adres dla miłośników muzeów, portal Gazeta Krakowska, 29.06.2026, gazetakrakowska.pl/muzeum-rodu-ksiazat-lubomirskich-juz-otwarte-ul-sw-marka-w-krakowie-to-nowy-adres-dla-milosnikow-muzeow/ar/c13p2-29134021



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »