O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

„Mówi obraz”, czyli wystawa sensoryczna stworzona przez dzieci



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Sensoryczna wystawa Mówi obraz to przestrzeń twórczego eksperymentu, stworzona przez najmłodszych dla najmłodszych. Ekspozycja ma wprowadzić dzieci i młodzież w świat malarstwa, przybliżyć środki wyrazu plastycznego, którymi posługują się artyści oraz oswoić z koncepcjami muzeum i galerii sztuki.

Wystawa sensoryczna mówi obraz, dzieci w muzeum, wystawa dla dzieci, Muzeum Narodowe w Lublinie, Niezła Sztuka

Wystawa sensoryczna Mówi obraz, Muzeum Narodowe w Lublinie

Wzbogacona o interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki wystawa sprawia, że odbiorcy poznają i rozumieją podręcznikowe i niejednokrotnie trudne do zdefiniowania pojęcia przekazywane w szkołach, takie jak: barwa i linia, technika i faktura, kompozycja oraz perspektywa.

Punktem wyjścia do przygotowania wystawy stały się dzieła sztuki na co dzień nieudostępniane zwiedzającym. Na ekspozycji pojawiły się prace reprezentujące różne techniki i style, XVIII-wieczne martwe natury i XIX-wieczne pejzaże, dzieła twórców ludowych i mistrzów sztuki współczesnej. Obrazy stały się inspiracją do stworzenia interaktywnych instalacji wykorzystujących różne bodźce sensoryczne, które oddziałują na zmysł dotyku, ale także wzroku, słuchu i węchu. Stworzona na wystawie kreatywna przestrzeń poznania i doświadczenia jest miejscem twórczej aktywności zachęcającym do odkrywania malarstwa i jego tajemnic.

Odwiedzając wystawę można poznawać faktury i kształty, eksperymentować z powstawaniem barw, zobaczyć czym jest linia i odkrywać techniki malarskie, wymyślać własne artystyczne kompozycje, a przede wszystkim tworzyć.

Projekt Mówi obraz jest przedsięwzięciem partycypacyjnym. Po raz pierwszy Muzeum Narodowe w Lublinie do przygotowania wystawy czasowej zaprosiło dzieci oraz młodzież. Uczniowie i uczennice lubelskich szkół podstawowych w wieku 7–14 lat, wyłonieni w prowadzonym w ubiegłym roku naborze, aktywnie angażowały się w prace nad tworzeniem wystawy. W ramach regularnych spotkań pod okiem muzealnych specjalistów poznawały zbiory muzeum, wybierały eksponaty, które znalazły się na wystawie, i tworzyły własne małe dzieła sztuki.

Wystawa, stworzona z myślą o najmłodszych, udowadnia, że w muzeum nie można się nudzić!

Muzeum zaprasza:

W najbliższą niedzielę 8 grudnia odbędzie się spotkanie na wystawie z cyklu Posłuchajcie, co mówi obraz. W programie:
10:00 – warsztaty rodzinne „Niekonwencjonalny artysta”,
11:00 – oprowadzanie młodych kuratorów po wystawie.

Wystawa sensoryczna Mówi obraz, Maciej Niećko, wystawa dla dzieci, Muzeum Narodowe w Lublinie, dzieci w muzeum, Niezła Sztuka

Wystawa sensoryczna Mówi obraz, fot. Maciej Niećko, Muzeum Narodowe w Lublinie

Wystawa sensoryczna Mówi obraz
Muzeum Narodowe w Lublinie, 1 czerwca 2024– 31 stycznia 2025

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Lublinie, 4 Museums Foundation

Koncepcja: Marzena Bury, Anna Fajge-Samoń (Muzeum Narodowe w Lublinie) oraz Karolina Ciejka, Karolina Szczepańska, Dorota Zalewska, Emilia Zalewska (4 Museums Foundation)

Młodzi kuratorzy: Małgosia Bańka, Lena Czarnecka, Ignacy Dyjak, Zuza Fus, Aniela Jonak, Natalia Kisielińska, Róża Kubasik, Lila Kula, Blanka Litwiniuk, Gabrysia Majuk, Marek Nowicki, Wiktor Nowicki, Kinga Orzelska, Olek Sławiński, Natalia Skoczylas, Pola Wałach, Janek Wojnar i Ala Wójcik.

Wystawa sensoryczna Mówi obraz, Maciej Niećko, wystawa dla dzieci, Muzeum Narodowe w Lublinie, dzieci w muzeum, Niezła Sztuka

Wystawa sensoryczna Mówi obraz, fot. Maciej Niećko, Muzeum Narodowe w Lublinie

Współpraca: Anna Hałata, Bożena Kasperowicz, Agnieszka Ławicka-Dłużniewska, Magdalena Norkowska, Danuta Szewczyk-Prokurat, Łukasz Wiącek

Partner wystawy: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie jest Grupa PGE

Dowiedz się więcej



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »