O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Kody QR w Muzeum Miasta Łodzi



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

W ramach projektu z Muzeum Miasta Łodzi stworzyliśmy 10 opowieści o dziełach sztuki z Kolekcji Krzysztofa Musiała. Przy wybranych dziełach są w muzeum tabliczki z QR kodami, dzięki którym będzie można na smartfonach odsłuchać podcasty i przeczytać artykuły.

boznanska-tabliczka

Teksty są napisane ciekawym lekkim językiem. Przedstawiają sylwetkę autora oraz opowiadają historię dzieła, umiejscawiając ją w kontekście czasu, w którym ono powstało. Mamy nadzieję, że te wspaniałe dzieła przyciągną publiczność z całej Polski. Dla nas to ogromna przyjemność pracować przy tym projekcie i patrzeć jak zwiedzający korzystają z tego w muzeum.

Wybrane dzieła nie tylko posiadają wysoką wartość artystyczną, ale kryją się też za nimi bardzo ciekawe historie. Znajdziemy tu historie morderstwa, historie miłosne a także historie przyjaźni artystów z celebrytami, takimi jak Leonardo DiCaprio.

Poznaj historie 10 dzieł z Kolekcji Krzysztofa Musiała »

Ponieważ te materiały dostępne są online, to czytelnicy z całej Polski mogą je czytać, słuchać, pobierać na telefony. Mamy nadzieję, że zachęci ich to do odwiedzenia Łodzi i obcowania z dziełem na żywo. Natomiast osoby, które zwiedzają muzeum mogą wykorzystać te materiały, jako ich prywatny audioprzewodnik. Wystarczy do tego telefon komórkowy z podłączeniem do Internetu.

Umieszczenie artykułów online na ogólnopolskim portalu odwiedzanym przez ponad pół miliona czytelników rocznie zapewnia promocję dla muzeum i kolekcji. Jest to też efektywny i tani sposób zastąpienia audioprzewodników w muzeum.

mmł kody QR

Ciekawostki:

Mamy bardzo wnikliwych czytelników, którzy często są źródłem merytorycznych informacji, których nie można przeczytać z książki. Jeden z naszych czytelników po kolorze guziczków przy mundurze i czapki postaci przedstawionej na Autoportrecie Kossaka rozpoznał dokładnie w jakim pułku ułanów austriackiego wojska był Kossak w momencie przedstawienia go na portrecie.

Przy okazji artykułu o autoportrecie Hofmana, jedna z naszych autorek dotarła do niezwykłego pasjonata tego malarza ze Szklarskiej Poręby – miejscowości gdzie mieszkał artysta i uzyskała od niego dodatkowe informacje, które są często mylnie podawane w książkach.

Dzięki współpracy z jedną z naszych autorek – Urszulą Kozakowską-Zauchą, która jest kuratorką w Muzeum Narodowym w Krakowie udało nam się ustalić, że obraz Jana Stanisławskiego Brzegi Dniepru był w posiadaniu wybitnego polskiego pianisty Ignacego Paderewskiego. Paderewski urodził się na Ukrainie, tak samo jak Artysta – Jan Stanisławski i kupił to dzieło zapewne nie tylko ze względu na walory artystyczne, ale i z pobudek sentymentalnych.

Przy okazji publikacji artykułu na temat autoportretu Stanisława Szukalskiego udało nam się pozyskać zdjęcie, gdzie artysta trzyma na kolanach młodego Leonardo DiCaprio. Okazało się, że po wyemigrowaniu do USA, Stanisław Szukalski, polski artysta pochodzący z pod Warty przyjaźnił się z rodziną DiCaprio. Ojciec Leonardo, który był twórcą komiksów, cenił bardzo twórczość Szukalskiego, kolekcjonował jego rzeźby.

Promocja:

toyatv

Opowiadamy w ToyaTv o projekcie



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *