„St Ives i gdzie indziej”
Muzeum Sztuki w Łodzi
5 marca 2025 – 7 czerwca 2025
My to mamy farta! Kiedy ostatnio postanowiliśmy wybrać się całym teamem na wystawę „St Ives i gdzie indziej” w Muzeum Sztuki w Łodzi, to akurat trafiliśmy na oprowadzanie kuratorskie! Cudownie było posłuchać, jak kurator Pan Paweł Polit przeciekawie opowiada o koncepcji wystawy i artystach, których prace można zobaczyć. A jest dużo dobrego. Zobaczycie na niej dzieła brytyjskich artystów związanych z St Ives, niewielką miejscowością portową w Kornwalii.

Wystawa St Ives i gdzie indziej w Muzeum Sztuki w Łodzi, fot. Fundacja Niezła Sztuka
Artystki i artyści skupieni wokół St Ives jak m.in. Ben Nicholson, Bob Law, Barbara Hepworth, John Wells i wielu innych, tworzyli swego rodzaju nieformalną kolonię artystyczną, a ich prace prezentują różne formy inspiracji surowym pejzażem morskim. Prace brytyjskich artystek i artystów korespondują z pracami polskich m.in. Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego czy Adama Marczyńskiego.
A nasze serce najbardziej skradły prace Piotra Potworowskiego, artysty, którego bardzo cenimy. Jest ich całkiem sporo na wystawie – są dzieła z prywatnych zbiorów Krzysztofa Musiała i kilku kolekcji muzealnych. Wielką niespodzianką były też obrazy żony Piotra Potworowskiego – Doreen Heaton-Potworowskiej.
Jeśli wybieracie się do Łodzi, to na pewno warto zobaczyć tę wystawę. Dla nas to była przeciekawa podróż do Kornwalii, ale też do granic tego, czym jest pejzaż.