O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Esteban Vicente. Malarz rzeczywistości w Instituto Cervantes de Varsovia




Esteban Vicente. Malarz rzeczywistości
Instituto Cervantes de Varsovia
26 maja – 20 września 2026

Myślałyśmy, że już nic w Warszawie nas nie zaskoczy… Póki nie zajrzałyśmy na wystawę malarstwa hiszpańskiego abstrakcjonisty Estebana Vicente, która trwa właśnie w Instituto Cervantes Varsovia. To niezwykłe zanurzenie w kolorze.

Esteban Vicente uciekając przed wojną domową w Hiszpanii wyemigrował w 1936 roku do Stanów Zjednoczonych i tam spędził resztę życia. Jego twórczość to niezwykły miks inspiracji amerykańskimi abstrakcjonistami jak Mark Rothko i wielkiej wrażliwości na kolor. Bije z tych dzieł słońce południa. Niektóre dzieła przypominały nam obrazy Nicolasa de Staëla. Bardzo ciekawe były też na wystawie kolaże z papieru – jakby pierwszy krok w stronę abstrakcji, która później zawładnie artystą.

Niezwykle wzruszające są niewielkich rozmiarów rzeźby z deseczek zwane bawidłami. Po gwarnej Warszawie długo wpatrywałyśmy się w te płótna niosące ukojenie dla oczu i duszy.



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »