O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Art & Design 4 – wyjątkowe malarstwo, rzeźby i dzieła polskich designerówPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Czwarta aukcja dzieł sztuki i unikatowego designu już trwa w Internecie! Licytować można wyłącznie na portalu Artinfo.pl do 7 kwietnia do godziny 21:00. Wystawa przedaukcyjna rozpoczyna się 5 kwietnia o godz. 18:00 na Mysiej 3 w Warszawie i będzie czynna do zakończenia aukcji.

aukcja dzieł sztuki, aukcja designu, artinfo, niezła sztuka

Aukcja Art & Design 4

Kuratorką cyklu aukcji „Art & Design” jest współpracująca z Artinfo.pl Ewa Mierzejewska, historyczka sztuki, dziennikarka (m.in. Dzień Dobry TVN, Domo+, Dom & Wnętrze), ekspertka w dziedzinie urządzania wnętrz, kuratorka wystaw, organizatorka targów sztuki i designu.

Zobacz katalog aukcyjny »

Zdzisław Beksiński, rzeźba, sztuka polska, aukcja dzieł sztuki, niezła sztuka

Zdzisław Beksiński, Bez tytułu (Głowa, ed.1-8), 15,4 x 18,3 x 23,8 cm, rzeźba posiada atest Muzeum Historycznego w Sanoku

Największą sensacją „Art & Design 4” jest bez wątpienia po raz pierwszy wystawiona na sprzedaż rzeźba Zdzisława Beksińskiego – odlew z brązu pracy artysty z lat 60. XX wieku. To pierwszy odlew z limitowanej serii 8 egzemplarzy, certyfikowanej i nadzorowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Oryginał z gipsu znajduje w stałej kolekcji sanockiego muzeum i należy do liczącej zaledwie kilka sztuk kolekcji rzeźb znanego artysty.

Na aukcji zaprezentowali swoje rzeźby także inni uznani artyści m.in Norman Leto (nowa rzeźba: „Polska ropa naftowa”), Sylwester Ambroziak („Kobieta stojąca”) oraz Wojciech Pustoła (monumentalna, amorficzna rzeźba z marmuru Calacatta).

Wojciech Pustoła, rzeźba, aukcja dzieł sztuki, artinfo, niezła sztuka

Wojciech Pustoła, Bez tytułu | 2018, marmur Calacatta, unikat, 84 x 54 x 32 cm

W katalogu aukcyjnym tradycyjnie dominuje malarstwo. Wśród kilkudziesięciu obrazów znajdziemy dzieła zarówno twórców dobrze znanych kolekcjonerom, jak i „wschodzących gwiazd” rynku aukcyjnego. Na licytację wystawiono prace m.in. Andrzeja Batora, Grupy The Krasnals, Bartłomieja Otockiego, Jerzego Baranowskiego, Marii Kiesner, Beaty Murawskiej, Ivo Nikića.

„Zależy mi na różnorodności i promowaniu nowych nazwisk. Często, ale nie zawsze, są to bardzo młodzi twórcy. Stawiam na dialog międzypokoleniowy. Nie segreguję artystów pod względem daty urodzenia, tylko jakości tego, co tworzą”

– mówi Ewa Mierzejewska.

Uwagę na aukcji przykuwają zarówno obrazy młodziutkiej Julii Woronowicz (ur. 1997), jak i profesora gdańskiej ASP Macieja Świeszewskiego (ur. 1950). Kolekcjonerów fotografii zaskoczy z pewnością namalowany olejem akt Wacława Wantucha (ur. 1965). Dla wielbicieli geometrycznych kompozycji gratką będzie obraz Lu Svenssona (ur. 1989) zamykający jego cykl „Hołd dla Agnes Martin”.

Tak jak w każdej aukcji z cyklu „Art & Design” na licytację wystawiono również obiekty autorstwa czołowych polskich designerów. Są to przedmioty z pogranicza sztuki „czystej” i „użytkowej”, unikaty lub modele ze ściśle limitowanych serii.

Tym razem w katalogu aukcyjnym znalazły się m.in. stolik żeliwny Tomka Rygalika z minikolekcji „Tables Are Forever” stworzonej dla galerii Rossana Orlandii w Mediolanie oraz prototyp kuchennej wersji stołka Plopp Oskara Zięty z 2011 roku, która nigdy nie weszła do masowej produkcji. To absolutny unikat.

Więcej informacji »


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *