Muzeum w Liceum

Historia projektu Wesprzyj projekt Darczyńcy i Mecenasi Patroni medialni Dla prasy

Po co jest Muzeum w Liceum?

Muzeum w Liceum to projekt edukacyjny, który ma zainspirować młodych ludzi sztuką. Chcemy zainteresować jak największą ilość młodzieży tą dziedziną. W szkołach w całej Polsce powstaną ekspozycje edukacyjne o polskiej sztuce.

Bartłomiej Topa, fot. Michał Greg

Bartłomiej Topa, fot. Michał Greg

Obcowanie z kulturą i sztuką jest ważne dla rozwoju młodego człowieka. Pobudza jego wrażliwość i kreatywność, otwiera na świat. Niestety, w obecnym systemie edukacji poświęca się zbyt mało uwagi sztuce, przez co już w dorosłym życiu większości ludzi brakuje wiedzy, aby móc zachwycać się dziełami w muzeach.

Cele projektu:
• Przybliżenie młodym ludziom ważnych dzieł polskiej sztuki oraz sylwetek ich twórców.
• Oswojenie ich z tematem sztuki i zachęta do wizyty w muzeach.
• Rozwijanie wrażliwości i kreatywności, pobudzanie do samodzielnego odkrywania polskiej sztuki.

Na czym polega Muzeum w Liceum?

I ETAP: Artyści opowiedzą  sami o sobie

Joasia Trzepiecińska, fot. Michał Greg

Joasia Trzepiecińska, fot. Michał Greg

Aby jak najbardziej zaangażować młodych odbiorców, postanowiłyśmy opracować biografie 10 ważnych polskich artystów tak, żeby to oni sami opowiedzieli o swoim życiu i twórczości.

Powstało 10 biografii napisanych w pierwszej osobie. Inspiracją były wspomnienia, listy i pamiętniki samych artystów. Autorami tych opowieści są kuratorzy muzeów, historycy sztuki. Opracowanie biografii w takiej formie okazało się niezwykle trudne. O tym, jak powstawały materiały, możesz przeczytać w dziale historia projektu poniżej.

Po roku przygotowań i szlifów, dopracowaliśmy finalne wersje biografii i nadszedł czas na przygotowanie nagrań audio. W role artystów wcielili się wspaniali polscy aktorzy i muzycy. Nagraliśmy już 3 z 10 biografii.
     Joanna Trzepiecińska  jako Anna Bilińska
     Bartłomiej Topa  jako Tadeusz Makowski
     Maciej Stuhr jako Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

Już niedługo opublikujemy dla Was ich fragmenty.

Ze względu na skromny budżet fundacji udało nam się przygotować tylko 3 nagrania. Mamy jednak nadzieję, że zdecydujecie się wesprzeć naszą inicjatywę , dzięki czemu będziemy mogli dokończyć ten etap i przejść do kolejnego. 

Chcę pomóc »

II ETAP: Przygotowanie i przekazanie szkołom ekspozycji edukacyjnych

Olga Boznańska, Muzeum w Liceum, Niezła sztukaPo nagraniu tekstów, przygotujemy ekspozycję edukacyjną, składającą się z wysokiej jakości wydruków obrazów tych 10 artystów. Na każdym wydruku zostanie umieszczony kod QR, który będzie prowadził do biografii danego artysty, umieszczonej online.

Za pomocą smartfona można będzie zeskanować z wydruków kod QR i zapoznać się z życiorysem uznanych artystów, takich jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Witkacy, Olga Boznańska, Aleksander Gierymski, Tadeusz Makowski, Anna Bilińska, Józef Chełmoński, Konrad Krzyżanowski i Władysław Podkowiński.

MNK-logo Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie, które udostępniło wysokiej jakości zdjęcia dzieł sztuki do wydruków.

W kolejnym etapie planujemy umieszczać ekspozycje edukacyjne na stałe w szkołach na terenie całej Polski, a także w szkołach polonijnych za granicą. Marzymy, żeby trafiły również do miejscowości, które znajdują się „daleko od szosy”, z dala od bogatej oferty kulturalnej dużych miast.

Liczymy na to, że uda nam się znaleźć wsparcie wśród publiczności i mecenasów, którzy zechcą wesprzeć tę ważną inicjatywę.

Chcę pomóc »


Historia projektu

Ponad rok temu zrodził się w naszych głowach projekt, którego celem jest przybliżenie młodym ludziom sztuki. Pragnęłyśmy, żeby w szkołach w całej Polsce powstały ekspozycje edukacyjne złożone z 10 reprodukcji obrazów największych polskich artystów wraz z treściami edukacyjnymi na ich temat.

Do każdego obrazu postanowiłyśmy stworzyć biografie, które wciągnęłyby młodzież w świat tych artystów. Zastanawiałyśmy jak powinny być napisane, żeby przyciągnąć uwagę osób żyjących w czasach facebooka i instagrama. Wpadłyśmy na pomysł, żeby artysta sam opowiadał swoją historię – żeby teksty napisane były w pierwszej osobie. Chciałyśmy oprzeć się na wiarygodnych źródłach, ale jednocześnie opowiedzieć o artystach w bardziej osobisty sposób – co ich inspirowało, jakie trudności napotykali, o ich miłościach i zachwytach dnia codziennego.  Chciałyśmy pokazać ich jako realne postacie z krwi i kości, a nie figury z encyklopedii.

Czytaj dalej »

Finalnie wybrałyśmy 10 postaci z polskiej sztuki: Stanisława Wyspiańskiego, Jana Matejko, Witkacego, Konrada Krzyżanowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego, Olgę Boznańską, Annę Bilińską, Tadeusza Makowskiego oraz Józefa Chełmońskiego.

Autorzy, których zaprosiliśmy do stworzenia tych biografii, musieli wykonać ogrom pracy, żeby te teksty napisać w taki sposób. Kolejnym etapem było przystosowanie języka, którym mówi artysta, do epoki, w której żył. Tu do procesu dołączyła się polonistka Ania Skurska, która zadbała o archaizmy i odpowiednią stylizację języka biografii. Od tego momentu artyści nie tylko ożyli, ale też zaczęli brzmieć wiarygodnie. Na ostatniej prostej teksty trafiły do cudownych ekspertów m.in.: Tomasza Bocheńskiego, Tadeusza Matuszczaka, Ewy Bobrowskiej oraz Anny Król, którzy nadali ostateczne szlify naszym biografiom.

Kiedy teksty nabrały już kształtów, pomyślałyśmy, że byłoby cudownie stworzyć ich wersje audio i zaprosić do przeczytania tych biografii wspaniałych polskich aktorów. Marzyły nam się takie nazwiska jak: Piotr Fronczewski, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa, Danuta Stenka, Joanna Trzepiecińska. Pomysł wydawał się szalony, ale jak czegoś bardzo się boimy to znaczy, że trzeba to zrobić w pierwszej kolejności 🙂

Zanim projekt nabrał mocy, postanowiłyśmy odwiedzić kilka liceów i zapytać dzieciaki, czy to według nich fajna inicjatywa i kogo chcieliby usłyszeć w wersjach audio. Po pierwszych rozmowach wiedziałyśmy już, że dzieciakom podoba się ten projekt, ale bardzo nas zaskoczyły ich sugestie co do lektorów. Osobą, która bardzo często pojawiała się w propozycjach, był znany raper Adam Ostrowski (O.S.T.R.).

Władze szkół, które odwiedziłyśmy, bardzo chętnie pokazałaby tę ekspozycję u siebie. Jeśli chodzi o program edukacji to kultura zajmuje obecnie 1 godzinę w tygodniu. Brakuje więc czasu, żeby dowiedzieć się więcej o polskiej sztuce. Ta niewiedza sprawia, że młodzież boi się wizyt w muzeach i w rezultacie po kilkunastu latach edukacji łatwiej jest im wymienić 10 zagranicznych artystów niż 10 polskich. A poznanie polskiej sztuki to nie tylko sucha wiedza. Pozwala to także rozwijać wrażliwość, kreatywność i zachęca do samodzielnego eksplorowania muzeów. Polskie malarstwo mogłoby także stanowić punkt wyjścia dla dyskusji na lekcjach historii czy języka polskiego.

Jedyną przeszkodą jest brak pieniędzy, bo brakuje ich nawet na podstawowe potrzeby szkół. My również dysponujemy bardzo skromnym budżetem, dlatego od początku wiedziałyśmy, że będziemy musiały zadbać nie tylko o sam projekt, ale wesprzeć szkoły w pozyskiwaniu funduszy na jego realizację.

Ze względu na skromne środki finansowe, którymi dysponujemy i fakt, że realizujemy obecnie kilka projektów, a Muzeum w Liceum wydawało nam się sporym wyzwaniem – postanowiłyśmy odłożyć go nieco w czasie…

Przypadek jednak sprawił, że projekt nabrał tempa. Podczas wernisażu warszawskiego malarza spotkałyśmy panią Joasię Trzepiecińską, która kocha sztukę i przyjaźni się z wieloma artystami. Pomyślałyśmy, że lepszej okazji, żeby ją zaprosić do tego projektu, nie będzie. Mimo tego, że Pani Joasia jest zapracowaną osobą, to bardzo pozytywnie zareagowała na pomysł Muzeum w Liceum i zgodziła się wcielić w postać jednej z artystek. To dodało nam skrzydeł i postanowiłyśmy zawalczyć o naszą wymarzoną dziesiątkę. Z drżącym sercem dzwoniłyśmy do kolejnych osób. Ku naszemu zaskoczeniu kolejni artyści zgodzili się na udział w projekcie, nawet raper Ostry (Adam Ostrowski), który na co dzień nie ma doświadczenia z dubbingiem, podjął się tego wyzwania, aby spełnić życzenie młodych fanów!

Szczęście nas nie opuszczało 🙂 Chciałyśmy skonsultować ten projekt z ekspertem od nagrań audio – postanowiłyśmy spotkać się z założycielem studia OSORNO, Krzysztofem Czeczotem, który ma doświadczenie w realizacji ogromnego projektu Biblia Audio Superprodukcja. Krzysztof nie tylko służył radą, ale zaproponował też realizację tego projektu w swoim studio i spory rabat, ponieważ uwierzył w nasz projekt.

Obecnie jesteśmy po 3 cudownych nagraniach i tym samym 3 cudownych spotkaniach z Joasią Trzepiecińską, Bartłomiejem Topą oraz Maciejem Stuhrem. Chociaż do ostatniej chwili przed spotkaniem byłyśmy niezmiernie zestresowane, to okazało się, że było to zupełnie niepotrzebne – bo to fajni i otwarci ludzie, którzy od razu przełamali dystans, a żarty Bartka Topy podczas nagrań będziemy długo wspominać 🙂

Kiedy siedziałyśmy w reżyserce, wsłuchując się jak „na naszych oczach i uszach” ożywają Witkacy, Makowski i Bilińska, byłyśmy wzruszone, że projekt, który jeszcze rok temu był tylko naszym szalonym pomysłem staje się rzeczywistością.


Pomóż nam zrealizować Muzeum w Liceum

Jesteśmy na I etapie projektu, po 3 nagraniach, w których wzięli udział: Joanna Trzepiecińska, Bartłomiej Topa i Maciej Stuhr.

Bartłomiej Topa, fot. Michał Greg

Bartłomiej Topa, fot. Michał Greg

Jednak ze względu na koszty na ten moment musieliśmy nieco zwolnić tempo. Niestety nasz skromny budżet nie pozwala nam na dokończenie projektu o własnych siłach. Dlatego postanowiliśmy podzielić go na etapy i zwrócić się do Was o wsparcie.

Przygotowanie kolejnych 7 nagrań to koszt 17 500 zł. Na tę sumę składają się m.in. koszty nagrań, obróbki dźwiękowej, honoraria i dojazdy.


Posłuchaj fragmentu pierwszego nagrania z udziałem Macieja Stuhra, który wcielił się w rolę Witkacego!

muzeumwliceum play


Jak można wesprzeć projekt

Wesprzyj projekt na zrzutka.pl. Liczy się każdy grosz

Wpłać darowiznę


Darczyńcy i Mecenasi

Darczyńcy:
Joanna Łodygowska, Magdalena Borowska, Urszula Kozakowska-Zaucha, Anna Szalas, Lucyna Urbańska, Anna Jaroszuk

Mecenasi:
rowery gazelle logo


Zostań  Mecenasem Muzeum w Liceum. Odbierz wydruk dzieła sztuki

Jeśli masz firmę i chciałbyś wesprzeć projekt w formie sponsoringu, zobacz pakiety sponsorskie.


Patroni medialni

magazyn zwierciadło logo sens logo 2Radio Classic logo

kalejdoskop łódzki plaster

 


Dla prasy

O projekcie – pobierz presskit »

Zdjęcia do projektu wykonał Michał Greg.