O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Paul Gauguin

Paul Gauguin urodził się 7 czerwca 1848 w Paryżu, zmarł 8 maja 1903 w Atuona na wyspie Hiva Oa na Oceanie Spokojnym. Ten francuski malarz uznawany jest za jednego z czołowych przedstawicieli postimpresjonizmu i jednego z najważniejszych twórców XX wieku.
Dzieciństwo spędził w Peru.  Do Francji wrócił w 1871 po odbyciu służby w marynarce handlowej. Na początku pracował jako urzędnik bankowy, ale jego prawdziwą pasją była sztuka. Kolekcjonował obrazy, ale też sam tworzył. Malarstwa uczył się m.in. w Academii Colarossi. W 1886 wyjechał do Pont-Aven, aby w pełni poświęcić się sztuce. W swoich pracach zaczął wtedy coraz bardziej eksperymentować i odchodzić od zasad impresjonizmu. Gauguin tworzył własną teorię sztuki, na której opierali się symboliści z tzw. szkoły z Pont-Event. W tym czasie namalował słynną Walkę Jakuba z Anioła. W 1888 roku Gauguin wyjechał do Arles, aby razem z Vincentem van Goghiem współtworzyć kolonię artystyczną.
Dla malarstwa Gauguina kluczowy był czas, który artysta spędził daleko od Europy, na egzotycznych wyspach Pacyfiku. Dzieła, które tam powstały, wyróżnia prostota oraz intensywność barw.  W 1893 malarz wrócił na chwilę do Francji ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Jednak szybko wrócił na Tahiti. W 1901 przeniósł się jednak na wyspę Hiva Oa (Markizy).  W 1903 został skazany za obronę rdzennych mieszkańców na karę więzienia. W tym samym roku zmarł.

Sztuka Gauguina inspirowała wielu twórców m.in. nabistów, oraz ekspresjonistów.